نقد سریال لوکی (Loki) | بررسی و موشکافی قسمت دوم از فصل دوم | Loki 2023

نقد سریال لوکی (Loki) | بررسی و موشکافی قسمت دوم از فصل دوم | Loki 2023

سلام به شما محتواگران عزیز، به سایت محتواگرشو خود آمدید. در این مقاله قرار است به نقد سریال لوکی (Loki) بپردازیم. پس در نقد سریال لوکی (Loki) قسمت دوم با ما همراه باشید.

نقد سریال لوکی (Loki) بررسی و موشکافی قسمت دوم از فصل دوم سریال لوکی | Loki 2023

اگر دوست دارید قسمت دوم سریال لوکی(+) برای شما اسپویل نشود لطفاً ابتدا قسمت دوم سریال لوکی را تماشا کنید و سپس نقد سریال لوکی (Loki) را مطالعه کنید.

نقد سریال لوکی (Loki) موشکافی قسمت دوم از فصل دوم سریال لوکی

نقد سریال لوکی (Loki)
بررسی و موشکافی قسمت دوم از فصل دوم سریال لوکی | Loki 2023

نقد سریال لوکی | Loki 2023

شروع این سریال ما را به سال 1977 میبرد جایی که x5 به آنجا رفته و تبدیل به یک بازیگر شده و در حال بازی کردن در نقش زانیاک است که در ادامه براتون راجب زانیاک توضیحی خواهم داد.

اگر در تاریخ نگاه کنیم سال 1977 تحولی در سینما بود که باعث شد که سینمای امروزی به این مرحله برسد .

حرف هایی که لوکی درحال گفتن آن است کاملا مشخص میکند که نمی داند سیلوی قرار است چه کاری انجام دهد

و از طرفی سیلوی دنبال این است که گذشته خود را رها کند و زندگی آرومی برای خود بسازد.

وقتی موبیس و لوکی درحال گذر از راهرو هستند پوستر کنگو رو میبینید که یکی از اعضای اترنالز بود و در آن فیلم اتفاقاتی که افتاد این بود که او تبدیل به یک بازیگر سینما شده بود و نشان میداد که در این سال او هم حضور داشته.

زانیاک کیست؟ | Loki 2023

در ادامه پوستر فیلم زانیاک رو میبینید که در بالای سینما قرار گرفته که x5 نقش اصلی آن را بازی کرده و در انجا خودش را برد ولف معرفی میکند و حتی در کمیک هم اسم اصلی که زانیاک داشت برد ولف بود.

در کمیک او در خانواده ای بزرگ میشود که خانواده اش توجهی به او نداشتند و این کمبود توجه او را به مسیر بازیگر شدن میکشاند تا بتواند بیشتر دیده شود و زندگی او را به بازی در نقش زانیاک میکشاند که یک کاراکتر تقریبا ترسناک است.

اتفاقی که برای او می افتد این است که  وقتی در حال فیلم برداری است صحنه منفجر میشود و انفجار باعث جهش یافتن او میشود و این جهش یافتن باعث تبدیل شدن او به زانیاک است.

و در ادامه وارد فیلم نامه های خودش میشود و دقیقا اتفاقاتی که داخل فیلم نامه بود را در واقعیت اجرا میکند  یک سری را میکشد و زن ها را میدزدد و در این میان ثور میآید و جلوی او را میگیرد بعد متوجه میشویم که خودش نبوده که این کارهای شیطانی رو انجام میداده است و یک سری موجودات فضایی بودند که او را کنترل میکردند.

داستانی که x5 در اینجا دارد کاملا متفاوت با داستان زانیاک است و اصلا هیچ شباهتی به هم ندارند اما راجب شیطان میتواند کاملا درست باشد و کنگ کسی است که درحال کنترل کردن x5 است البته تا وقتی که بتواند هویت اصلی اش را پیدا کند.

یک نکته ای که وجود دارد این است که یک سری جمعیت که طرفدار x5 هستند جمع شدند و یک نفر در گوشه سمت راست یک مقوا در دست گرفته و روی آن نوشته که (میخواهم با تو ازدواج کنم) که کاملا اشاره ای به اتفاق هایی که برای سلبریتی ها در زندگی واقعی میوفتد دارد.

