درس ۱ شروع آموزش سریع سئو | اسپیناف پادشاه سئو

آموزش سئو سریع سایت

شروع آموزش سریع سئو کار سختی نیست، اما تسلط بر بسیاری از زمینه های پیشرفته تر ممکن است کمی زمان بر باشد. درس ۱ اسپیناف پادشاه سئو، در واقع یک راهنمای شروع آموزش سریع سئواست، اسپیناف پادشاه سئو بهترین دوره آموزش سئو می‌باشد.

این دوره شامل تمام اصول اساسی SEO ، آموزش سئو و تولید محتوا می‌باشد، بنابراین بهترین موقعیت برای استفاده شما از آموزش سریع سئو می‌باشد.

خوشبختانه، وقتی آموزش سریع سئو شروع می‌کنید، تمرین‌های اساسی در بین و انتهای مقاله وجود دارد که می‌توانید برای بهبود مهارت‌های خود از آن استفاده کنید. پیروی از این مراحل ساده به شما کمک می کند تا از دام های رایج سئو جلوگیری کنید و شما را در مسیر موفقیت قرار دهید.

آموزش سریع سئو همچنین نقطه شروعی را برای یادگیری اصول اولیه ارائه می دهند، بنابراین می توانید ترافیک سایت خود را با همین نکات ابتدایی در مورد SEO ارتقا دهید.

ما این نکات را با عمق بیشتری در سرتاسر اسپیناف جدید پادشاه سئو (و سایر بخش‌های سایت MohtavagarSho) پوشش خواهیم داد، قبل از شروع دو پاراگراف زیر را در مورد پادشاه سئو مطالعه کنید.

فیلم‌های پرفروش و سریال‌های پرفروش معمولاً اسپیناف دارند. اسپیناف یعنی قسمت جدیدی از همان سریال. این قسمت یا سریال و فیلم قبلی را ادامه می‌دهد یا داستان یکی دیگر از شخصیت‌های فیلم و سریال قبلی را روایت می‌کند.

در فصل سوم پادشاه سئو بیشتر روی خودشناسی تمرکز کردیم و شاید فرصت نشد آموزش سئو را به صورت کامل پیگیری کنیم. اما نگران نباشید. در اسپیناف پادشاه سئو به طور مفصل آموزش مقدماتی سئو را با هم دنبال خواهیم کرد.

در این مقاله یاد می‌گیریم:

۱. آموزش سریع سئو SEO با جمع آوری اطلاعات

برای انجام سئو و آموزش سئو وردپرس فقط به 3 چیز برای شروع نیاز دارید: یک وب سایت وردپرسی، مغز و اطلاعات شما در حوزه تخصصی که قرار است سایت خود را با همان محوریت سئو کنید.

امیدواریم دو مورد اول را در اختیار داشته باشید، پس بیایید مطمئن شویم که اطلاعات شما در مورد آموزش سریع سئو کامل است.

اطلاعات در تمام بخش‌های سئو وجود دارند، از تجزیه و تحلیل بازدیدکنندگان گرفته تا تحقیقات کلمات کلیدی، و به ویژه ساخت لینک. مهم‌ترین اطلاعات شما از وب‌سایت شما می‌آیند. به همین منظور، توصیه می کنیم مطمئن شوید که سایت خود را در ابزارهای زیر نصب کرده‌اید.

✅ Analytics را نصب کنید

تجزیه و تحلیل وب به شما اطلاعاتی در مورد اینکه چه کسانی از سایت شما بازدید می کنند، چه میزان ترافیک دریافت می کنید و این ترافیک‌ها از کدام مناطق جغرافیایی هستند، مخاطبان از چه صفحاتی بازدید می کنند، چگونه با محتوای شما درگیر می شوند و موارد دیگر به شما می دهد.

گوگل آنالیتیکس محبوب ترین پلتفرم تحلیل اطلاعات در آموزش سریع سئو می‌باشد. اکثر محتواگران آن را به صورت پیش فرض نصب می کنند. باید توجه داشته باشید که گوگل در حال انتقال به نوع جدیدی از تجزیه و تحلیل به نام GA4 است. همچنین باید بدانید به خاطر تحریم‌ها برای استفاده از گوگل آنالیتیکس باید VPN شما فعال باشد.

اگر مطمئن نیستید، می‌توانید به سادگی دستورالعمل‌های Google را برای راه‌اندازی هم‌زمان Universal Analytics (سنتی) و GA4 دنبال کنید (حداقل تا زمانی که Google Universal Analytics را منسوخ کند).

اگر ترجیح می دهید از محصولات سایت Google استفاده نکنید، جایگزین های زیادی مانند Matomo، Statcounter برای سایت شما وجود دارند که من آنها را توصیه نمی‌کنم.

