تحقیق کلمات کلیدی و درک نیاز مخاطبان در سایت

مزایای تحقیق واژگان کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین اقدامات در آموزش سئو می‌باشد. چرا که اگر تحقیق کلمات کلیدی برای موضوعات غیر مرتبط در سایت شما انجام شود، نتیجه بسیار ناراحت کننده است. چرا که سایت شما بازدید زیادی از گوگل دریافت می‌کند، اما عملاً درآمدی برای شما ایجاد نمی‌شود.

این اتفاق با شعار اصلی محتواگرشو در تضاد است. چرا که شما تولید محتوا با به منظور خودشناسی و درآمد بالا در مسیر علاقه خود انجام می‌دهید.

این مقاله ۲۵ امین مقاله از ماراتون محتواگرشو می‌باشد. ۳ یا ۴ روز نتوانسته‌ام طبق برنامه مقالات ماراتون محتواگرشو را منتشر کنم و به همین خاطر احساس ناراحتی می‌کنم. ولی تاسف خوردن به خاطر این بی نظمی پیش آمده کاری را از پیش نمی‌برد.

به همین دلیل امروز شروع کردم تا ادامه اسپیناف پادشاه سئو که در مورد آموزش سئو رایگان مبتدی است را برای شما آماده کنم. در اسپیناف پادشاه سئو به برخی مفاهیم پایه‌ای سئو می‌پردازیم و آموزش‌های این اسپیناف کمی تخصصی تر از فصل سوم پادشاه سئو هستند.

مردم به دنبال چه هستند؟
چند نفر به دنبال آن هستند؟
آنها این اطلاعات را در چه قالبی می خواهند؟

در این فصل، ابزارها و استراتژی‌هایی برای کشف آن اطلاعات و همچنین تاکتیک‌هایی یاد می‌گیرید که به شما کمک می‌کند از خطاهای تحقیق کلمات کلیدی جلوگیری کنید و محتوای قوی بسازید. هنگامی که متوجه شدید که مخاطبان هدف شما چگونه محتوای شما را جستجو می کنند، شروع به کشف دنیای کاملاً جدیدی از سئو استراتژیک می کنید!

قبل از تحقیق کلمات کلیدی، سوالاتی بپرسید

قبل از اینکه بتوانید از طریق بهینه سازی موتورهای جستجو به رشد یک کسب و کار کمک کنید، ابتدا باید بدانید که آنها چه کسانی هستند، مشتریانشان چه کسانی هستند و اهداف آنها چیست.

در ابتدای سئو و تحقیق کلمات کلیدی یک سایت باید بیخیال حاشیه‌ها شویم و فقط به اصول بپردازیم. بسیاری از افراد این مرحله مهم برنامه ریزی را دور می زنند زیرا تحقیق کلمات کلیدی زمان می برد، و بیخیال این قسمت می‌شوند و بدون هیچ گونه استراتژی فقط محتوا تولید می‌کنند.

پاسخ این است که کلماتی که دوست دارید برای آنها رتبه بگیرید و خواسته مخاطبان شما اغلب دو چیز کاملاً متفاوت هستند. تمرکز بر روی مخاطبان و سپس استفاده از داده های کلیدواژه برای تقویت این بینش، کمپین های بسیار موفق تری را نسبت به تمرکز بر کلمات کلیدی دلخواه ایجاد می کند.

همان چیزی که قبلاً هم بارها گفته ام. به جای اینکه مثل ۹۹ درصد آموزش دهندگان سئو در ایران فقط مثل رباط سعی کنید به هر روشی، چه کلاه سیاه و چه کلاه سفید و چه کلاه خاکستری سایت خودتان را به رتبه‌های برتر گوگل برسانید، سعی کنید بیشتر روی نیاز مخاطبان تمرکز کنید.

در کنار این کار کمی از تکنیک‌های سئو هم بهره ببرید تا به رتبه‌های برتر دست پیدا کنید.

اگر هنوز تولید محتوا را به صورت حرفه‌ای یاد نگرفته‌اید، و یا دوست دارید با متد خاص محتواگرشو برای تولید محتوا آشنا شوید لطفاً روی آموزش تولید محتوا کلیک کنید.

تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

تحقیق کلمات کلیدی
معنای تحقیق کلمات کلیدی

احتمالاً چند کلمه کلیدی در ذهن دارید که می خواهید برای آنها رتبه بندی کنید. اینها مواردی مانند محصولات، خدمات یا موضوعات دیگری هستند که وب سایت شما به آنها اشاره می کند، و کلیدواژه های اصلی برای وب سایت شما هستند، پس از اینجا شروع کنید!

