نقد سریال لوکی (Loki) | بررسی و موشکافی قسمت اول از فصل دوم | Loki 2023

بررسی و موشکافی قسمت اول سریال لوکی | Loki 2023

سلام به شما محتواگران عزیز، به سایت محتواگرشو خود آمدید. در این مقاله قرار است به نقد سریال لوکی (Loki) بپردازیم. پس در نقد و بررسی سریال لوکی با ما همراه باشید. بالاخره بعد از ۲ سال فصل دوم سریال لوکی منتشر شد و می‌توان گفت این سریال برترین سریال کمپانی مارول است.

بسیاری از علاقمندان سینما سریال‌های مارول را دنبال نمی‌کنند، اما سریال لوکی(loki) یک استثنا است و به همین دلیل نقد سریال لوکی به صورت قسمت به قسمت بسیار مورد توجه قرار گرفته است. ما از این به بعد هر یکشنبه بررسی و موشکافی سریال لوکی را در سایت محتواگرشو منتشر می‌کنیم. قبل از شروع اگر دوست دارید بازاریابی محتوا را یاد بگیرید ویدیو آموزش تولید محتوا را ببینید.

چرا که قبل یادگیری از فیلم و بررسی قسمت اول سریال لوکی فقط بخش کوچکی از بیزینس بزرگ محتواگرشو می‌باشد.

بخش یادگیری از فیلم یا Learning from movies بخش جدید سایت محتواگرشو است که به خاطر علاقه قلبی ما به سینما و همچنین احساس نیاز برای اسفتاده مفیدتر از سرگرمی به سایت محتواگرشو اضافه شده است. رسالت LFM در محتواگرشو بسیار مهم است. ما این بخش را اضافه کردیم تا علاوه بر سرگرمی نکات مهمی را از هر فیلم و سریال یاد بگیریم.

و البته سریال ها و فیلم های مفید و ارزشمند را با هم تماشا کنیم. قصد ما فقط سرگرمی نیست. بلکه یادگیری از سرگرمی یکی از رسالت‌های محتواگرشو در مسیر هدایت افراد به کمک تولید محتوا و در مسیر علاقه به سمت خودشناسی و درآمد بالا می‌باشد.

نقد سریال لوکی بررسی و موشکافی قسمت اول از فصل دوم سریال لوکی | Loki 2023

اگر دوست دارید قسمت اول سریال لوکی برای شما اسپویل نشود لطفاً ابتدا قسمت اول سریال لوکی را ببینید و سپس این مقاله را بخوانید.

نکته مهم در نقد سریال لوکی (Loki) | قسمت اول از فصل دوم

قسمت اول سریال لوکی هم در آینده اتفاق می‌افتاد و هم در گذشته و بیشتر از اینکه اتفاقات زمان حال در این قسمت مهم بوده باشند، اتفاقات گذشته و آینده مهم تر بودند.

به نظر می‌آمد داستان زمان حال به نوعی یک داستان فرعی بود که داشتند تعریف می‌کردند، تا تصاویر مهمی را در گذشته به ما نشان دهند و همچنین معماهایی را برای حل کردن در آینده طراحی کنند تا معماها تا قسمت آخر فصل دوم سریال لوکی داستان را برای ما جذاب تر کنند.

مثل اینکه چه کسی در انتهای قسمت اول لوکی را منفجر کرد؟

نقد سریال لوکی موشکافی قسمت اول از فصل دوم سریال لوکی

mobius در نقد سریال لوکی

قسمت اول از فصل دوم سریال لوکی

 

mobius در بررسی قسمت اول سریال لوکی

صفحه بسیار مهمی مربوط به گذشته در بررسی قسمت اول از فصل دوم سریال لوکی وجود دارد. آن بخش از قسمت اول که دو خط زمانی موازی، که یکی در زمان حال بود و دیگری در زمان گذشته در حال رخ دادن بود. موبیس (mobius) همراه با مسئولان فعلی TVA در زمان حال جلسه داشتند که با شاخه‌های زمانی ایجاد شده چه کنند.

در حالی که سر یکی از نگه‌دارندگان زمان یا time keepers ها روی میز بود. به موازات همین اتفاق لوکی هم در همین مکان حضور داشت. اما در زمان گذشته که می‌توان آن زمان را حدوداً ۴۰۰ سال قبل از زمان حال سریال تخمین زد.