چرا  x5 از مسیر زندگی در تی وی ای خارج شد و به مسیر زندگی خودش بازگشت؟

حتی در گذشته موبیس را بخاطر علاقه اش به اسکی مسخره میکرد و میگفت که ما هیچ زندگی گذشته ای نداشتیم و بعدا متوجه میشود که یک زندگی واقعی برای آنها وجود داشته است.

X5 شخصیت خودخواه و خودشیفته ای دارد و علاقه دارد که در مرکز توجه باشد و به همین دلیل بود که زندگی خودش را در تی وی ای رها کرد و به زندگی قدیمی خودش برگشت.

loki2023 episode2 1
نقد سریال لوکی (Loki) موشکافی قسمت دوم از فصل دوم سریال لوکی

وقتی لوکی در قسمت قبل به آینده سفر کرد دیدیم که آنجا کاملا خالی بود و همه چیز به هم ریخته بود و میتواند اشاره ای به همان دستگاه بافندگی داشته باشد که از بین رفته به همین دلیل تی وی ای را خالی کرده اند.

احتمالا یکی از روش های درست کردن این دستگاه همان دستگاهی است که، در پایان تیتراژ سینمایی مرد موچه ای  به ما نشان دادند که کاملا شبیه به دستگاه بافندگی  است و ممکن است ازین وسیله برای نجات خطوط زمانی استفاده کنند.

وسیله ای که لوکی برای شکنجه  X5 استفاده میکند در قسمت قبل روی یک پوستر درباره ان توضیح داده شده بود.

در اینجا حرف هایی که لوکی میزند اشاره ای به کنگ دارد و میگوید که ( تو قراره در فیلم نامه من قرار بگیری ) و این اشاره ای به فیلم نامه ای که کنگ نوشته بود میکرد که همه چیز را مشخص کرده و باز هم اشاره ای به اینکه ممکن است لوکی جای کنگ را بگیرد دارد.

وقتی لوکی شروع به شکنجه  X5 میکند در همان زمان که مکعب کوچک تر و ریتم اهنگ هم تند تر میشود که این موضوع نکته جالب و قابل توجه ای است.

وقتی X5 روی زمین میافتد ما زخمی را روی دستش مشاهده میکنیم که بنظر میرسد که ضربه ای کلی خورده باشد و ممکن است کسی که این ضربه را زده سیلوی باشد و دلیل ترس X5 از سیلوی همین موضوع باشد.

وقتی کیسی با اوبی روبه رو میشود کیسی به او میگوید که میداند کسی که کتاب تی وی ای را نوشته اوبی است و سوال پیش می آید که از کجا از این موضوع اطلاع دارد؟ اگر در تیتراژ دقت کنید جایی که کتاب تی وی ای را نشان میدهد در پایین کتاب نام اوبی نوشته شده.

نقد سریال لوکی | Loki 2023

در صحنه تعقیب و گریز لباس هایی که لوکی  به تن کرده از سری لباس های دهه هفتاد است . و نکته بعدی لوکیشنی که از آن عبور میکنند یک لوکیشن واقعی در لندن است که اشاره به تئاتر هایی که در ان مکان انجام میدادند میکند.

وقتی x5به آن مکانی که لوکی جادو کرده بود میرسد در ابتدا تعداد آدم هایی که میبینیم کم است ولی وقتی x5 برمیگردد تعداد آن آدم ها بیشتر میشود که امکان داره این یک باگ در فیلم برداری باشد.

کپی هایی که از لوکی میبینم اشاره ای به فیلم اونجرز دارد و سایه هایی که روی دیوار شکل میگیرد و و شاخ هایی که رشد میکند همان لباس هایی است که لوکی معمولا به تن میکند و اشاره ای به شرور بودن لوکی دارد.

 وقتی لوکی به گذشته رفته بود از رو به روی مجستمه کنگ فرار میکرد و این موضوع امکان این را میدهد که لوکی در آینده جایگاه او را پر میکند.

شاید حتی لوکی کسی باشد که شیطان بزرگ را شکست میدهد و خودش در راس قرار میگیرد و کنگ را زمین میزند .

