چگونه محتوای پر بازدید بسازیم؟ ۷ قانون محتوای پربازدید فارسی

چگونه محتوای پربازدید بسازیم

در دنیای دیجیتال امروز، تولید محتوای پربازدید و جذب مخاطبان زیاد، بسیار مهم است. در این مقاله، به بررسی ۷ قانون محتوای پربازدید در فضای فارسی می‌پردازیم که به شما کمک می‌کند محتوایی جذاب و مورد علاقه مخاطبان خود را ایجاد کنید.

من رضا محمدی هستم، اینجا محتواگر شو، جایی که یاد می‌گیریم به کمک تولید محتوا از کار مورد علاقه مان به خودشناسی و درآمد بالا برسیم. این مقاله ۳۶۳ از ماراتون محتواگرشو است. در این ماراتون قرار است روزانه یک مقاله به مدت یکسال در سایت محتواگرشو منتشر کنیم.

اگر شما هم تولید محتوا را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنید، در این ماراتون با ما همراه باشید تا بتوانید بدون هزینه مخاطبان قابل توجهی به دست آورید. رسالت ما در محتواگرشو این است تا به شما کمک کنیم با ارائه محتوای تاثیرگذار و علمی زندگی فارسی زبانان را بهتر کنید.

قانون یک: شناسایی نیازها و مسائل مخاطبان

محتوای پربازدید برای مردم
محتوای پربازدید برای مردم

برای ایجاد محتوای پربازدید، ابتدا باید نیازها و مسائل مخاطبان خود را شناسایی کنید. با بررسی بازخوردها، تحلیل داده‌ها و بررسی رقبا، به دنبال موضوعاتی بگردید که برای مخاطبان جذابیت دارند و به حل مشکلاتشان کمک می‌کنند. برای پیدا کردن محتوای پربازدید چند تکنیک به شما معرفی می‌کنم.

در این بخش با توجه به علاقه زیاد مردم به اینستاگرام مثال‌ها را از اینستاگرام ارائه می‌کنم. اما انجام این کار در وب سایت هم تفاوت زیادی ندارد.

۱.۱. پیج‌های خاص اینستا

بررسی پیج‌های خاص اینستاگرام یکی از روش‌های رایج برای شناسایی نیاز‌های مخاطبان است. این کار کمک می‌کند با دیدن نظرات مخاطبان بتوانید محتوای پربازدید بسازید.

انتخاب پیج خاص اینستا به موضوع تولید محتوای شما بستگی دارد. مثلاً اگر قصد دارید در حیطه طنز فعالیت کنید می‌توانید پیج‌هایی مثل علی صبوری یا سرنا امینی را بررسی کنید. با مشاهده محتوای این پیج‌ها و نظرات مخاطبان می‌توانید به یک دید درست برسید.

البته این بررسی فقط در ساخت پیج کاربردی نیست. شما می‌توانید با شناسایی این موضوعات و استفاده از آن‌ها در وبسایت خود محتوای پربازدید بسازید و مخاطبان زیادی را جذب کنید.

۱.۲. پرطرفدارترین موضوعات اینستاگرام

در هر بازه زمانی اتفاقات و شرایط خاص باعث می‌شود محتوای پربازدید جدیدی خلق شود. به عنوان مثال آهنگ «خار تو پامه» چند وقت پیش بسیار محبوب شده بود. حال شما اگر بخواهید از این موضوع ترند استفاده کنید باید از همین آهنگ در محتوای خود استفاده کنید.

یا اگر مثل من علاقه بیشری به وبسایت دارید می‌توانید از همین محتوا در وب سایت خود استفاده کنید و از حجم بالای مخاطب جذب شده شگفت زده شوید.

۱.۳. پرطرفدارترین موضوعات اینستاگرام

همیشه می‌توانیم در شبکه‌های اجتماعی با موج سواری حجم بالایی از مخاطبان را به سمت خودمان جذب کنیم. پرطرفدارترین موضوعات اینستاگرام همیشه تغییر می‌کنند و ثابت نیستند. شما به عنوان یک محتواگر باید با هوشمندی همیشه این موضوعات را در زمان مناسب پیدا کنید و محتوای پربازدید بسازید.

۱.۴. بهترین پیج‌های کاری اینستاگرام

در هر حیطه‌ای که فعالیت می‌کنید تعدادی پیج، سایت و صفحه قوی وجود دارد که می‌توانید از آنها الگو بگیرید. برای این کار کافی است در بخش سرچ اینستاگرام موضوع پیج خودتان را جستجو کنید و اولین نتایج را بررسی کنید. با الگو گرفتن از رقبای موفق می‌توانید محتوای پربازدید بسازید.

۱.۵. دسته بندی محتوای اینستاگرام

دسته بندی محتوای اینستاگرام شامل حیطه کاری شما می‌شود. فروشگاه آنلاین هستید، در زمینه تولید لوازم خانگی فعالیت می‌کنید یا خدمات آموزشی ارائه می‌دهید. در تنظیمات پیج شما بخشی وجود دارد که می‌توانید برای پیج خودتان دسته بندی مناسب را انتخاب کنید.

بعد از انتخاب دسته بندی دقت کنید که در همان حیطه کاری محتوا تولید کنید. با این کار مخاطبی که به صفحه شما وارد می‌شود تکلیفش با خودش مشخص است.

۱.۶. چه پیجی بزنم تو اینستا

لطفاً با دیدن تیترهای این بخش از محتوای من تعجب نکنید! من این تیترها را با توجه به جستجوهای خودتان انتخاب کرده‌ام تا بتوانم به تمام سوالات شما پاسخ دهم.