✅ ثبت نام با موتورهای جستجو

موتورهای جستجو مانند بینگ(+) و گوگل(+) اطلاعات زیادی در مورد وب سایت شما ارائه می‌دهد که شاید هیچ جا نتوانید آن‌ها را به دست آورید. این اطلاعات اغلب شامل کلمات کلیدی است که شما به خاطر آن‌ها در نتایج جستجو قرار گرفته‌ای، نحوه خزیدن هر موتور جستجو در سایت شما و موارد دیگر.

دو مورد از محبوب ترین سرویس های تجزیه و تحلیل موتورهای جستجو عبارتند از:

کنسول جستجوی گوگل

ابزارهای وب مستر بینگ

ثبت سایت شما در ابزارهای فوق امکان دیده شدن شما را افزایش نمی‌دهد، اما باعث می‌شود با استفاده از امکاناتی که در اختیار شما قرار می‌دهند به بازدید بیشتر برسید.

✅ توصیه می شود: کرال را اجرا کنید

در حالی که لازم نیست، ما به شدت توصیه می کنیم که یک خزیدن در وب سایت خود انجام دهید تا مسائل سئو را که ممکن است واضح نباشند برجسته کنید. این کار همچنین به شما کمک می کند تا سایت خودتان را از دید موتورهای جستجو ببینید.

یک ابزار ممیزی خوب SEO مانند Google Search Console می‌تواند مشکلاتی مانند صفحات حذف شده، لینک هایی که کار نمی کنند، مشکلات محتوای تکراری و سایر مشکلات فنی سئو را پیدا می کند.

۲. بررسی کنید که سایت شما چگونه ایندکس شده است؟

در آموزش سئو جهت واجد شرایط بودن برای نمایش در نتایج جستجو، ابتدا صفحات سایت شما باید توسط موتورهای جستجو “نمایه” یا “index” شوند. نمایه سازی اساساً به این معنی است که رباط‌های یک موتور جستجو صفحه‌ای را بررسی و ثبت کرده‌اند. (گاهی اوقات موتورهای جستجو ممکن است یک صفحه را رتبه بندی کنند، حتی اگر نتواند آن را بررسی کنند، اما این مورد بسیار نادر است.)

✅ انجام یک سایت: جستجو

ساده ترین راه برای بررسی اینکه آیا یک سایت یا موتور جستجوی مورد نظر ایندکس شده است، انجام یک کار ساده است: این روش هم برای گوگل و هم برای بینگ قابل استفاده است. برای مثال، اگر می‌خواهید وضعیت فهرست mohtavagarsho.com را بررسی کنید، عبارت زیر را در کادر جستجوی Google یا Bing تایپ کنید.

site:mohtavagarsho.com

این جستجوی ساده به شما نشان می‌دهد که کدام صفحات از سایت شما در گوگل ایندکس شده اند و تعدادشان را به شما نمایش می‌دهد.

شروع آموزش سریع سئو
نتایج جستجوی گوگل برای site:mohtavagarsho.com

برای بررسی یک صفحه خاص از سایت خود بعد از site: آدرس دقیق آن صفحه را وارد کنید تا از ایندکس شدن صفحه مورد نظر مطلع شوید.

site:mohtavagarsho.com/spinoff-king-of-seo
اگر صفحه‌ای ایندکس نشده است باید موارد زیر را بررسی کنید.

✅ آیا سایت کاملا جدید است؟

خزیدن و فهرست بندی سایت ها برای موتورهای جستجو زمان می برد، بنابراین سایت ها یا صفحات جدید ممکن است بلافاصله نمایش داده نشوند. البته این مورد به سایت شما بستگی دارد ولی معمولاً بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت زمان می‌برد تا صحفه‌ای از سایت شما ایندکس شود.

✅ آیا سایت محتوای منحصر به فرد و ارزشمندی ارائه می دهد؟

باید محتوای ارزشمندی تولید کنید. با توجه به تعدد وب سایت‌ها باید به این مورد دقت کنید که یک سایت پر محتوا بسازید. برای همین در صفحه آموزش تولید محتوا و سایر بخش‌های محتواگرشو تاکید می‌کنم محتوای شما باید نیاز مخاطبان را برطرف کند.

✅ در آموزش سریع سئو باید ببینید سایت شما قابل نمایه سازی هست یا نه؟

در اینجا ما کمی به سئو تکنیکال می پردازیم. اگر فکر می کنید یک سایت یا صفحه باید ایندکس شود، و اینطور نیست، چند مرحله اساسی وجود دارد که انجام آن‌ها شما را به اطمینان کامل در مورد ایندکس بخش مورد نظر می‌رساند.