اوروبروس واقعا کیست؟ | نقد سریال لوکی (Loki)

جلوتر شما اوبی رو میبیند کاراکتر جدید و مرموز این سریال است در ادامه تئوری های راجبش براتون مینویسم و کاملا مشخص است که هر چیزی که درون تی وی ای هست را اوبی ساخته و حتی ممکن است که شکل و ساختاری که صندلی کنگ داشت هم اوبی ساخته باشد

و اگر توجه کرده باشید تمام حافظه های کارکنان مداوم پاک میشد ولی حافظه اوبی پاک نشده است و حتی کنگ هم میداند که میتواند از دانش اوبی استفاده کند و وسایل مورد نیاز خودش را بسازد و اینجا یک تئوری مطرح میشود که کنگ از قصد اوبی را در انجا مشغول کرده است .

حتی اسمی که به او داده هم نشان گر همان حلقه ای است که همچنان در مسیر خودش ادامه میدهد و نمیتواند از آنجا خارج شود.

حتی مکانی که اوبی در آنجاست جایی دور افتاده است که با ادم هایی که در تی وی ای وجود دارند برخورد نداشته باشد و حتی معلوم است که کنگ خواسته اوبی را از دید دیگران مخفی نگه دارد.

روی میز اوبی اگر دقت کنیم یک مجسمه تمساح میبینیم که نشانگر گونه تمساح از لوکی است.

جلوتر وقتی دارد کیسی رو نشان میدهد ما یک کاراکتر پشت سرشان میبینم که همان شخصی است که لوکی در قسمت اول سوار ماشینش شد و بعد به پایین پرتاب شدند .

اگر توجه کرده باشید از وقتی که کنگ رفته خانم دقیقه هم غیر فعال شده البته اینگونه نشان میدهند اما ممکن است در پشت زمینه درحال انجام کارهایی باشد.

حتی میبینم که درحال صحبت کردن درباره راگونا هستند که از آنجا رفته و درحال پاک کردن تمام اطلاعات که داخل تمپد بوده است و نکته مهم تری که دیده میشد جایی بود که قبل از رفتن داشت آماده میشد که در انجا خانم دقیقه هم حضور داشت و درحال دانلود کردن یک سری اطلاعات بود که میگفت ممکنه برات مفید باشه .

اوروبروس واقعا کیست؟ | نقد سریال لوکی (Loki)

معنی واقعی رنگ ها خاص در سریال چیست؟

اتاق بازجویی که  x5 را در آن نگه داشتند تم رنگی نارنجی قرمزی دارد که ترکیبی از زرد و قرمز است وقتی x5 درحال رفتن روی اعصاب لوکی است و درباره مادرش صحبت میکند متوجه میشویم که رنگ اتاق به قرمز تمایل پیدا میکند و این به معنای خشونت بیشتر است و رنگ زرد به معنای امید است که شخصیت ها با امید بیشتر به راه خودشان ادامه دهند.

شاید برایتان سوال پیش بیاد که لوکی هرگز ندید که برای مادرش چه اتفاقی میوفتد که این مربوط به همان بازجویی است که موبیس در فصل اول با لوکی انجام داد

این ترکیب های رنگی در این صحنه خیلی قابل توجه است که وقتی لوکی عصبی میشود رنگ ها به قرمز متمایل میشودند ولی وقتی که از او دور میشود و به فکر یک امید جدید میوفتد رنگ ها تغیر میکند.

آیا لوکی درحال تغیر است؟ | Loki 2023

قرار گرفتن کاراکتر لوکی در کنار x5 مقداری شباهت به ما نشان میدهد x5 یا زانیاک کاراکتری بود که به دنبال تبدیل شدن به یک قهرمان بود ولی یواش یواش در مسیر تاریکی که قرار گرفت که نتوانست به هدف اصلی خود برسد و تبدیل به یک شخصیت منفی شد.

لوکی که در فیلم میبینم در آن زمان که سال 2012  بود یک شخصیت منفی بود که با اتفاقاتی که برای او رخ داد در مسیری قرار گرفت که تبدیل به یک قهرمان شود و سعی میکنه از تاریکی که درونش است خودش را دور کند.

 این دو شخصیت در اتفاق هایی که درون زندگیشان رخ داد بسیار شبیه هم هستند و هر دو دوست دارند که در مرکز توجه باشند و دیده شوند و تبدیل به حاکم های بزرگی شوند.

