محتوای سبز چیست و چرا اعتماد مخاطب را جلب می‌کند؟

محتوای سبز

محتوای سبز یا محتوای همیشه سبز Evergreen Content یکی از بهترین مدل‌های محتواست. من به شخصه علاقه زیادی به این مدل محتوا دارم و رسالتم در محتواگرشو همواره تولید محتوای سبز است. همچنین من به تمام شاگردانم که جویای شغل تولید محتوا هستند می‌گویم مخاطب شما بیشتر از هر چیز به محتوای سبز علاقه دارد.

صنعت تولید محتوا  این روز‌ها بیشتر از همیشه به محتوای همیشه سبز نیاز دارد. چرا که بعد از گسترش استفاده از اینستاگرام در بین مردم مدت زمان زیادی بود که محتوای زرد رایج شده بود.

 

به خاطر کم شدن محتوای سبز افرادی پا به عرصه محتوا گذاشتند که با استفاده از تکنیک‌های مختلف تبلیغاتی محصولاتی را به بازار آموزش ایران عرضه کردند. از جمله روش‌هایی که به ادعای این افراد در عرض ۳ ماه یا ۶ ماه شما را به اولین میلیاردر خانواده تبدیل می‌کرد!

اما از بین افرادی که در این دوره ها شرکت می‌کردند و از این محتواها استفاده می‌کردند معمولاً کمتر از ۵ درصد به نتیجه می‌رسیدند.

اگر دوست دارید بیزینسی با پایه‌های قوی در اینترنت بسازید از شما می‌خواهم که به تولید محتوای سبز وفادار بمانید. به شما قول می‌دهد با ارائه محتوای کاربردی و علمی همیشه مشتری خواهید داشت و برای فروش محصولات خود نیازی به دروغ ندارید.

معنای محتوای سبز چیست؟

بهار نمادی از سرزندگی و حس زندگی است. یکی از دلایلی که بهار فصل طراوت و شادابی به حساب می‌آید رنگ سبز گیاهان و درختان است.

محتوای سبز هم مثل سبزی بهار است. محتوای سبز، محتوایی است که همواره زنده و شاداب است و وقتی محتوای سبز تولید می‌کنید یعنی این محتوا برای مدت زمان زیادی قابل استفاده است.

حرف من این نیست که محتوای غیر سبز محتوای بدی است. نکته قابل توجه این است که هر محتوایی در جایگاه خودش ارزشمند است. مثلاً در محتواگرشو به جای اینکه بگویم تا سه ماه دیگر میلیاردر می‌شوید، می‌گویم اگر محتوای خوبی تولید کنید از ماه‌های اول متوجه تاثیر آن در درآمد تان خواهید شد. پس محتوایی که من در مورد شغل تولید محتوا ارائه می‌کنم در هر شرایطی قابل استفاده است و یک محتوای همیشه سبز (Ever green) است.

محتوای همیشه سبز چه مزیت‌هایی دارد؟

در این بخش به شما ثابت می‌کنم که اگر می‌خواهید در طولانی مدت از تولید محتوا درآمد خوبی داشته باشید، لازم است محتوای سبز در را همیشه در دستور کارتان داشته باشید.

فقط چند ماه است که محتواگرشو را به صورت رسمی رونمایی کرده‌ام ولی از سال ۹۷ که به صورت رسمی تولید محتوا و سخنرانی را شروع کردم با افتخار همیشه به تولید محتوای همیشه سبز مداومت داشتم و تمام دستاوردهایی که در حال حاضر دارم به خاطر  همین مدل محتواست.

جلب اعتماد مخاطب

به خاطر عدم ارتباط نزدیک در دنیای اینترنت مخاطب نسبت به دنیای واقعی دیرتر به شما اعتماد می‌کند. به همین خاطر با تمام تمرکز و توجه سعی دارد شما را تحلیل کند.

زمانی که با چنین دقتی تحلیل می‌شوید یکی از بهترین روش‌ها برای جلب اعتماد مخاطب تولید محتوای همیشه سبز است. پس سعی کنید به جای استفاده از موج رسانه یا هر ترفند دیگری از محتوای سبز استفاده کنید.

چه در ابتدای کار تولید محتوا هستید و چه در تولید محتوا متخصص شده‌اید محتوای سبز را فراموش نکنید.

افزایش عمر محتوا و افزایش مخاطب

چه بخواهید یک محتوای محتوای زرد و بنوسید و چه محتوای سبز در هر حال شما باید وقت و انرژی صرف کنید. اما کدام مدل تولید محتوا به صرفه تر است.

مثلاً زمانی که اینستاگرام در بین مردم رواج پیدا کرد تعداد زیادی از سخنرانان دوره هایی را برای اینستاگرام ضبط کردند. برای اینکه فروش دوره‌ها بیشتر شود قول‌هایی به مخاطبان دادند که واقعیت نداشت. بسیاری از این مدرسان درآمد اصلی خودشان از طریق سایت‌شان و موتور‌های جست و جو به دست می‌آمد.

اما برای اینکه علاقمندان به اینستاگرام را به خرید دوره‌هایشان ترغیب کنند دائماً از مزیت‌های اینستاگرام سخن می‌گفتند.

اما اکنون که قرار است اینستاگرام فیلتر شود چه؟ تکلیف افرادی که میلیون‌ها تومان از پولشان را برای تبلیغات و تولید محتوا هزینه کردند چه می‌شود؟

دوره‌های اینستاگرام دیگر طرفدار ندارد. اگر دقت کنید فروشندگان این دوره‌های مدت‌هاست که دیگر تبلیغات بزرگی ندارد و در حال خوردن ته دیگ دوره‌هایشان هستند.