ابتدا، می‌خواهید خزیدن سایت و یا کنسول جستجوی Google خود را بررسی کنید.

اگر خزیدن سایت را با استفاده از ابزار سئوی توصیه شده انجام داده اید (مرحله 1) باید هر مشکل عمده ای را که ممکن است از ایندکس شدن سایت شما جلوگیری کند برطرف کنید.

به طور مشابه، می توانید یک URL را در ابزار بررسی URL سرچ کنسول جستجو وارد کنید. اگر URL در Google نیست، دکمه “Test Live URL” را برای گزارش تشخیصی فشار دهید.

شروع آموزش سریع سئو
test live Url

مشکلات رایج نمایه سازی فنی

گزارش خزیدن شما و یا کنسول جستجوی Google ممکن است هر تعداد مشکلی را در مورد صفحه شما گزارش دهند که بر نحوه نمایش آن صفحه در جستجو تأثیر گذار است.

۱. صفحه قابل خزیدن نیست و یا کد وضعیت 200 را بر نمی گرداند.
۲. دستورات متا ربات ها اجازه فهرست بندی را نمی دهد.
۳. صفحه توسط robots.txt مسدود شده است.
۴. صفحه در فایل نقشه سایت فهرست نشده است. فایل‌های نقشه سایت برای خزیدن و نمایه‌سازی مورد نیاز نیستند، اما می‌توانند به موتورهای جستجو در کشف محتوای شما کمک کنند. در آموزش نصب افزونه رنک مث کمی در مورد نقشه سایت صحبت کرده‌ایم.
۵. مشکلات محتوای تکراری: اگر یک محتوا خاص در چند صفحه از سایت شما باشد، می‌تواند روی دیده شدن در جستجو تأثیر بگذارد. اگر آموزش سئو کردن محتوا با رنک مث را یاد بگیرید می‌توانید این مشکل را حل کنید. چون در چک لیست Rank Math این مورد بررسی می‌شود.

✅ بررسی موبایل: سایت خود را مانند یک موتور جستجو ببینید

ما نمی‌توانیم به اندازه کافی روی این نکته تأکید کنیم: در حالی که سایت شما روی مرورگر عالی به نظر می‌رسد، همیشه نمی‌توانید به چشمان خود اعتماد کنید. موتورهای جستجو انسان نیستند و مواردی مانند جاوا اسکریپت یا نسخه های موبایلی سایت شما ممکن است گاهی اوقات دید موتورهای جستجو را خراب کنند.

شما باید با آگاهی از عملکرد موتورهای جستجو، خودتان را جای این رباط‌های موتور جستجو بگذارید و سایت خود را نسبت به عملکرد آنها بهینه سازی و SEO کنید.

شاید مهمترین کار این است که سایت شما در تلفن همراه و موبایل چگونه عمل می کند. در حالی که شما ممکن است به سایت خود در کامپیوتر و لپ تاپ نگاه کنید، اکثر کاربران وب اکنون از طریق موبایل خود به اکثر سایت ها دسترسی دارند. به همین دلیل، گوگل معمولاً نسخه موبایلی سایت شما را برای اهداف رتبه بندی در نظر می گیرد.

برای نگاهی گذرا به نحوه مشاهده نسخه موبایلی سایت شما توسط موتورهای جستجو، می توانید تست Google’s Mobile-Friendly Test را امتحان کنید.

۳. کلمات کلیدی خاص را هدف قرار دهید:

جادوی آموزش سریع سئو این است که افراد می توانند محتوای شما را دقیقاً در همان لحظه ای که با استفاده از موتور جستجو سرچ می‌کنند، پیدا کنند. اگر محتوای شما پاسخ هدفمند و با کیفیت متوسط رو به بالا باشد، با استفاده از کلمات کلیدی درست می‌توانید سریعاً به هدف خود دست پیدا کنید.

ابتدا باید بدانید که مردم در حوزه تخصصی شما دقیقاً به دنبال چه چیزی هستند، به عنوان مثال. “کلمات کلیدی” که آنها استفاده می کنند. رسالت محتواگرشو همین است. ابتدای علاقه خود را پیدا کنید و سپس با تولید محتوا و آموزش سریع سئو مخاطبان همفکر و هم نظر خود با به وب سایت خود جذب کنید.

فراتر از آن، شما می خواهید بدانید که آیا افراد تعداد افرادی که به موضوع مورد علاقه شما بها می‌دهند به اندازه کافی در اینترنت به دنبال موضوع مورد نظر هستند تا تولید محتوا و آموزش سریع سئو ارزش وقت شما را داشته باشد. همچنین این را بفهمید که آموزش سریع سئو برای کلمه کلیدی مد نظر شما چقدر آسان یا سخت است.

