۴ قدم برای تعیین بازار هدف و استراتژی تولید محتوا

هدف گذاری بازار

در دنیای امروز، تولید محتوا به عنوان یکی از ابزارهای اساسی بازاریابی و تبلیغات به شمار می‌آید. اما تولید محتوا بدون داشتن یک استراتژی کارآمد و هدفمند می‌تواند منجر به بی‌نتیجه‌ماندن تلاش‌ها شود. بنابراین، تعیین بازار هدف و انتخاب استراتژی مناسب برای تولید محتوا از اهمیت بسیاری برخوردار است.

روز نهم از ماراتون محتواگرشو هستیم. هر روز یک مقاله پر محتوا و سئو شده به یاری دستیار هوش منصوعی سایت می‌نویسم. ۳۵۶ روز مانده تا ماراتون تمام شود. بعد از اتمام این ماراتون که شاید چالشی ترین حرکت من در مسیر تولید محتوا بوده است چه کنم؟

می‌دانم این ماراتون کسب و کارم را یکبار دیگر متحول می‌کند. می‌دانم خیل عظیمی از مخاطبان را به سمت سایت محتواگرشو هدایت می‌کند. شمایی که این مقاله را مطالعه می‌کنید قصد ندارید با ما همراه شوید؟ قصد ندارید شما هم با شرکت در مارتون زندگی بهتری را برای خودتان رقم بزنید؟

به نظر من شما محتواگر عزیز در آستانه یکی از بهترین تصمیمات زندگی تان هستید. اگر در این مارتون همراه محتواگرشو حرکت کنید در آینده حتما به خودتان افتخار خواهید کرد. همچنین به درآمدی که می‌تواند سطح زندگی شما را بالاتر ببرد.

من رضا محمدی حاضرم بنویسم و امضا کنم که با این اقدام قطعاً به درآمد رویایی و سطح زندگی بسیار خوبی می‌رسید. همچنین مسیر آموزش تولید محتوا به حدی لذت بخش است که شما را به صورت کامل غرق در کار می‌کند.

با این مقدمه می‌خواهم به شما کمک کنم بازار هدف کار مورد علاقه خود را تا حد زیادی بشناسید و با تولید محتوا ویژه بازار هدف خود به دستاورد‌های کسب و کاری بزرگی دست پیدا کنید.

مرحله ۱: پژوهش و تحلیل بازار هدف و شناخت بازار

بازار هدف در کسب و کار
شناخت بازار هدف در تولید محتوا

در این مرحله، نیاز است که با دقت و دقیقه‌کاری بازار هدف خود را مشخص کنید. برای این منظور، به موارد زیر توجه کنید:

شناسایی مشتریان هدف

شما باید به دقت مشخص کنید که مخاطبان شما کیاند و چه ویژگی‌ها و نیازهایی دارند. با بررسی جامع و دقیقی از اطلاعات مرتبط با مخاطبان هدف، می‌توانید استراتژی‌های خود را به‌طور کامل بهینه‌سازی کنید.

تعیین بازار هدف با شناخت مخاطب گره خورده است. شناخت گروه مخاطبانی که قرار است برند و محصولات شما را حمایت کنند در حدی اهمیت دارد که شرکت‌های بزرگ حتی برای یک فیلم ثابت چندین پیش نمایش با مدل‌های مختلف و با توجه به نیاز مخاطب طراحی می‌کنند.

سپس هر کدام از این پیش نمایش‌ها برای گروه مورد نظر خودشان پخش می‌شوند تا بیشتری بازدهی را داشته باشد.

تحلیل رقبا و رقابت‌ها

به‌خصوص در بازارهای رقابتی، شناخت رقبا بسیار حائز اهمیت است. با بررسی عمیق رقبا و محصولات یا خدمات مشابه، می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده و در تعیین استراتژی محتوا خود از این اطلاعات بهره‌برداری کنید.

مثلاً در آموزش تولید محتوا متوجه شدم بهترین رقبای من محتوای غیر علمی و زرد تولید می‌کنند و برای فروش بیشتر دست به هر کاری می‌زنند. من با تکیه بر محتوای علمی و اجرای کمپین‌های مختلف سعی کردم مخاطب‌ها را از نزدیک بشناسم و با ارتباط فرد به فرد محتوای ویژه‌ای برای آنها تدارک ببینم.

