نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer) | برسی نکات مهم این فیلم|  Oppenheimer2023

نقد فیلم اوپمهایمر (Oppenheimer)

سلام به شما محتوا گران عزیز . به سایت محتواگرشو خوش آمدید. در این مقاله قرار است به نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer) بپردازیم.

 پس در نقد و برسی فیلم اوپمهایمر ،برسی نکات مهم این فیلم همراه ما باشید.

اگر دوست دارید این فیلم برای شما اسپویل نشود لطفا اوپمهایمر را تماشا کنید و سپس نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer) را بخوانید.

فیلم اوپنهایمر ساخته کریستوفر نولان است. قبلا فیلم نقد فیلم میان ستاره ای (interstellar) | برسی و موشکافی فیلم میان ستاره ای| interstellar 2014 را هم نوشته‌ایم که می‌توانید نقد این اثر خارق العاده را هم مطالعه فرمایید.

برسی و موشکافی Oppenheimer2023 | نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

بعد انتطار طولانی نسخه باکیفیت فیلم اوپنهایمر منتشر شد و میتوان گفت که یکی از بهترین فیلم های 2023 است که منتشر شده این فیلم همانند فیلم های دیگر نولان پر از مفهوم و نکات پنهانی است ، در این مقاله به نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer) میپردازیم .

برسی نکات و موشکافی فیلم اوپنهایمر | نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

این فیلم تا به الان در پرده سینما 908 میلیون فروش داشته است و در مرز 1 میلیارد دلاری شدن است .

این فیلم سومین فیلم پر فروش در سال 2023 است و پرفروش ترین فیلم در ژانر بیوگرافی شده است .

نقد فیلم اوپمهایمر (Oppenheimer)
موشکافی فیلم اوپنهایمر ساخته کریستوفر نولان

نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer) | شروع این فیلم چگونه بود؟

در ابتدای شروع فیلم میبینیم که اوپنهایمر به قطرات باران نگاه میکند که افتادن آنها در گودال آب شبیه به انفجار است و ممکن است این افتادن ها یک زنجیره را تشکیل دهند .

در این پلان خلاصه شده ای است از حرف هایی که نولان در این فیلم در حال گفتن آن است که در انتهای فیلم هم به آن اشاره میشود باعث ساختن مفهوم کلی فیلم میشود که در انتهای این مقاله به آن اشاره میکنیم.

بعد از آن صدای پایکوبی و دست زدن شنیده میشود که منبع ان مشخص نیست ولی حس جنگ های قرون وسطا را برای ما تداعی میکند که نشانه هشدار و انگیزه برای جنگیدن است و جلوتر نولان این موضوع را تکمیل میکند و مفهوم آن را نشان میدهد.

روی آتش نوشته شده است (پرومته آتش را از خدایان دزدید و به انسان ها داد برای اینکار به سنگی زنجیر شد و تا ابد شکنجه گردید.)

در اینجا پرومته تشبیهی از اوپنهایمر است و این فیلم از کتابی به نام پرومته ی امریکایی که درباره زندگی نامه رابرت اوپنهایمر است.

این موضوع نشان میدهد که اوپنهایمر یک علم ممنوعه را به دست بشر میدهد و این موضوع باعث زجر او میشود .

دوربین روی چهره اوپنهایمر میرود و تحت فشار بودن او همرا هبا چشمان بسته را نشان میدهد و در اینجاس که مفهوم تکمیل میشود

( پرومته همان اوپنهایمر است)

در این فیلم یک تفکیک بین رنگ های سیاه و سفید و رنگی وجود دارد خالق هر قسمتی که رنگی است را شکاف هسته ای مینامد و در آن روایت رابرت اوپنهایمر از زبان و نگاه اوست که از سمت او اوضاع را درک میکنیم پس در هر چه تصویررنگی که موجود است روایتی از اوپنهایمر است.