تحقیق کلمات کلیدی موضوع مهمی در آموزش سریع سئو می‌باشد. در حالی که تسلط بر آن ممکن است زمان زیادی طول بکشد، چند مرحله ساده وجود دارد که شما را در آموزش سریع سئو و بخش تحقیق کلمات کلیدی راهنمایی می‌کند:

✅ کلمات کلیدی را در گوگل ترندز بررسی کنید

آموزش سریع سئو
مقایسه کلمات کلیدی

گوگل ترندز یک ابزار بسیار کاربردی است که به شما نشان می‌دهد موضوع مورد علاقه شما به اندازه کافی جذاب است یا خیر. برای این کار به سایت Google trends بروید و موضوع مورد نظر را جستجو کنید. مثلاً شما به «تحلیل فیلم» ، «آموزش فارکس» و «سایت دانلود نرم افزار» علاقه دارید. این سه کلمه کلیدی را جست و جو کنید و ببینید کدام موضوع بهتر است.

✅ کلمات کلیدی مرتبط با موضوع خود را پیدا کنید

گام بعدی یافتن کلمات کلیدی است که ممکن است بخواهید هدف قرار دهید. باز هم، ما در راهنمای اصلی تحقیق کلمات کلیدی خود به جزئیات این موضوع می پردازیم، اما در بخش آموزش سریع سئو، نکات زیر را در مورد کلمات کلیدی به کار ببرید:

  • حجم جستجوی کافی داشته باشید
  • رتبه بندی برای شما خیلی سخت نیست
  • مربوط به کسب و کار شما هستند
  • از “کلمات کلیدی خاص” در تحقیق کلمات کلیدی لیستی تهیه کنید که شما را به هدف تان برساند.

✅ کلمات کلیدی را در صفحه خود هدف قرار دهید

هنگامی که بدانید هر کدام از محتواهای شما چه کلمات کلیدی را هدف قرار می دهد، مهم است آن کلمه کلیدی را در بخش‌های مختلف مقاله یا صفحه بگنجانید. مکان های مهم برای قرار دادن کلمات کلیدی مهم عبارتند از:

برچسب عنوان، توضیحات متا، عنوان، تیتر مقاله و صفحه، پاراگراف اول و متن اصلی. مثلاً اگر دقت کنید عبارت آموزش سریع سئو بارها در این مقاله تکرار شده است. به خاطر اینکه کلمه کلیدی اصلی این صفحه می‌باشد.

در اینجا چند ایده دیگر برای گنجاندن کلمات کلیدی در بهینه سازی صفحه شما وجود دارد. مطمئن شوید در استفاده از کلمه کلیدی زیاده روی نکنید. چرا که نتیجه معکوس به همراه دارد.

  • درباره تحقیق کلمات کلیدی بیشتر یاد بگیرید.
  • برای پیدا کردن کلمات کلیدی بیشتر در گوگل جستجو کنید.
  • کلمات کلیدی خاص و مهم در حوزه کاری خودتان را پیدا کنید.

۴. ظاهر جستجوی خود را بهینه کنید

هنگامی که در موتور جستجو قرار می‌گیرید، گوگل (و سایر موتورهای جستجو) عناصر مختلف صفحه شما را برای نمایش در نتایج جستجو قرار می‌دهند. این عناصر نه‌تنها می‌توانند روی تعداد افرادی که روی لینک سایت شما کلیک می‌کنند تأثیر می‌گذارد، بلکه در برخی موارد می‌توانند بر میزان رتبه‌بندی شما نیز تأثیر بگذارند.

بهینه سازی ظاهر جستجوی شما بخش مهمی از آموزش سریع سئو است. در اینجا یک تفکیک سریع از عناصر اصلی را قرار داده‌ایم: تیتر اصلی صفحه، توضیحات متا، اسم و برند سایت و…

اگر سئو سایت وردپرسی خود را با رنک مث انجام بدهید تمام این موارد روی سایت شما اعمال می‌شود.

4a. برچسب‌های عنوان توصیفی و قابل کلیک بنویسید

یکی از بخش‌ها که گاهی در جستجو نمایش داده می‌شود برچسب‌ها هستند. برای استفاده بهینه از برچسب‌ها سعی کنید برچسب مقاله را مطابق با موضوع مقاله انتخاب کنید. مثلاً یکی از برچسب‌های همین مقاله که در حال مطالعه آن هستید ماراتون محتواگرشو است. به این خاطر که مقاله کنونی یکی از مقالات ماراتون است.