برای کشف میانگین حجم جستجوی ماهانه و کلمات کلیدی مشابه، می‌توانید آن کلمات کلیدی را در ابزار تحقیق کلمات کلیدی وارد کنید. شما می‌توانید کلمات کلیدی را در گوگل ترندز جستجو کنید و حجم جستجوی کلمه را بررسی کنید.

در ضمن برای تحقیق کلمات کلیدی و پیدا کردن کلمات کلیدی مرتبط با موضوع خودتان می‌توانید آن کلمه کلیدی را در گوگل جستجو کنید و پیشنهاد پایین صفحه را بررسی کنید. این کار به شما نشان می‌دهد مردم علاقمند به موضوع شما بیشتر چه کلمات و چه مطالبی را در گوگل جستجو کرده ‌اند.

فرض کنید می‌خواهید یک گل فروشی که تخصص او مراسم عروسی است شروع کنیم.

ابتدا “عروسی” و “گل فروشی” را در گوگل جسجو می‌کنیم و فرایند تحقیق کلمات کلیدی را انجام می‌دهیم، و ممکن است عبارت‌های مشابه زیادی را پیدا کنیم، مانند:

  • دسته گل عروسی
  • گل عروس
  • گل فروشی عروسی

در فرآیند تحقیق کلمات کلیدی مرتبط برای محتوای خود، احتمالاً متوجه خواهید شد که حجم جستجوی آن کلمات کلیدی بسیار متفاوت است. در حالی که شما قطعاً می خواهید عباراتی را هدف قرار دهید که مخاطبان شما در جستجوی آن هستند.

در برخی موارد، ممکن است هدف گذاری عباراتی با حجم جستجوی کمتر مفیدتر باشد، زیرا رقابت برای این کلمات کمتر است. شما با هدف قرار دادن عبارت‌های ساده‌تر می‌توانید به راحتی در این عبارت‌ها رتبه بگیرید.

از آنجایی که کلمات کلیدی با رقابت بالا و کم رقابت می توانند برای وب سایت شما مفید باشند، یادگیری بیشتر در مورد حجم جستجو می تواند به شما کمک کند کلمات کلیدی را اولویت بندی کنید و کلمات کلیدی را انتخاب کنید که بیشترین مزیت استراتژیک را به وب سایت شما می دهند.

پس با توضیحات بالا در تحقیق کلمات کلیدی ابتدا در مورد عبارت‌های طولانی تر مقاله بنویسید. بعد از این که در عبارت‌های کم رقابت به رتبه رسیدید کم کم کلمات کلیدی سخت تر را هم وارد بازی کنید.

کشف حجم جستجو در تحقیق کلمات کلیدی

هر چه حجم جستجو برای یک کلمه کلیدی یا عبارت کلیدی خاص بیشتر باشد، معمولاً برای دستیابی به رتبه های بالاتر به تلاش بیشتری نیاز است. این کار اغلب به عنوان سختی کلمه کلیدی نامیده می شود و گاهی اوقات ویژگی های SERP را در خود جای می دهد.

به عنوان مثال، اگر بسیاری از ویژگی های SERP صفحه نتیجه یک کلمه کلیدی را مسدود کنند، مشکل افزایش می یابد. برندهای بزرگ اغلب 10 نتیجه برتر را برای کلمات کلیدی با حجم بالا می گیرند، بنابراین اگر به تازگی کار خود را شروع کرده اید و به دنبال همان کلمات کلیدی هستید، نبرد شما می‌تواند سال‌ها زمان ببرد.

به طور معمول، هرچه حجم جستجو بیشتر باشد، رقابت و تلاش بیشتری برای دستیابی به موفقیت در رتبه بندی ارگانیک لازم است. با این حال، اگر کلمات کلیدی بسیار ساده را هم انتخاب کنید، این خطر را دارید که هیچ مخاظبی را به سایت خود جذب نکنید.

در بسیاری از موارد، هدف قرار دادن عبارات جستجوی رقابتی بسیار خاص و پایین‌تر ممکن است سودمندتر باشد. در سئو به آن کلمات کلیدی لانگ تیل یا دم بلند می گوییم.

درک کلمات کلیدی لانگ تیل یا دم بلند

اگر برای کلمه کلیدی “کفش” رتبه شماره 1 را کسب کنیم بهترین اتفاق ممکن است؟

کار کردن روی کلمات کلیدی که 50000 جستجو در ماه یا حتی 5000 جستجو در ماه دارند فوق العاده است، اما در واقعیت، این عبارات محبوب تنها بخش کوچکی از تمام جستجوهای انجام شده در وب را هستند.