و از طرفی خالق تصاویر سیاه و سفید را به همجوشی هسته ای به ما معرفی کرده است و هر تصویری که سیاه سفید است از زبان لویس استراوس است که در زمان جنگ جهانی دوم رییس بخش انرژی اتمی آمریکا بوده است.

در بیان ساده تر تصاویر رنگی به زمان بعد جنگ جهانی دوم اشاره دارد که پرونده ای برای رابرت اوپنهایمر تشکیل داده شده است و پاپوشی برای او دوخته اند که میگوید او جاسوس شوروی است .

و تصاویر سیاه و سفید به پنج سال بعد آن پرونده مربوط است که نشان میدهد آنها درحال برسی پرونده اوپنهایمر هستند تا بفهمند که او جاسوس بوده است یا خیر.

چرا بخشی که مربوط به اوپنهایمر است را نولان شکافت هسته ای نام گذاری کرده؟

چون روایت اوپنهایمر است که میخواست راهکاری برای شکاف هسته ای پیدا کند .

دلیل دوم این است که در او هم در طی این زمان دچار شکافی در خودش و شخصیتش میشود.

دلیل دیگر این است که حتی زندگی اوپنهایمر هم دچار شکاف میشود و او را به جاسوس بودن متهم میکنند  .

اگر به تماشای سریال علاقه دارید نقد سریال لوکی (Loki) | بررسی و موشکافی قسمت اول از فصل دوم | Loki 2023 را مطالعه کنید. ما تمام قسمت های این سریال را نقد کرده ایم، چرا که از دیدگاه مخاطبان پر بیننده ترین و بهترین سریال دنیای سینمایی مارول بوده است.

نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)
نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer) | علم، جنگ، سیاست

نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer) | دلیل نام گذاری قسمت سیاه و سفید داستان چیست؟

همچوشی هسته ای به فرایندی میگویند که در آن بمب هیدروژنی تشکیل میشود و این چیزی بود که لویس استراوس میخواست و اوپمهایمر از آن دوری میکرد .

نکات مهم فیلم اوپنهایمر | نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

ابتدا آسمان را نشان میدهند و در صحنه بعد آتش را نشان میدهند اسمان نماد علمی از خداست و آتش نمادی از دزدیدن این علم توسط اوپنهایمر است .

اوپنهامیر تصمیم میگیرد که به اروپا برود تا علم فیزیک نوین را بیاموزد علمی که در آمریکا جدی گرفته نمیشود .

و علم را بدست میاورد و با بازگشت خود شروع به آموختن علم خود به دیگران میکند

در ابتدا کسی خواهان علم او نبود و در ادامه دانشجو های بیشتری شروع به آموختن از او میکنند .

ولی اعلام میشود که المان توانسته شکاف هسته ای را انجام دهد بالاخره علم اوپمهایمر جدی گرفته میشود و نشان میدهد که آمریکا در این علم خیلی از المان عقب تر است .

نقد فیلم اوپمهایمر (Oppenheimer)
اوپنهایمر؛ همه چیز درباره فیلم جدید نولان

هدف فیلم چیست؟ | نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

ما در این فیلم چگونگی بدست آوردن علم شکاف هسته ای را توسط اوپمهایمر و تیمش را میبینیم در قسمت دیگری خاعن شناخته شدن او را میبینیم و در آخر نگاه دوباره انها به پرونده ی اوپنهایمر و برسی اینکه ایا او واقعا خاعن بوده یا خیر را متوجه میشویم .

دانشمند برنده نوبل بور به اوپنهایمر میگوید که ریاضی مثل موسیقی میماند نیاز نیست که بتوانی ان را روی کاغذ بخوانی نیاز است که او را بشنوی آیا میتوانی ان را بشنوی؟)

بعد از این حرف او موسیقی به نام (میتوانی موسیقی را بشنوی) پخش میشود.

نولان هر چه را درون فیلم قرار میدهد معنای پشت آن را هم میسنجد .