صدایی که در زمان حال در اتاق موبیس در حال پخش بود، همان صدای لوکی بود وقتی که در قسمت چهارم فصل اول داشتند او را مورد بازجویی قرار می‌دادند. در آنجا لوکی داشت داد می‌زد و می‌گفت:«همه شمایی که در TVA کار می‌کنید variant (افرادی که در TVA به عنوان خلاف کار شناخته می‌شوند و در یک زمان خاص تصمیمی مغایر با آنچه TVA مشخص کرده است اتخاذ می‌کنند و باعث بوجود آمدن یک دنیای موازی دیگر در خطوط زمانی می‌شوند) هستید.»

مانند زمانی که در فصل اول لوکی به جایی تبعید شد که تعدادی زیادی از لوکی‌های دیگر را ملاقات کرد که همگی ورینت‌های متفاوتی از لوکی بودند.

در لحظه‌ای که لوکی در اپیزود ۴ فصل یک با اعضای TVA بحث می‌کند به آن‌ها می‌گوید تمامشان روزی ورینت بوده‌اند. تی وی ای آنها را بازداشت کرده و با پاک کردن حافظه آن‌ها، این افراد را به استخدام خود درآورده است.

در لحظه حال داستان لوکی این حقیقت که قبلاً همه آن‌ها ورینت بوده‌اند باعث ایجاد اختلاف بین اعضای TVA شده است.

و اما همان لحظه لوکی در گذشته چه می‌کرد؟

بررسی قسمت اول سریال لوکی

 

کنگ فاتح در قسمت اول سریال لوکی

در نقد سریال لوکی، لوکی تصویری از چهره کنگ فاتح(شخصیت جدید منفی دنیای مارول) را روی دیوار می‌بیند. طبق تصویر بالا به نظر می‌آید این تصاویر فقط مربوط به یک نفر نیستند. انگار این طراحی چهره‌های متفاوت به تعداد بسیار زیادی از کنگ‌ها در دنیاهای موازی اشاره می‌کند.

Ravona در بررسی قسمت اول سریال لوکی

 

Ravona در بررسی قسمت اول سریال لوکی

نقش روونا در نقد سریال لوکی قسمت اول از فصل دوم سریال لوکی

بعد از آن لوکی روی یک ضبط دکمه‌ای را زد تا یک صدای ضبط شده را پخش کند. در این بخش صدای کنگ فاتح را می‌شنویم که دارد با Ravona راوونا حرف می‌زند. در این بخش کنگ فاتح به راوونا می‌گوید:«خوشحالم که در جنگ طرف من را گرفتی و خوشحالم که تمام مسئولیت‌ها را به تو بدهم.»

اینجا می‌فهمیم که احتمالاً جنگی در سازمان تی وی ای رخ داده است و به نظر نمی‌آید تمام صحبت‌های hihorimens هیهوریمنز در بخش آخر فصل اول با لوکی داشته است راست باشد.

در فصل قبل هیهوریمنز گفت:«من یک اصلحه ساختم، تمام ورینت‌های خودم رو نابود کردم و سازمان تی وی ای رو تأسیس کردم.» ولی بر اساس تصویر قسمت اول سریال لوکی به نظر می‌آید تی وی ای مربوط به قبل از hihorimens باشد و توسط شورایی از گنک‌ها(نسخه‌های دیگر hihorimens) هدایت می‌شده است.

در نقد سریال لوکی باز هم به فصل اول سریال لوکی باز می‌گردیم و می‌فهمیم. داستانی که hihorimens در بخش آخر فصل اول صحبت می‌کرد راست نبوده. مانند داستان time keepers که در فصل قبلی در مورد آن شنیدیم و بعد فهمیدیم دروغ بوده است.

به نظر می‌آید که در ابتدا تی وی ای توسط شورای کنگ‌ها(شبیه شورایی که آخر فیلم Ant-Man 3 دیده باشید) اداره می‌شده است. به نظر می‌آید در همان زمان‌ها با توجه به چیزی که لوکی در ضبط صوت پخش کرد hihorimens به کمک Ravona راوونا به بقیه شورا خیانت کرده ، و کنترل قدرت را به دست گرفته است.

نکته مهم در نقد سریال لوکی اینجاست که به نظر می‌رسد در نهایت هیهوریمنز ذهن خود راوونا را هم پاک کرده باشد و در نهایت به راوونا هم خیانت کرده است. در حال حاضر می‌دانیم که حافظه تمام اعضا تی وی ای پاک شده است. اما اینکه چند وقت از آن زمان گذشته است چیزی نمی‌دانیم.

miss minates در بررسی قسمت اول سریال لوکی

 

miss minutes در بررسی قسمت اول سریال لوکی

ولی حداقل می‌دانیم که ۴۰۰ سال قبل را به یاد دارند. ولی زمان دقیق اتفاقات هنوز معلوم نیست. در این بخش می‌فهمیم شخصیت راوونا در فصل دوم شخصیت بسیار مهمی است. در فصل قبلی نمی‌دانست که چه کسی سازمان تی وی ای را ساخته است و دائم از میس مینتز می‌خواست تا اسناد ساخته شدن تی وی ای را برایش بیاورد.