در واقع، کلمات کلیدی با حجم جستجوی بسیار بالا شاید مفید نباشند، چون قصد مخاطب از جستجوی آنها هنوز کاملاً مشخص نیست، اگر این عبارات را هدف قرار دهید، مخاطبانی را به سایت شما جذب می‌کند که با هدف اصلی شما در سایت همخوانی ندارند.

آیا مخاطب می خواهد ارزش غذایی پیتزا را بداند؟ یک پیتزا سفارش دهه؟ رستورانی پیدا کنید که با خانواده به آنجا بروند؟ Google نمی‌داند، به همین دلیل ویژگی‌هایی را برای جستجوی بهتر ارائه می‌کند. هدف قرار دادن “پیتزا” در تحقیق کلمات کلیدی به این معنی است که شما با یک طور بسیار بزرگ به استقبال مخاطب می‌روید.

اگر به دنبال “پیتزا” هستید، گوگل فکر می کند ممکن است به “پنیر” نیز علاقه مند باشید. پس در بین پیشنهادات امکان دارد پنیر را هم نشان دهد. یا حتی نمی‌داند شما به دنبال خرید پیتزای آماده هستید یا اینکه می‌خواهید نحوه پخت پیتزا را جستجو کنید.

75 درصد باقیمانده در «متوسط» و «لانگ تیل» جستجو قرار دارند.

تحقیق کلمات کلیدی و منحنی تقاضای جستجو
تصویری از منحنی تقاضای جستجو

تصویری از منحنی تقاضای جستجو که «اصلی» (کلمات کلیدی برتر با ترافیک و رقابت بالا)، «متوسط» (کلمات کلیدی متوسط با ترافیک و رقابت متوسط) و «دم بلند، لانگ تیل» (کمتر محبوب و طولانی‌تر) را نشان می‌دهد. عبارات کلیدی با ترافیک کمتر و رقابت کمتر)
این کلمات کلیدی کمتر محبوب را دست کم نگیرید. کلمات کلیدی دم بلند یا لانگ تیل با حجم جستجوی کمتر اغلب بهتر تبدیل می شوند، زیرا مخاطبانی که در جستجوهای خود دقیق تر هستند را وارد سایت شما می‌کند. به عنوان مثال، شخصی که به دنبال “کفش” است احتمالاً فقط در حال جستجو است. از طرف دیگر، کسی که به دنبال “بهترین قیمت کفش دویدن زنانه قرمز سایز 7” است، عملاً آماده خرید است!

پس بهترین استراتژی برای کسب و کارهای نوپا که تازه وارد صنعت سئو و تولید محتوا شده اند کار کردن روی کلمات کلیدی لانگ تیل است.

سوالات طلایی سئو هستند!

کشف سؤالاتی که مردم در فضای آنلاین از شما می پرسند – و افزودن آن سؤالات و پاسخ های آنها به صفحه سؤالات متداول – می تواند ترافیک ارگانیک باورنکردنی برای وب سایت شما ایجاد کند.

بعد از کشف این سوالات شما باید در کنار ایجاد صفحه سوالات متداول سعی کنید برای هر کدام از این سوالات یک صفحه جداگانه هم داشته باشید تا به صورت مفصل به تک تک سوالات مخاطبان پاسخ دهید.

تحقیق کلمات کلیدی از طریق رقبا

احتمالاً کلمات کلیدی زیادی را جمع آوری خواهید کرد. چگونه می دانید که ابتدا باید روی کدام کلمه کلیدی کار کنید؟ اگر کلمات کلیدی خوبی که اکنون رقبای شما در آنها رتبه ندارند را هدف بگیرید بهترین استراتژی ممکن است.

همچنین کلمات کلیدی که رقبای شما در آنها رتبه دارند می‌توانند اولویت بعدی شما را تشکیل دهند. اولی زمانی عالی است که می خواهید از فرصت های از دست رفته رقبای خود استفاده کنید، در حالی که دومی یک استراتژی تهاجمی است که شما را آماده می کند تا برای کلمات کلیدی رقابت کنید که رقبای شما در حال حاضر عملکرد خوبی برای آنها دارند.