در صحنه ای که اوپنهایمر درحال شکستن لیوانی است  بنظر میرسد که درگیری روانی اوپنهایمر را نشان میدهد اما در واقع این شکسته شدن نمادی از شکافتن اتم و شکافت درونی اوپنهایمر است.

چه نکات مخفی در داخل فیلم پنهان بود ومفهوم آنها چیست؟ | نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

دوربین به روی تابلویی از پیکاسو میرود که اگر به آن دقت کنیم میبنیم مثل کسی است که از وسط شکاف خورده است دوباره دوربین تغیر میکند و روی اوپنهایمر برمیگردد و باز هم اینجا تشبیهی وجود دارد از وضعیت روانی اوپنهایمر و اتفاقی که قرار است برای او رخ دهد .

در بخشی از حرف های اوپنهایمر و استراوس ، استراوس میگوید که چرا انیشتین را وارد پروژه نکردی؟

اوپنهایمر جواب میدهد که به دلیل این که افکار او قدیمی بود و دنیای کوانتوم را نپذیرفت.

استراوس در اینجا میگوید که خدا با جهان تاس بازی نمیکند و اشاره ای به جمله ای معروف از انیشتین که به مفهوم این است که جهان تصادفی ساخته نشده است و با این حرف فیزیک کوانتوم را نمیپذیرد و زیر سوال میبردش.

نشان میدهند که اوپنهایمر در واقع دیدگاه های متفاوتی داشته و علاقه ای به کمونیسم داشته است ولی هیچوقت وارد ان نشده است و این زمینه ساز این موضوع میشود که دولت آمریکا به او مشکوک باشند .

وقتی اوپنهایمردرباره فروپاشی ستاره ها میگوید که هر هر چه ستاره بزرگ تر باشد انفجار سهمگین تری هم به همراه دارد .

این موضوع باز هم اشاره ای به اوپنهایمر دارد که او دانشمندی بزرگ بود که دیگران به فروپاشی رساندنش.

نقد فیلم اوپمهایمر (Oppenheimer)
معرفی و نقد و بررسی فیلم اوپنهایمر

ارزوی بچگی اوپنهایمر چه بود ؟ و آیا به ارزوی خود رسید؟ | نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

در قسمت که اوپنهایمر به کمپی در مکزیک میرود جمله ای جالب میگوید که( وقتی بچه بودم فکر میکردم اگر فیزیک و نیومیکزیک را باهم ترکیب کنم زندگی ام عالی و بینقص خواهد شد) و این دقیقا کاری است که او در پروزه خودش انجام میدهد .

در اینجا آمریکا تصمیم میگرد برای مبارزه با المان یک بمب بسازد اوپنهایمر با وجود اینکه از حزب کمونیسم حمایت میکند ولی به دلیل اینکه یهودی است و میخواهد به مردم خودش کمک کند از عقایدش دست میکشد تا بتواند در این پروژه با المانی ها مقابله کند .

ورود سرهنگ گرواز که بخش های مهمی از شخصیت کارکتر سرهنگ و اوپنهایمر را به ما نشان میدهد و دیالوگ های مهمی را به تصویر میکشند در یکی از حرف هایشان گراوز به اوپنهایمر میگوید که چرا جایزه نوبل نبری و اوپنهایمر میگوید خودت چرا ژنرال نشدی گرواز میگوید که بعد از این پروزه ژمرال میشوم و اوپمهامیر میگوید شاید من هم بعد این پروژه جایزه نوبل بردم و در ادامه گرواز میگوید که میخواهی با ساخت بمب اتم جایزه نوبل ببری؟

و جوابی که اوپنهایمر به او این بود که خود شخص الفرد نوبل هم دینامیت را اختراع کرده بود و این دیالوگ ها نشان دهنده مفاهیم فیلم است.

گاهی انسان های بزرگ و دانشمند که با هدف راحت تر کردن زندگیی انسان ها کار میکنند گاهی در طول زندگی خود با تولید یک چیز باعث ایجاد بحران در زندگی انسان ها میشوند .