ارزیابی نیازها و مشکلات مخاطبان

با مشاهده نیازها و مشکلات مخاطبان، می‌توانید به شکل بهتری به آن‌ها پاسخ دهید و محتواهایی ارائه دهید که واقعا به آن‌ها کمک کند. این کار باعث می‌شود مخاطبان به محتواهای شما اعتماد کنند و به شما وفادار باشند.

یکی از دوستانم می‌گفت بهترین روش تولید محتوا این است که تمام سوالات مخاطبان در آن حوزه را جستجو کنیم و به تک به تک سوالات به بهترین شکل ممکن پاسخ دهیم.

شناخت بازار

شناخت بازار در بازاریابی به معنای تحقیق و بررسی نیازها، خواسته ها، رفتارها و ویژگی های مشتریان و رقبای یک کسب و کار است. شناخت بازار به کمک می آید تا استراتژی های مناسب برای ارائه محصول یا خدمات، تعیین قیمت، توزیع و تبلیغات انتخاب شود.

شناخت بازار می تواند به صورت کمی یا کیفی انجام شود و از روش های مختلفی مانند پرسشنامه، مصاحبه، نظرسنجی، مشاهده و آزمایش استفاده می کند.

مرحله ۲: تعیین هدف و پیام محتوا

تعیین بازار هدف در تولید محتوا
ماراتون محتواگرشو

در این مرحله، باید هدف‌های خود را به‌وضوح تعریف کنید و پیام محتوا را به‌شکل دقیق و مختصری مشخص کنید.

تعریف هدف‌های کلی

هدف‌های کلی شما باید شامل اهداف بازاریابی و کسب و کار باشند. این اهداف باید محدود، قابل اندازه‌گیری و متناسب با منابع و زمان‌های موجود باشند.

من با دانشی که از طراحی سایت، تولید محتوا و گرافیک داشتم فهمیدم بهترین شیوه برای جذب مخاطب و حفظ آنها تاسیس سایت محتواگرشو است. این سایت از ابتدای تاسیس تا به امروزه همواره در حال رشد بوده است. دلیل موفقیت سریع سایت محتواگرشو این است که بازار هدف آن را به خوبی شناسایی کردم.

همچنین تمام محتوای سایت را متناسب با نیاز بازار هدف طراحی و تدوین کردم. پس اگر محتواگری وارد سایت ما شود می تواند به چیزی که نیاز دارد دسترسی پیدا کند.

تعیین پیام ارتباطی

پیام محتوا باید ویژگی‌ها و مزایای محصول یا خدمات شما را به مخاطبان منتقل کند. این پیام باید مختصر، جذاب و قابل فهم باشد تا مخاطبان به‌راحتی بتوانند آن را درک کنند.

اگر دقت کنید در صفحه اصلی محتواگرشو پیام ارتباطی خودمان را با توجه به بازار هدف و مخاطب هدف مان نوشته ایم. اینکه به افراد کمک کنیم از مسیر علاقه خود به کمک تولید محتوا به خودشناسی و درآمد بالا برسند.

ارتباط هدف با مخاطبان

در این مرحله، باید تعیین کنید که هدف و پیام محتوا چگونه با مخاطبان شما ارتباط دارد و چگونه می‌تواند به نیازها و مشکلات آن‌ها پاسخ دهد. بهترین محتواها همیشه آن‌ها هستند که به مخاطبان ارزش افزوده می‌دهند.

مثلاً ما ابتدا به مخاطبان سایت مان آموزش می‌دهیم. سپس از آنها میخواهیم تمرین ‌هایی در راستای آموزش انجام بدهند. سپس ابزارهای لازم برای انجام تمرین را معرفی می‌کنیم یا در اختیار آنها قرار می‌دهیم. در نهایت هم آنها را پیگیری می‌کنیم تا به هدف‌شان برسند.

مرحله ۳: انتخاب کانال‌های مناسب

تعیین بازار هدف برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
تعیین بازار هدف برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

انتخاب کانال‌های مناسب برای ارسال محتوا نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌خصوص در دنیای دیجیتال امروز، انتخاب کانال‌های آنلاین بسیار حائز اهمیت است.

انتخاب کانال‌های آنلاین

کانال‌های آنلاین شامل وب‌سایت، وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های تبلیغات آنلاین هستند. با شناخت مخاطبان و عادات آن‌ها در استفاده از این کانال‌ها می‌توانید بهترین کانال‌ها را انتخاب کنید.