اما اگر به جای این روش‌ها هر کدام از شما وبسایتی مثل محتواگرشو ایجاد کنید و هر روز محتوای همیشه سبز تولید کنید نه تنها مخاطب های کنونی شما می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. بلکه در سال‌های آینده هر شخصی به سایت شما سر بزند می‌تواند از مطالعه محتوای شما استفاده کند و در نهایت با خرید محصولات و خدمات شما باعث سود کسب و کارتان شود.

بعضی ها برای همیشه می‌روند!

وقتی محتوایی ارائه کنید که یکبار مصرف است، و در طول زمان کاربردی نیست و از طرفی این نکته را اعلام نکرده باشید به طور قطع مخاطبان خود را از دست می‌دهید.

مثلا یک زمانی که در دوره صفر تا صد تولید محتوا در مورد اینستاگرام صحبت می‌کردم به شرکت کنندگان گفتم باید در نهایت وبسایتی داشته باشید و مخاطبان خود را ترغیب کنید تا  اطالاعات خود(ایمیل، شماره تماس) را به شما بدهند.

این کار کمک می‌کند تا در صورت بروز هر مشکلی برای اینستاگرام ارتباط خود را به مشتری تان از دست ندهید.

اما اگر این مطالب را نمی‌گفتم تمام زحمات دانشجویانم به خاطر نداشتم راه ارتباطی با مشتری خود از دست می‌رفت.

آن‌ها هم برای همیشه با من قطع ارتباط می‌کردند. چرا که در این صورت کاری بی فایده را به آن‌ها پیشنهاد کرده‌ بودم.

سئو و بهینه سازی برای موتور‌های جست و جو

حتی افرادی که به تازگی با دنیای اینترنت آشنا شده اند به این مسئله اعتراف می‌کنند که اگر مخاطبی واقعا به دنبال حل مشکل خود باشد از موتور‌های جست و جو استفاده می‌کند.

کمتر پیش می‌آید شخصی برای خرید لپ تاپ به جای استفاده از یک وبسیات معتبر که گوگل پیشنهاد می‌کند در پیج‌های اینستاگرام به دنبال خرید لپ تاپ باشد. حتی خود شما دوست عزیز!

با این توضیحات باید بگویم محتوای همیشه سبز قابلیت دریافت رتبه در موتورهای جست و جو را دارد. چرا که این مدل محتوا بسیار معتبر است و همچنین شما می‌توانید هر چند وقت یکبار مطالب جدیدی را به آن اضافه کنید. 

به کمک این روش هر بار رباط‌های موتور جست و جو متوجه تغییرات جدید سایت شما می‌شوند و سایت شما را به عنوان یک منبع در نظر می‌گیرند. این کار شما را به رتبه اول گوگل می‌رساند.

یعنی فقط تولید محتوای سبز؟

این باور اشتباهی است که فقط محتوای سبز تولید کنیم. من با یک مثال این موضوع را برای شما توضیح خواهم داد. تصور کنید یک ظرف آجیل داریم و محتوای سبز همان پسته است. درست است، پسته یکی از خوشمزه ترین آجیل‌هاست. اما اگر هر روز فقط پسته بخوریم کم کم از آن زده می‌شویم.

اگر کنار پسته تخمه کدو و بادام و حتی تخمه ژاپنی باشد به اعتقاد من لذت بیشتری دارد. به علاوه شاید بعضی از افراد پسته دوست نداشته باشند.

پس در کنار محتوای سبز می‌توانید با مدل‌های دیگر محتوا تنوع خوبی در تولید محتوای خود ایجاد کنید. به گونه‌ای که هر بار مخاطب به سایت شما وارد شد با حجم قابل توجهی از محتوا مواجه شود.

محتواهای کوتاه

محتواهای بلند(مگا محتوا)

محتواهای داستانی

محتواهای علمی

محتواهایی برای موج سواری رسانه‌ای(یکی از این مدل محتوا صحبت در مورد موضوعات روز مثل جام جهانی و یا مهسا امینی است.)

بعضی جاها برای محتوای همیشه سبز مناسب نیست؟

به عنوان مثال همین اینستاگرام. وقتی پستی را در اینستاگرام منتشر می‌کنید تنها در ساعات اولیه شانس دیده شدن دارید. وقتی چند روز از انتشار محتوای شما بگذرد کمتر شانسی برای بازخورد گرفتن دارید.

اما شما می‌توانید در وبسایت خود همواره به تولید محتوای سبز بپردازید.

به نظر من تنها بخشی که در اینستاگرام  برای تولید محتوای سبز قابل استفاده است هایلایت می‌باشد. چون پست ها بعد از مدتی آنقدر زیاد می‌شوند که پیدا کردن یک محتوای خاص در بین آن‌ها بسیار سخت است.

اما هایلایت ها به خاطر حالتی که دارند و می‌شود آنها را ویرایش کرد پتانسیل محتوای سبز را دارند. توئیتر هم که اصلا برای این کار مناسب نیست.

چون ظاهرا حتی اجازه ویرایش توئیت ها را به شما نمی‌دهد.

تمرین محتوای سبز

به عنوان تمرین ابتدا نظر خودتان را در مورد تولید محتوای همیشه سبز بنویسید. سپس با استفاده از بخش آموزش تولید محتوا یک محتوای همیشه سبز در بخش نظرات همین صفحه تولید کنید. من هم در اولین فرصت به کمک تیم نویسنده محتوای شما را برسی می‌کنیم و نکات آنرا به شما خواهیم گفت.

این مقاله رو دوست داشتی؟

رضا محمدی
دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

دیدگاهتان را بنویسید