✅ برای هر صفحه عناوین منحصر به فرد و دقیق بنویسید

عنوان یکسانی را در یک مقاله استفاده نکنید. اطمینان حاصل کنید که عناوین توصیفی و منحصر به فردی ایجاد می کنید که دقیقاً آنچه را که بازدیدکننده در صفحه پیدا می کند، توصیف می کند. با استفاده از عنوان‌های تکراری و غیر مرتبط مخاطب در سایت شما جواب سوالش را نمی‌گیرد و احساس می‌کند فریب خورده است و شاید دیگر به سایت شما اعتماد نکند.

✅ در عناوین خود از کلمات کلیدی استفاده کنید، اما زیاده روی نکنید

با استفاده از تحقیقات کلمات کلیدی مطمئن شوید که عناوین شما حاوی کلمات کلیدی هستند، که کاربران احتمالاً هنگام نمایش صفحه شما در نتایج جستجو، دنبال آن‌ها می‌گردند. از ابزاری مانند کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید تا متوجه شوید که URL یا آدرس صفحه مورد نظر شما در حال حاضر برای چه کلمات کلیدی رتبه بندی شده است.

توجه: برای هر صفحه فقط یک کلمه کلیدی انتخاب کنید. اینگونه شانس دیده شدن محتوای شما بیشتر است.

✅ بین 50 تا 60 کاراکتر (و شاید بیشتر برای موبایل) را هدف بگیرید

گوگل اغلب عناوینی را که خیلی طولانی یا خیلی کوتاه هستند بازنویسی می کند. در دسکتاپ، یک عنوان خوب معمولا بین 50-60 کاراکتر است. می توانید طول عنوان را با استفاده از رنک مث بررسی کنید.

اگر عنوان شما بیش از حد طولانی است، بهتر است کلمات کلیدی مهم خود را در بخش ابتدایی عنوان استفاده کنید. در جستجو با موبایل اغلب عنوان‌ها طولانی تر به نظر می‌رسند، بنابراین اگر می‌دانید که بیشتر جستجوهای شما از موبایل انجام می‌شود، معمولاً از عنوان‌های کوتاه تر استفاده کنید.

4b. توضیحات متا توصیفی ایجاد کنید

در آموزش سریع سئو، توضیحات متا به عنوان یکی از عوامل اصلی رتبه بندی گوگل به حساب نمی آیند. اما، تجربه اثبات کرده که گوگل بیشتر مواقع از توضیحات متا استفاده می‌کند. با نوشتن توضیحات متا و استفاده از کلمه کلیدی اصلی در آن می‌توانید شانس دیده شدن سایت را افزایش دهید.

✅ برای هر صفحه توضیحات منحصر به فرد و متقاعد کننده بنویسید

گوگل توضیحات متا منحصر به فرد را دوست دارد، بنابراین از یک توضیح متا برای صفحات مختلف استفاده نکنید. بلکه در حالی که محدودیتی در طول وجود ندارد، Google معمولاً توضیحات را بین 150 تا 160 کاراکتر (گاهی اوقات طولانی تر) کوتاه می کند، بنابراین مطمئن شوید که توضیحات متا را بیش از حد طولانی نکنید.

✅ از کلمات کلیدی در توضیحات متا خود استفاده کنید

این بخش را در موارد قبلی گفتم ولی توصیه می‌کنم حداقل یک بار کلمه کلیدی اصلی صفحه را در ابتدای توضیحات متا اضافه کنید تا محتوای شما بهتر دیده شود.

4c. از اطلاعات ساختاریافته برای نتایج غنی استفاده کنید

در آموزش سریع سئو صفحات غنی یا پرمحتوایی در هر سایت وجود دارد. این صفحات دارای ویژگی‌های خاصی در نتایج جستجو هستند که فراتر از عنوان و توضیحات متا می‌باشد و شامل مواردی مانند امتیاز کاربران به مقاله شما، تصاویر، پرسش‌های متداول و موارد دیگر می‌شوند.

صفحات غنی اغلب توسط اطلاعات دقیق ایجاد می‌شوند و باید ویژگی‌های خاصی داشته باشند. اکثر سیستم های مدیریت محتوای مدرن به طور پیش فرض از برخی از انواع داده های ساختاریافته پشتیبانی می کنند (مانند Yoast یا Rankmath برای وردپرس).

✅ از داده های ساخت یافته در تمام صفحات خود استفاده کنید

هر صفحه ساختاری دارد. مثلاً اگر محصولی در فروشگاه قرار می‌دهید ساختار آن نسبت به مقاله‌ها متفاوت است. بنابر این نوع نمایش این هر کدام از این صفحات در گوگل متفاوت از دیگری می‌باشد.

✅ داده های ساخت یافته خود را اعتبارسنجی کنید

اگر از افزونه رنک مث استفاده کنید می‌توانید قبل از شروع آموزش سریع سئو ساختارهای مختلف را تعیین کنید تا کار سئو برای شما راحت‌تر انجام شود.