موشکافی قسمت دوم از فصل دوم سریال لوکی

در صحنه ای که در اتاق بازجویی هستیم لوله هایی را میبینم که روی زمین پخش هستند و حتی در راهرو ها هم اون لوله هارا مشاهده میکنیم وقتی به اتاق اوبی میرسیم تمام لوله ها در اون مکان به هم میپیوندند و اگر به آنها نگاه کنیم متوجه شباهت لوله ها و دستگاه بافندگی میشویم  یعنی باز هم نشان میدهد که کاراکتر اوبی یک شخصیت ساده نیست مطمعنا یک راز بزرگ پشت این شخصیت است.

حرفایی که  x5 به موبیوس میزند به احتمال زیاد در قسمت های بعد مارا به سمتی میبرد که متوجه داستان او در زندگی واقعی شویم

وقتی لوکی و موبیس به اتاق پای میروند که در انجا فقط پای لیمویی وجود دارد اون مکان هم تم رنگی جالبی دارد که نشانگر اون تم رنگی لباس های لوکی است و فقط بودن یک عالمه پای در آنجا به منظور وجود داشتن  گونه های مختلفی از لوکی است.

اگر به ساعت های بالای سرشان دقت کنید میفهمید که زمان خاصی را نشان نمیدهد و این یعنی زمان معنایی در تی وی ای ندارد.

و نکته بعد حرف هایی است که لوکی درحال گفتنشان است، اشاره ای به داستان اونجرز است که عصبانی و ناراحت بوده و فقط میخواسته عصبانیتش را خالی کند و تونی استارک را به پایین پرت میکند و اتفاق های دیگری که شما به احتمال زیاد آن را دیده اید.

و احتمال دارد که در این مسیر به دلیل عصبانیت  تی وی ای را نابود کند.حتی ممکن است مکانی که قصر کنگ در آنجا بود ویرانه هایی باشد که از تی وی ای مانده باشد.

حرفایی که موبیوس میزند به این معناست که اصلا کنجکاوی نسبت به گذشته خود ندارد و نشان میدهد که اگر به زندگی گذشته خودش برگردد و یک جت اسکی داشته حتما در همان زندگی میماند و ترسش این است که با واقعیت رو به رو شود.

موشکافی قسمت دوم از فصل دوم سریال لوکی
موشکافی قسمت دوم از فصل دوم سریال لوکی

تئوری هایی در رابطه با سریال لوکی | نقد سریال لوکی (Loki)

نکته بعدی در زمانی که اوبی درحال رفتن به سمت دستگاه بافندگی است و اگر به آن دقت کنید دستگاه درحال نابودی است.

وقتی لوکی در قسمت قبل به آینده سفر کرد دیدیم که انجا کاملا خالی بود و همه چیز به هم ریخته بود و میتوان اشاره ای به همان دستگاه بافندگی داشته باشد که از بین رفته به همین دلیل تی وی ای را خالی کرده اند.

احتما یکی از روش های درست کردن این دستگاه همان دستگاهی است که در پایان تیتراژ سینمایی مرد موچه ای  به ما نشان دادند که کاملا شبیه به دستگاه بافندگی  است و ممکن است ازین وسیله برای نجات استفاده کنند.

وسیله ای که لوکی برای شکنجه  X5 استفاده میکند در قسمت قبل روی یک پوستر درباره ان توضیح داده بودند.

در اینجا حرف هایی که لوکی میزند به کنگ اشاره میکرد میگه که ( تو قراره در فیلم نامه من قرار بگیری ) و این اشاره ای به فیلم نامه ای که کنگ نوشته بود میکرد  که همه چیز را مشخص کرده  و باز هم اشاره ای به اینکه ممکن است لوکی جای کنگ را بگیرد دارد.

وقتی لوکی شروع به شکنجه  X5 میکند در همان زمان که مکعب کوچک تر و ریتم اهنگ هم تند تر میشود که این موضوع نکته جالبی است.

وقتی X5 روی زمین میافتد ما زخمی را روی دستش مشاهده میکنیم که بنظر میرسد که ضربه ای کلی خورده باشد و ممکن است کسی که این ضربه را زده سیلوی باشد و دلیل ترس X5 از سیلوی همین موضوع باشد.

وقتی کیسی با اوبی روبه رو میشود کیسی به او میگوید که میداند کسی که کتاب تی وی ای را نوشته اوبی است و سوال پیش می آید که از کجا از این موضوع اطلاع دارد.

اگر در تیتراژ دقت کنید جایی که کتاب تی وی ای را نشان میدهد در پایین کتاب نام اوبی نوشته شده است.