کلمات کلیدی بر اساس فصل

دانستن روندهای فصلی می تواند در تنظیم استراتژی محتوا مفید باشد. برای مثال، اگر می‌دانید جستجوی «هفت سین» از اسفند تا قبل از فروردین در ایران زیاد می‌شود، می‌توانید محتوایی مرتبط را از ماه‌ها قبل آماده کنید و در آن ماه‌ها منتشر کنید تا بازدید خوبی بگیرید.

به عنوان مثال این روزا ترند خبری جهان فیلم سینمایی باربی است. چرا که کمپانی سازنده این فیلم بودجه ۱۵۰ میلیون دلاری برای تبلیغات این فیلم تدارک دیده است. به همین دلیل در مقالات مارتون محتواگرشو من مقاله‌ای با عنوان کمپین «باربی سلفی barbieselfie.ai با کمک هوش مصنوعی و تولید محتوا» نوشتم و چند هزار بازدید از طریق آن جذب کردم.

کلمات کلیدی بر اساس منطقه

می‌توانید با محدود کردن تحقیقات کلمات کلیدی خود به شهرها، شهرستان‌ها یا ایالت‌های خاص در Google Keyword Plan یک مکان خاص را به صورت استراتژیک‌تری هدف‌گیری کنید.

مثلاً اگر من بخواهم در شهر زادگاهم سایتی را برای مردم آن شهر سئو کنم قطعاً تولید محتوا در مورد مشاهیر آن شهر یکی از بهترین استراتژي‌های موجود در تولید محتوا می‌باشد.

تحقیقات جغرافیایی خاص می تواند به ایجاد ارتباط بیشتر محتوای شما با مخاطبان هدف کمک کند.

کدام قالب با هدف جستجوگر مطابقت دارد؟

بنا به موضوع کار ما و همچنین تحقیق کلمات کلیدی می‌توانیم بفهمیم مخاطبی که در مورد موضوع مورد نظر جستجو می‌کند بیشتر دنبال چه اطلاعاتی است. مثلاً مخاطبی که رستوران مناسب را جستجو می‌کند قطعاً به دنبال آدرس یک رستوران خوب است.

کاربر با جستجوی آدرس رستوران دنبال راهی برای تاسیس یک رستوران موفق نیست، بلکه می‌خواهد جای مناسبی برای ناهار یا شام پیدا کند.

۵ دسته مهم در مورد هدف مخاطب از جستجو

در حالی که هزاران نوع جستجوی ممکن وجود دارد، بیایید نگاهی دقیق‌تر به پنج دسته اصلی هدف بیندازیم:

  1. پرس و جوهای اطلاعاتی: جستجوگر به اطلاعاتی مانند نام یک گروه یا ارتفاع برج میلاد نیاز دارد.
  1. جستجوهای ناوبری: جستجوگر می خواهد به مکان خاصی در اینترنت، مانند محتواگرشو یا صفحه اصلی سایت BMW برود.
  1. پرس و جوهایی برای انجام کار خاص: کاربر می خواهد کار خاصی انجام دهد، مانند خرید بلیط هواپیما یا گوش دادن به آهنگ.
  1. مقایسه تجاری: جستجوگر می خواهد محصولات را با هم مقایسه کند و بهترین را برای نیازهای خاص خود بیابد.
  1. جستارهای محلی: جستجوگر می خواهد چیزی را به صورت محلی پیدا کند، مانند کافی شاپ، پزشک، یا محل برگزاری کنسرت موسیقی.

یک مرحله مهم در فرآیند تحقیق کلمات کلیدی، بررسی چشم انداز SERP برای کلمه کلیدی مورد نظر شما است تا بتوانید معیار بهتری از قصد جستجوگر داشته باشید. اگر می خواهید بدانید که مخاطب هدف شما چه نوع محتوایی می خواهد، به SERP ها نگاه کنید!

گوگل رفتار تریلیون ها جستجو را از نزدیک ارزیابی کرده است تا مطلوب ترین محتوا را برای هر جستجوی کلمه کلیدی خاص ارائه دهد.

جستجوی شال و روسری در گوگل!

تحقیق کلمات کلیدی در گوگل
تحقیق کلمات کلیدی در سرپ گوگل

مثلاً کاربری که شال و روسری را جستجو می‌کند بیشتر دنبال محتوای تصویری است. چرا که می‌خواهد مدل‌های مختلف شال و روسری را ببیند تا خرید بهتری انجام دهد.

نتیجه گیری

در تحقیق کلمات کلیدی باید مجموعه‌ای از اقدامات

این مقاله رو دوست داشتی؟

رضا محمدی
دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

دیدگاهتان را بنویسید