۵. شما مدیر تولید محتوا هستید

آموزش سریع سئو چیزی فراتر از قرار دادن کلمات کلیدی در صفحات سایت شماست (خیلی بیشتر!) ساختار صفحه شما، ارتباط آن با سوال مخاطب و اینکه چگونه هدف کاربر را برآورده می کند، کمک زیادی به شما در رتبه بندی و جذب بازدیدکنندگان می کند.

در اینجا چند مرحله اساسی وجود دارد که شما را در مسیر درست راهنمایی می کند.

✅ با هدف کاربر شروع کنید

فراتر از کلمات کلیدی، آیا محتوای شما پاسخگوی نیاز مخاطبان در حوزه کاری شما است؟ اگر آنها «اسب دره شوری» را جستجو کنند، آیا می‌دانید که تمایل دارند عکس اسب دره شوری را ببینند، چگونه اسب دره شوری را از سایر نژاد‌ها تشخیص دهند، یا شاید چگونه اسب دره شوری را رام کنند؟

یک مکان خوب برای شروع این است که به نتایج جستجوی فعلی نگاه کنید، و ببینید چه چیزی در حال حاضر رتبه بالایی دارد.

به یاد داشته باشید، هدف این نیست که از رقبای خود کپی برداری کنید، بلکه استفاده از نتایج نشان داده شده به عنوان سرنخی برای یافتن آنچه گوگل ممکن است به دنبال آن باشد، و ارضای هدف کاربر بهترین مسیر در سئو می‌باشد.

همان کاری که در ابتدای مقاله با هم انجام دادیم. برای آموزش سریع سئو شما از ابزار گوگل ترندز استفاده می‌کنید تا کلمات کلیدی مناسبی را پیدا کنید. همچنین با جستجو موضوع خود در گوگل می‌توانید سرنخ‌های خوبی برای تولید محتوا و آموزش سریع سئو به دست آورید.

✅ از هدرها و زیر سربرگ ها استفاده کنید

محتوای خود با استفاده از تیتر ها و زیر تیتر ها (H1، H2، و غیره) جذاب تر کنید. این کار نه تنها به خوانندگان کمک می کند تا محتوای شما را هضم کنند، بلکه به گوگل کمک می کند تا آن را بهتر در معرض دید کاربران قرار دهد!

یک تمرین خوب سئو این است که به محتوای خود مانند یک طرح کلی فکر کنید و آن را به بخش های منطقی تقسیم کنید.

✅ از تصاویر جذاب و با کیفیت استفاده کنید

گوگل به مرور در درک تصاویر بهتر از قبل عمل می‌کند، اما آنها هنوز نمی توانند مانند یک انسان تصاویر را “ببیند”. به همین دلیل، چند روش برتر SEO وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید:

زمان انتشار تصاویر باید متن متناسب با کلمه کلیدی مقاله بنویسیم. استفاده از متن در تصاویر خوب است، اما انتظار نداشته باشید که موتورهای جستجو بتوانند متن تصویر را مانند یک انسان “بخوانند”. از متن (مانند این) برای متن استفاده کنید.

از متن جایگزین استفاده کنید. متن جایگزین به موتورهای جستجو و صفحه‌خوان‌ها کمک می‌کند تا تصاویر شما را درک کنند. هنگامی که تصاویر خود را پیوند می دهید نیز مهم است. هنگام بارگذاری تصویر می‌توانید در سمت چپ متن‌های کوتاه با کلمه کلیدی بنویسید تا تصویر شما بهتر سئو شود.

آموزش سریع سئو تصاویر
آموزش سریع سئو تصاویر

من برای کم حجم کردن عکس‌ها از فتوشاپ استفاده می‌کنم. در بخش تنظیمات عکس گزینه save for web را انتخاب می‌کنم تا تصاویر مربوطه هم کم حجم تر شود و هم کیفیت بالایی داشته باشد.

✅ محتوای شما باید مرتبط و بروز باشد

ما در دنیای تکنولوژی زندگی می‌کنیم و سرعت پیشرفت بسیار زیاد است. در چنین دنیای نمی‌توانیم محتوای سایت را به رها کنیم. بلکه باید روی صفحات مختلف سایت نظارت داشته باشیم و مرتباً آنها را بروز نگه داریم. همچنین باید محتواهای جدید متناسب با حیطه کاری خودمان باشد. نباید از محتوای غیر مرتبط استفاده کنیم.

✅ بهینه سازی برای رضایت کاربر

هدف اصلی شما از آموزش سریع سئو تولید محتوایی است که ترافیک را جذب می کند، و باعث جلب رضایت کاربر است. بهترین راه برای انجام این کار، این است که مطمئن شوید مخاطب بعد از دیدن سایت شما دیگر نیاز نیست Google برگردد و روی نتیجه دیگری کلیک کند.