با شروع پروژه و سرپرستی گروه به ارزوی خودش میرسد و پروژه خود را به صحرای نیومکزیکو آغاز میکند و باقی اعضای پروژه را همراه خانواده هایشان جمع میکند و یک شهرک در آنجا میسازد اگر دقت کرده باشید در ابتدای ساخت شهر اوپنهایمر لباس نظامی به تن دارد که این کاملا در تضاد با شخصیت علمی اوست .

در همین جاست که ایزیک دوست او میگوید که من دیگر همراهت نیستم وقتی تو بمب می اندازی تر و خشک باهم میسوزند .

یک سری از حساب و کتاب های آنها اینگونه میشود که انفجار بمب غیر قابل کنترل میشود که و باعث واکنشی زنجیری میشود که اسیب های آن دنیا را در بر میگیرد.

اوپنهایمر به پیش انیستین میرود تا از او کمک بخواهد و با کمک نکردن او متوجه میشویم که انیشتین عاقبت این کار را میدانسته و اینکار را انجام نداده تا اسمش در تاریه لکه دار نشود .

گوی هایی که میبینیم نن دهنده این پروژه ای است که درحال رخ دادن است و تیله هایی که در آن جمع میشود بیانگر اورانیومی است که بدست آمده.

نکته مهمی که در این فیلم زیاد به چشم نیامده است| نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

عکسی  که روی کارتی در این قسمت داستان بود عکس اصلی جی اوپنهایمر بود .

برای اینکه این فیلم برای دره سنی +17 نباشد نولان سعی کرده است ان حس درونی و رفتاری که اوپنهایمر دارد را به طور دیگر به تصویر بکشد چون که این موضوع بسیار در شخصیتش تاثیر داشت.

در حصنه ای میبینیم که اوپنهایمر به طور نمادی جلوی جمع لخت میشود که این تداعی کننده این موضوع است که به حریم خصوصی اوپنهایمر تجاوز شده است  و شخصی ترین مسائل او که نمیخواسته کسی متوجه آن شود برملا میشود.

یکی دیگر از کار هایی که نولان ان را انجام داده این است که مرگ جین را به دو روش متفاوت به ما نشان میدهد و تردید ایجاد میکنند که این خودکشی بوده یا قتل و در عین حال واحد از طرفی خودکشی را نشان میدهد و از طرفی قتل را نشان میدهد کسی نمیداند که واقعا چه اتفاقی رخ داده حتی نولان هم از این موضوع مطلع نیست اگز خودکشی بوده دلیل آن ترک شدن از طرف اوپنهایمر بوده  و یا اگر قتل بوده برای چه او را کشتند آیا به دلیل این بود که درحال قرار گذاشتن با اوپنهایمر بوده؟

بعد از چنگ شخصی به نام بوردر پرونده سازی میکند علیه اوپنهایمر و به این فکر میرسیم که چه کسی اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی او را داده است؟

اوپنهایمر با کشف خود کشتار راه میاندازد | نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

خبر میرسد که هیتلرمرده است و با وجود اینکه دیگر به بمب نیاز ندارد اوپنهایمر میگوید که هنوز خطر ژاپن وجود دارد و باید بمب را برای ترساندن آنها بسازیم .

سازه بمب را در زیر یک زمین فوتبال که بلا استفاده است میسازند و سازه بلندی که میسازند برای این است که انفجار را در ارتفاع بالا انجام دهند همانطور که بمب در اسمان ژاپن منفجر شد نه روی زمین .

یکی از سکانس های تکان دهنده فیلم سکانسی است که یک سری مرد دور هم جمع شدند و درحال تصمیم گیری برای انداختن بمبی در یکی از شهر های ژاپن است که باعث مرگ چند هزار انسان میشود و ژاپن را از چنگ با امریکا منصرف میکند.