در حال حاضر به اعتقاد من اولین و موثرترین کانال برای ارائه محتوا و دسترسی به بازار هدف وبسایت است. البته ما به کمک شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام سرعت و تاثیر کانال وبسایت را افزایش می‌دهیم. استراتژی شخصی من این است که تمام مخاطبان شبکه‌های اجتماعی را از روش‌های مختلف به سایت هدایت می‌کنم.

انتخاب کانال‌های آفلاین

علاوه بر کانال‌های آنلاین، کانال‌های آفلاین مانند مجلات، رادیو و تلویزیون نیز هنوز جایگاه خود را در بازاریابی دارند. انتخاب هوشمندانه‌ای از این کانال‌ها نیز می‌تواند به موفقیت استراتژی محتوا کمک کند.

البته در ابتدای کار از این کانال‌ها استفاده نکنید. چرا که معمولاً هزینه‌های این کار برای شما زیاد است. ولی اگر درآمد شما به عدد بالایی رسید یا یک کمپانی بزرگ را هدایت می‌کنید بدون شک استفاده از کانال‌های آفلاین در رسیدن به بازار هدف برای شما کاربردی است.

استفاده از رسانه‌های اجتماعی

رسانه‌های اجتماعی امروزه ابزارهای بسیار قوی در تبلیغات و بازاریابی هستند. با حضور در این پلتفرم‌ها و ایجاد محتواهای جذاب و خلاقانه می‌توانید به طور مستقیم با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید.

حتی افراد پرکار هم در شبکه‌های اجتماعی فعال هستند و روزانه از این رسانه‌ها استفاده می‌کنند. به اعتقاد من فعال بودن شما در این شبکه‌ها می‌تواند درآمد بسیار خوبی برای شما ایجاد کند.

مرحله ۴: ایجاد برنامه تولید محتوا

برنامه بازاریابی محتوایی
پلن تعیین بازار هدف

با مشخص شدن بازار هدف و استراتژی تولید محتوا، حالا نوبت به ایجاد برنامه تولید محتوا می‌رسد. در بازاریابی محتوا این بخش اهمیت زیادی دارد.

نوع محتواهای مختلف

محتواهای مختلف می‌توانند شامل مقالات، ویدئوها، پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی، پادکست‌ها و … (ترتیب بندی مناسب باید به‌طور کامل و دقیق مشخص شود). بسته به نیازها و علاقه‌های مخاطبان هدف، می‌توانید از انواع مختلف محتوا استفاده کنید.

به عنوان مثال این مقاله نهمین مقاله از ماراتون محتواگرشو است.در این ماراتون ما هر روز یک مقاله روی سایت و یک ویدیو و چندین استوری در اینستاگرام محتواگرشو منتشر می‌کنیم. مخاطبان سایت و اینستاگرام ما در همین ۹ به خوبی رو به افزایش هستند.

تنظیم زمانبندی تولید محتوا

زمانبندی تولید محتوا باید به‌طور دقیق و داوطلبانه تنظیم شود. باید مشخص شود که هر نوع محتوا در چه زمانی ارائه می‌شود و این که چقدر به آن اختصاص داده می‌شود. در زمانبندی استمرار در تولید محتوا و دیسیپلین در تولید محتوا بسیار اهمیت دارد.

یعنی اگر بگویید هر هفته یک مقاله در روز شنبه منتشر می‌کنم حتما باید این مقالات هر هفته و در روز شنبه منتشر شوند.

ارزیابی و بهبود محتوا

تولید محتوا تنها مرحله‌ای از فرآیند است. پس از انتشار محتواها، باید با دقت عملکرد آن‌ها را ارزیابی کنید و در صورت لزوم تغییرات و بهبود‌های لازم را انجام دهید. من هر روز که به سایت محتواگرشو سر می‌زنم سعی می‌کنم در کنار انتشار مقاله جدید یکی از مقاله‌های قبلی را بهبود بدهم و ویرايش کنم.

نتیجه‌گیری

در این مقاله، به بررسی چهار مرحله مهم در تعیین بازار هدف و استراتژی تولید محتوا پرداختیم. شناخت مخاطبان هدف، تعیین هدف و پیام محتوا، انتخاب کانال‌های مناسب و ایجاد برنامه تولید محتوا از اهمیت بسیاری برخوردارند و می‌توانند تأثیر زیادی بر روی موفقیت استراتژی بازاریابی شما داشته باشند.

این مقاله رو دوست داشتی؟

رضا محمدی
دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

دیدگاهتان را بنویسید