نقد سریال لوکی (Loki) | اوبی چه نقشی در فیلم دارد؟

شخصیت اوبی که با آن رو به رو شدیم کاراکتر مرموز و خیلی مشکوک وارد اتفاق ها شده است و تمرکز زیادی روی اوست و بنظر میاد که میخواهند که او شخصیت خوبی به نظر بیاید ولی این خوب بودن کمی بیش از اندازه است و در حرف هایی که میزند هم راجب مستر گیرفن میگوید که این شخصیت گونه ای از کنگ است که قابلیت تغیر شکل دارد و خودش را کنگ نمیداند .

در ریتمی که داستان فصل اول داشت دیدیم که ساختمان تونی استارک  را کنگ خریده بود و این احتمال دارد که کسی که این ساختمان را خریده مستر گیرفن باشد و در بین درگیری هایی که با کنگ اصلی داشته است آنجا به کل تخریب شده.

حتی احتمال دارد که اوبی همان مستر گریفن باشد به دنبال انتقام از کنگ است .خانم دقیقه و کنگ کسانی بودند که این امپراتوری را از دست مستر گریفن میگیرند اگر دقت کرده باشید اوبی اطلاعات زیادی از سفر در زمان دارد و با اختراعاتی که انجام میدهد بسیار شبیه کاراکتر کنگ میشود که او هم یک مخترع بوده و وسایل زیادی برای خودش درست میکرده پس امکان دارد که او هم گونه ای از کنگ باشد.

پایان قسمت دو چگونه بود ؟

جلوتر میبینم که سال 1982 را به ما نشان میدهد که همان سالی است که سیلوی وارد آن شد

نکته ای که راجب سیلوی وجود دارد گوشواره های او است که نماد زندگی است که یعنی سیلوی میخواهد دور از اتفاقات گذشته باشد و وارد یک مسیر معمولی در زندگی اش شود

لباسی که سیلوی تن خودش میکند درست شبیه لباسی است که در آینده با لوکی رو به رو شد به تن داشت.

در ادامه داکس را میبینیم که درحال تلاش برای هرس کردن خطوط زمانی است که اشاره ای به همان افراطی بودن او دارد که حتی با وجود فهمیدن موضوعات بازهم بخاطر افراطی بودن و درجاتش  مثل این میماند که شست و شوی مغزی داده شده باشد که از این مسیر خارج نشود و به واقعیت اهمیتی ندهد.

کاری که داکس انجام میدهد شباهت زیادی به اتفاقاتی که در زندگی واقعی رخ میدهد دارد که باعث نابودی انسان های زیادی میشود.

هرس شدن خطوط زمانی به چه معناست؟ | نقد سریال لوکی (Loki)

شاید براتون سوال شده باشه که این هرس شدن خطوط زمانی به چه معناست و برای انسان هایی که درون آنها هستند چه اتفاقی می افتد؟ این هرس شدن به این معنا نیست که یکباره همه نابود شوند  اینگونه است که درون زمان این اتفاق میافتد یعنی هفته پیش ماه پیش و سال پیش در یک زمان از بین میرود و حتی ممکن است روی فیلم هایی که قبلا با آن روبه رو شدیم تاثیر بگذارد.

این هرس شدنی که با آن روبه رو شدید اشاره زیادی به اتفاقات فصل 1 دارد که سیلوی باعث ایجاد شاخه های زمانی شد و در اینجا میبینیم که برعکس این اتفاق رخ داد.

اتفاق بعدی که در اینجا رخ میدهد جایی است که در انتها سیلوی را نشان میدهد که یک تمپد به دست دارد که متعلق به کنگ بود و باعث لغزش زمانی لوکی شد و کاملا اشاره ای به سفر در زمان سیلوی دارد.

نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با نقد سریال لوکی با ما در بخش کامنت ها به اشتراک بگذارید.

این مقاله رو دوست داشتی؟

BENIZ وب‌سایت
سلام، من زینب زینعلی یک محتواگر هستم و قرار است در بخش تحلیل فیلم و سریال محتواگرشو(یادگیری از فیلم) فعالیت میکنم. مردم اغلب فیلم می‌بینن، اما من آن را نگاه می‌کنم. با من باش تا بتونی از دیدن فیلم لذت بیشتری ببری.

دیدگاهتان را بنویسید