این به عنوان “آخرین کلیک باشید” شناخته می شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد رضایت کاربر از این طریق می تواند رتبه شما را افزایش دهد، بنابراین سعی کنید رضایت کاربر هدف اصلی شما باشد!

۶. لینک‌های داخلی و معماری سایت

لینک‌ها به عنوان چسب برای نگه داشتن اینترنت در کنار هم عمل می کنند. پیوندها همچنین به موتورهای جستجو کمک می کنند تا صفحات وب شما را بررسی، پیمایش و رتبه بندی کنند. هنگامی که یک صفحه توسط صفحات دیگر به تعداد زیادی لینک متصل می شود، می تواند اهمیت آن را برای موتورهای جستجو نشان دهد.

لینک‌های داخلی یا لینک‌هایی از سایت شما می‌توانند به عنوان راهنمایی قوی برای Google برای خزیدن رباط‌ها در سایت، فهرست‌بندی و در نهایت رتبه‌بندی صفحات سایت شما عمل کنند.

✅ از یک ناوبری واضح و مفید استفاده کنید

کاربران و موتورهای جستجو باید بتوانند بگویند کجای سایت شما هستند و چگونه به صفحات دیگر سایت شما سر بزنند. نکته مهم این است که اگر می‌خواهید به یک صفحه خاص از سایر صفحات سایت لینک بدهید، این کار را فقط با یک کلمه کلیدی خاص انجام دهید.

مثلاً کلمه کلیدی این مقاله «آموزش سریع سئو» می‌باشد. اگر بخواهم از صفحه دیگری به این صفحه لینک بدهم باید در آن صفحه از کلمه آموزش سریع سئو استفاده کنم و سپس آن کلمه را به صفحه کنونی لینک بدهم.

✅ مطمئن شوید که همه صفحات مهم پیوند(لینک) دارند

اطمینان حاصل کنید که صفحات “یتیم” ندارید – صفحاتی که از جای دیگری در سایت شما به آنها پیوند داده نشده است. در حالت ایده آل، بازدیدکنندگان باید بتوانند تنها با چند کلیک از صفحه اصلی شما به هر صفحه دیگری در سایت شما حرکت کنند.

توجه: اگر سایت شما بیش از اندازه بزرگ باشد باید نقشه سایت را به خوبی در موتورهای جستجو معرفی کنید تا به اندازه کافی دیده شوید.

✅ از یک ساختار URL منطقی استفاده کنید

گوگل و سایر موتورهای جستجو اغلب زمانی می توانند سایت شما را بهتر درک کنند که به درستی با ساختار URL خوب سازماندهی شده باشد.

به عنوان مثال، اگر سایت شما لوازم الکترونیکی می فروشد و بسیاری از صفحات سایت در مورد تلویزیون هستند، ممکن است منطقی باشد که همه تلویزیون های این دسته را در فهرست تلویزیونی قرار دهید، مانند این:

https://example.com/televisions/wesome-tv-brand

به طور کلی، بهترین کار این است که URL شما با ساختار سایت شما مطابقت داشته باشد، دقیقاً مانند مسیریابی شما. اگر به URL های سایت محتواگرشو دقت کنید می‌توانید مفهوم لینک را بهتر درک کنید.

۷. کسب محبوبیت از طریق لینک سازی

در آموزش سریع سئو یک حقیقت در مورد سئو وجود دارد: سایت های محبوب معمولا رتبه بالاتری دارند.

بنابراین چگونه موتورهای جستجو محبوبیت را تعیین می کنند؟ یک راه این است که ببینید چه کسی به شما لینک می دهد.

گوگل با توجه به سایت‌هایی که به سایت شما لینک داده اند اعتباری را برای سایت در نظر می‌گیرد. سایت‌های با سابقه که چند سال از فعالیت‌شان می‌گذرد. شما می‌توانید لینک‌سازی خارجی را با صرف هزینه یا از طریق شبکه سازی و ساختن ارتباط ایجاد کنید.

✅ ببینید چه کسی قبلاً به شما لینک داده است

یک روش خوب برای شروع لینک سازی خارجی این است که بدانید چه کسی قبلاً به شما لینک داده است. این کار می تواند به تصمیم گیری های شما در ادامه راه کمک کند و زمانی که روی آموزش سریع سئو تمرکز کرده‌اید شما را به هدف‌تان برساند.

با استفاده از یک جستجوگر بک لینک خوب مانند Link Explorer، می توانید به راحتی متوجه شوید که چه سایت هایی در اینترنت، در صورت وجود، قبلاً به سایت شما پیوند داده اند.