بررسی و موشکافی قسمت اول سریال لوکی

 

بررسی و موشکافی قسمت اول سریال لوکی

اما miss minutes نمی‌توانست بفهمد که سازمان تی وی ای از کجا آمده است. در بررسی که از شخصیت کنگ و راوونا در داستان‌های کمیک داشتیم دیدیم که ظاهراً کنگ و راوونا عاشق یکدیگر بوده اند و در یک تصویر نمادین کنگ در حال خنجر زدن به روونا و همزمان روونا در حال خنجر زدن به کنگ است.

شخصیت راوونا در آخر فصل قبل کاری از miss minutes خواست و گفت: «که مدارکی را برای من حاضر کن» آخرین لحظه miss minutes مدارک دیگری را به جای چیزی که میخواست برای او آورد. گفت:«این‌ها را بخون. اینا بیشتر به دردت می‌خوره.»

و در صحنه بعدی دیدیم که راوونا در حال رفتن است و مدارک زیادی را در کیف می‌گذارد تا با خود ببرد. وقتی موبیس از او پرسید که:«کجا داری می‌ری». گفت:«دارم می‌رم دنبال کسی که سازمان تی وی ای رو ساخته.»

به نظر می‌آید که hihorimens قبل از مردن خود این مأموریت را به روونا داده باشد و شاید داستان عاشقانه بین روونا و hihorimens از همینجا شروع شده باشد. چرا این حرف را می‌زنیم؟ این را می‌گوییم چون در بخشی از فیلم نام یک شخصیت اوروبروس است که نماد ماری است که خودش را می‌خورد و نشان دهنده تناسخ و تکرار چرخه است.

یعنی گذشته آینده را تکمیل می‌کند و آینده گذشته را. که نمونه‌ی این اتفاق را در همین فصل از سریال لوکی دیدیم. جایی که لوکی به اوبی در مورد گذشته و آینده می‌گفت. به احتمال زیاد در فصل دوم جا به جایی بین گذشته و آینده را زیاد می‌بینیم.

مثلاً روونا مدارک را در آینده برمی‌دارد و در گذشته به hihorimens می‌دهد و شاید عشق آنها از همانجا شروع می‌شود و با هم سازمان تی وی ای را به وسیله‌ی مدارکی که از همانجا برداشته بودند می‌سازند و در جنگ داخلی که بعداً بین کنگ‌ها شکل می‌گیرد روونا از hihorimens حمایت می‌کند.

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید تصویر نبرد کنگ‌ها روی دیوار سازمان تی وی ای قابل مشاهده است.

تصویر نبرد کنگ فاتح در نقد سریال لوکی

 

بررسی و موشکافی قسمت اول سریال لوکی

چرا همه چیز در نقد سریال لوکی در قسمت اول از فصل دوم سریال لوکی در چرخه است؟

چون در سریال دیدیم لوکی به آینده هم سفر کرد. وقتی به آینده رفت چیزهای مهمی دیدیم. اینکه سازمان تی وی ای رسماً در حال نابود شدن بود و در بخش مربوط به گذشته دیده بود وقتی شاخه‌های زمانی متعدد ایجاد شود تی وی ای نابود می‌شود.

در سریال هم دیدیم که واقعاً اگر شاخه های زمانی متعدد ایجاد شود، واقعاً سازمان تی وی ای از بین می‌رود. همچنین دیدیم همه در حال تخلیه و فرار از تی وی ای بودند. در همین حین لوکی صدای تلفن می‌شنود و همین باعث می‌شود توجه او به سمت دیگری جلب شود.

پس اینکه در آینده بفهمیم چه کسی آن لحظه پشت خط بوده است بسیار مهم است. او شرایط لوکی را در آن لحظه می‌دانست و توجه لوکی را به سمت خودش جلب کرد و در همان لحظه سیلوی(نسخه دختر لوکی در جهان موازی) درب آسانسور را با یک ظاهر جدید باز می‌کند.