وزیر در جلسه میگوید که دوازده ،نه یازده گزینه داریم توکیو را خط زدم چون با نامزدم ماه عسل به انجا رفتیم و شهر بسیار زیبایی است .

وقتی جسم بیرونی بمب به سر پروژه میرسد اورانیوم را درون آن قرار میدهند و در همین هنگام حساب میکنند که موقع انفجار جقدر از آن مکان دور باشند که باعث اسیب به کسی نشود .

نقد فیلم اوپمهایمر (Oppenheimer)
بررسی فیلم اوپنهایمر؛ قهرمان‌سازی یا روایت یک دانشمند؟

بمب با انفجارش دنیا را نابود میکند یا خیر؟ نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

ما زنده هستیم و این نشانگر این است که زنجیره انفجار متوقف شده است اما نولان همچنان میخواهد که با شروع به تفکر درباره این موضوع کنیم .

بعد از انفجار و رسیدن صدای آن به افرادی که در دور تر بودند .

بمب روی هیروشیما منفجر میشود صدا های تشویقی که در ابتدا شنیدیم حالا کامل میشود و این ادم هایی هستند که درحال تشویق اوپنهایمر هستند بعد از فاجعه هیروشیما و نشانگر هشدار بود و تشویق برای ایجاد هیجان و ایجاد انگیزه برای کشتار بیشتر .

سخنرانی اوپنهایمر یکی از نقاط عطف فیلم است نولان در ایجاد این تضاد عجیب خوب عمل میکند که انسان هایی خوشحال هستیند برای اتفاقی که باعث مرگ هزاران آدم شد .

نولان چیزی از ژاپن به تصویر نمکشد و به موارد نمادین بسنده میکند و اگر به زیر پای اوپمهایمر دقت کنیم میبینیم که اوست که باعث مرگ و زجر هزاران آدم بی گناه شده است .

بعد از پایان جنگ اوضاع برای اوپنهایمر خوب پیش نرفت و همیچنطور هم با رییس جمهور کنار نیامد و با وجود کینه ای که استراوس از اوپنهایمر داشت باعث این شد که پرونده او بدست بوردر بیوفتد و باعث میشود که اعتبار اوپنهایمر از او گرفته شود .

و در آخر پنج شال بعد حقیقت روشن میشود و نشان میدهند که اوپنهایمر در زندگی خوبی به سر نمیبرد .

مفهوم و حرف اصلی این فیلم چه بود؟ | نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer)

در اخر فیلم اوپنهایمر به قطرات آب نگاه میکند که مثل ابتدای فیلم  یک زنجیره را تشکلیل داده در همان موقع انیشتین میگوید یادت است که وقتی درباره واکنش زنجیری به تو گفتم که میتواند کل دنیا را نابود کند و دیدیم که نکرد یه یاد داری؟

در جواب میگوید بله و جوا انیشتین این است که ما این کار را انجام دادیم .

مفهوم این حرف او این است که وقتی ما کاری را شروع کردیم و دیگران دیدند که این موضوع باعث نابودی همه دنیا نشد حالا همه دست به این کار میزنند و بمب های دیگری را میسازند و ما بودیم که این زنجیره را آغاز کردیم.

نولان حرف اصلی خود را نشان میدهد که مخالف ساخت بمب اتم بوده و یا حداقل بد بودن تصمیم نابودی ژاپن را نشان میدهد

و فیلم با صحنه ای که دنیا درحال نابودی است به پایان میرسد.

نظرات و چیشنهادات خود را در رابطه با نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer) با ما در بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

این مقاله رو دوست داشتی؟

BENIZ وب‌سایت
سلام، من زینب زینعلی یک محتواگر هستم و قرار است در بخش تحلیل فیلم و سریال محتواگرشو(یادگیری از فیلم) فعالیت میکنم. مردم اغلب فیلم می‌بینن، اما من آن را نگاه می‌کنم. با من باش تا بتونی از دیدن فیلم لذت بیشتری ببری.

دیدگاهتان را بنویسید