تجزیه و تحلیل بک لینک مانند این همچنین می تواند به شناسایی محتوای سایت شما در جذب لینک ها کمک کند که می تواند استراتژی محتوای شما را مشخص کند.

✅ ببینید چه کسی به رقبای شما لینک می دهد

پیوند دادن دیگران به سایت شما ممکن است دشوار باشد، اما یکی از راه‌های ساده‌تر برای به دست آوردن لینک این است که رقبای خود را شناسایی کنید و بفهمید چه کسی به آنها لینک می‌دهد. این کار در آموزش سریع سئو بسیار مهم است.

برای انجام این کار، مهم است که بدانید رقبای آنلاین واقعی شما چه کسانی هستند. اگر یک کسب و کار در دنیای واقعی دارید، رقبای جستجوی آنلاین شما اغلب با رقبای دنیای واقعی شما بسیار متفاوت هستند. ابزارهایی مانند تجزیه و تحلیل دامنه می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید رقبای واقعی شما چه کسانی هستند.

هنگامی که می دانید رقبای شما چه کسانی هستند، از همان ابزارهای مورد استفاده برای یافتن پیوندهای خود استفاده کنید و بدانید چه کسی به رقبای شما لینک می دهد. ببینید چه نوع محتوایی بهترین لینک ها را برای رقبای شما به ارمغان می آورد. این اطلاعات به شما کمک می کند تا استراتژی کسب لینک خود را تدوین کنید.

🚫 در آموزش سریع سئو از ارائه لینک‌های بی اعتبار خودداری کنید

در حالی که گوگل به لینک ها پاداش می دهد، از ساخت لینک بی اعتبار جلوگیری می کند. به همین دلیل، گوگل تمایل دارد پیوندهای سرمقاله را ترجیح دهد: پیوندهایی که آزادانه توسط ویراستاران انسانی و بدون دستکاری ارائه می شوند.

این به این معنی است که گوگل موارد زیر را جریمه می کند:

۱. لینک های پولی
۲. پیوندهایی که بوسیله رباط ها ساخته شده اند.
۳. لینک‌های وابسته یا تبلیغاتی بدون افشا قرار داده شده است.

می‌توانید به کمک رپورتاژ آگهی از سایت‌های برتر لینک بگیرید. این کار باعث می‌شود لینک‌های سایت شما به صورت دائمی در یکی از مقالات یکی از برترین سایت‌ها قرار بگیرد.

✅ سایت خود و بهترین محتوای خود را تبلیغ کنید

در آموزش سریع سئو باید بدانید بهترین سئوکاران و بازاریابان محتوا به طور فعال به بهترین محتوای خود پیوند ایجاد می کنند. برای ماندن در جایگاه خوب گوگل، این کار را می توان به روشی امن و دوستانه انجام داد که اینترنت را به مکان بهتری تبدیل می کند.

استراتژی‌های لینک‌سازی زیادی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید، اما بیشتر آنها به سادگی شامل اجازه دادن به لینک‌دهندگان بالقوه درباره محتوای شما هستند. این کار ممکن است به معنای اشتراک‌گذاری محتوای خود در رسانه‌های اجتماعی، اجرای یک کمپین روابط عمومی متمرکز، یا برقراری ارتباط با وبلاگ‌نویسان خاص باشد.

برخی از تاکتیک های رایج لینک سازی عبارتند از:

۱. نوشتن پست میهمان در سایت‌های معتبر.
۲. ساخت لینک مبتنی بر محتوا (رپورتاژ آگهی)

کلید ایجاد لینک موفق این است که مطمئن شوید محتوای شما ارزش پیوند دادن را دارد (آیا واقعاً بهترین محتوا در اینترنت است؟) و ایجاد روابط خوب با کسانی که ممکن است بخواهند به شما لینک دهند.

تمرین مقاله

به رسم تمام مقالات مارتون محتواگرشو تمرینی برای شما تدارک دیده‌ایم. با دانشی که از مقاله آموزش سریع سئو کسب کردید لطفاً یک مقاله برای سایت خودتان بنویسید. اگر وبسایتی نداری می‌توانید مقاله را در بخش نظرات همین صفحه بنویسید.

من شخصاً مقاله شما را از لحاظ آموزش سریع سئو بررسی می‌کنم و نکاتی در جهت بهبود مقاله به شما ارائه خواهم داد. محتواگرشو کنار شماست تا از مسیر علایق خود با تولید محتوا به خودشناسی و درآمد بالا برسید.

با عشق و احترام
رضا محمدی
محتواگرشو

این مقاله رو دوست داشتی؟

رضا محمدی
دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

دیدگاهتان را بنویسید