سیلوی که اینجا می‌بینیم ظاهر متفاوتی با سیلوی دیگری که قبلا دیده بودیم. در آنجا سیلوی به دهه هشتاد رفت و میخواست همبرگر بخرد و آزادی را تجربه کند. از لباس و زخم ابرو می‌توانیم بفهمیم از صحنه قلب هیهوریمنز بر می‌گردد. ولی در این بخش سیلوی ظاهر متفاوتی دارد.

در این صحنه سیلوی بعد از باز کردن درب آسانسور بلافاصله به لوکی می‌گوید:«پیدات کردم…» و در همین لحظه یکی لوکی را از پشت زد و لوکی انگار از بین رفت. به نظر می‌رسد اینجا که گفتیم کل سریال در یک چرخه وجود دارد، خود لوکی خودش را در این صحنه نابود کرد.

یعنی می‌دانست که در آینده به کمک نیاز دارد و لوکی گذشته آمد و به خودش در زمان آینده کمک کرد. اینجا هم که سیلوی گفت:«پیدات کردم» در اصل به لوکی زمان آینده این حرف را با لبخند زد. ممکن است تصویری که آخر قسمت اول دیدیم در اصل تصویری باشد که انتهای قسمت ششم اتفاق می‌افتد و داستان حل می‌شود.

بررسی و موشکافی قسمت اول از فصل دوم سریال لوکی

 

بررسی و موشکافی قسمت اول از فصل دوم سریال لوکی

چند نکته در مورد زمان حال نقد سریال لوکی

در این قسمت از سبک وس اندرسون استفاده شده بود. کاملاً مشخص است که وس اندرسون در سینما اثر خوبی گذاشته است. به همین خاطر تصویر قرینه و تصاویر رنگارنگ در این قسمت دیده می‌شد. تمام این موارد به سبک وس اندرسون فیلمبرداری شده بود.

بررسی و موشکافی قسمت اول سریال لوکی

 

بررسی و موشکافی قسمت اول سریال لوکی

نکته بسیار مهم دیگر در رابطه با زمان حال وجود داشت آن هم ژنرال خانم با ظاهر عجیب بود. اگر در رابطه با حرف‌هایی که می‌زد دقت می‌کردید، تأکید داشت که تی وی ای باید به کار خودش ادامه بدهد، انگاری که از چیزی خبر دارد که بقیه خبر ندارند.

چون اگر دقت می‌کردید اول جلسه گفت:«در انتهای زمان باید بفهمیم که چه شده است و باید سیلوی را پیدا کنیم و او باعث بانی همه این اتفاقات است.» در صورتی که اگر دقت کرده باشید لوکی هیچ حرفی از آمدن سیلوی نزد. فقط گفت:«کنگ داره میاد.»

اما ژنرال بدون گفتن کسی می‌دانست که سیلوی قاتل hihorimens بوده است. یک نکته دیگر هم در رابطه با همین ژنرال عجیب وجود داشت. اینکه او حساسیت بسیار زیادی روی سیلوی داشت. اولین باری که اسم سیلوی را شنید از جای خودش پرید و گفت:«بریم بازداشتش کنیم.»

بررسی قسمت اول سریال لوکی

 

بررسی قسمت اول سریال لوکی

قطعاً این ژنرال شخصیت مهمی در سریال لوکی می‌باشد. پس شاید تا چند قسمت بعدی این شخصیت نقش منفی اصلی سریال باشد. مخصوصاً انتهای این قسمت دیدیم که در حال لشکر کشی برای پیدا کردن سیلوی بود. او همچنین یک رابطه پدر پسری عجیب هم با یکی از شخصیت‌ها داشت.

این نقش زن در سریال بازی تاج تخت هم بازی کرده بود و در همان سریال هم به پسرش که بزرگ شده بود از سینه اش شیر می‌داد.

شما هم در بخش کامنت‌ها تئوری‌های خود را بنویسید. همچنین می‌توانید بعد از دیدن مجدد قسمت اول، بررسی قسمت اول سریال لوکی را مجدد ببینید تا تحلیل بهتری داشته باشید.

تحلیل‌ها و تئوری‌های خود را در مورد بخش‌های زیر در نقد سریال لوکی بنویسید:

چه اتفافی برای لوکی در انتهای قسمت اول افتاد؟

هیهوریمنیز چگونه به قدرت رسیده، با جنگ یا خیانت؟

راوونا به کجا رفت و چه کاری در گذشته داشت؟

با عشق و احترام

رضا محمدی

واحد یادگیری از فیلم محتواگرشو

این مقاله رو دوست داشتی؟

رضا محمدی
دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

دیدگاهتان را بنویسید