و اما برای جواب به این سوال من به صورت موردی راه درست را به شما ارائه می‌کنم:

  • ابتدا یک موضوع انتخاب کنید.
  • سپس یک پیج با آیدی خوب و به یاد ماندنی ایجاد کنید.
  • در بخش جستجو موضوع مورد نظر را تایپ کنید.
  • ۵ پیج اولی که در جستجو می‌بینید را بررسی کنید و از هر کدام ۵ نکته بنویسید.
  • سپس این نکات را در تولید محتوای پیج خود رعایت کنید و هر هفته حداقل سه محتوا منتشر کنید.
  • دائماً بازخورد مخاطب را بررسی کنید و سعی کنید به نیاز مخاطب پاسخ دهید.
  • بعد از مدتی شما به میزان مخاطب مورد نیاز و درآمد مورد نظر خود می‌رسید.
  • این روند را ادامه بدهید.

قانون دو: ارائه اطلاعات ارزشمند و مفید

مخاطبان همیشه به دنبال اطلاعات ارزشمند و مفید هستند. بنابراین، به جای ایجاد محتوای بی‌ارزش و تکراری، تلاش کنید محتواهایی را ارائه دهید که به مخاطبان کمک کند، آن‌ها را آموزش دهد و مشاوره‌های مفیدی را به آن‌ها ارائه دهید.

بسیار دقت کنید که هر حرفی ارزش ندارد. حرف شما باید درست و بر اساس صداقت و مهم تر از همه تحقیقات علمی باشد.

به عنوان مثال در حوزه روانشناسی شما می‌توانید حرف‌های جوردن پیترسون را با روانشناسان اینستاگرامی فارسی زبان مقایسه کنید. تفاوت واقعا شبیه به تفاوت خودرو پراید و بنز سری اس است. به خاطر اینکه جوردن پیترسون یک روانشناس و سخنران با تجربه است و حرف‌هایش بر اساس علم روانشناسی است.

به همین دلیل حتی برای ما فارسی زبانان جذاب و قابل فهم است.

شما هم با ارائه اطلاعات ارزشمند قادر خواهید بود مثل جوردن پیترسون افراد زیادی را جذب محتوای خود کنید.

قانون سه: استفاده از عناوین جذاب

نوشتن تیتر جذاب برای محتوای پربازدید
عنوان های تبلیغاتی جذاب

عنوان مهمترین بخش محتوا است که مخاطبان را جذب می‌کند. استفاده از عناوین جاذب و جذاب که حاکی از مزیت‌ها و ارزش محتوا باشند، باعث می‌شود که بیشترین توجه را به خود جلب کنید و بازدیدکنندگان را به خواندن محتوا ترغیب کنید.

در روزنامه‌های بزرگ جهان و وب‌سایت‌های پربازدید بهترین نویسندگان برای نوشتن عناوین انتخاب می‌شوند. شما اگر محتوای بسیار خوبی تولید کرده باشید ولی عنوان شما جذاب نباشد هیچ مخاطبی محتوا را نمی‌بیند. عنوان جذاب حکم تابلو یک مغازه را دارد که می‌تواند مشتریان زیادی را به سمتش جذب کند.

نکته مهم این است که بعضی از افراد تیتر‌های خوبی می‌نویسند ولی محتوای آن‌ها کاربردی نیست!

به نظر من این کار نوعی کلاه برداری است. اگر تیتر خوبی می‌نویسید سعی کنید با محتوای کاربردی و تاثیرگذار مخاطبانی که جذب کرده اید را راضی نگه دارید.

قانون چهار: تصاویر و چندرسانه‌ای بودن محتوا

استفاده از تصاویر و محتواهای چندرسانه‌ای می‌تواند جذابیت و قدرت بیشتری به محتوا اضافه می‌کند. التبه نباید چند عکس بی‌کیفیت و نامرتبط را بین متن خود کپی کنید. بلکه باید از ابزارهای هوش مصنوعی و فتوشاپ استفاده کنید و عکس‌های با کیفیت و جذابی برای محتوای خوب خلق کنید.

در محتواگرشو تی وی هر هفته ویدیو‌های جذاب با موضوع آموزش تولید محتوا منتشر می‌کنیم. شما هم بخشی را در سایت خود برای انتشار محتوای ویدیویی اضافه کنید. این روزها ویدیو جذاب ترین فرمت تولید محتواست.

قانون پنج: بهبود دسترسی‌پذیری و استفاده از SEO

اموزش سئو
آموزش سئو و تولید محتوا

برای رسیدن به بیشترین تعداد مخاطبان، محتوای شما باید قابل دسترسی و قابل یافتن در موتورهای جستجو باشد. استفاده از تکنیک‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو (SEO) می‌تواند بهبود قابلیت دیده شدن و رتبه‌بندی محتوا را ممکن سازد.

اگر دوست دارید آموزش سئو را یاد بگیرید می‌توانید کمپین پادشاه سئو را از قسمت اول تا انتها ببینید. در این کمپین به شما آموزش می‌دهیم چطور بدون سرمایه اولیه مخاطبان بسیار زیادی را از طریق سایت و یا شبکه‌های اجتماعی به دست بیاورید.

قانون شش: تشویق به اشتراک‌گذاری و تعامل

تشویق به اشتراک‌گذاری محتوا و تعامل با مخاطبان می‌تواند بازدیدها و پربازدید شدن محتوا را افزایش دهد. ایجاد امکانات اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی و تعامل با کاربران از طریق دیدگاه‌ها و پاسخ به سوالات آن‌ها، ارتباط مستقیم و موثرتری را با مخاطبان برقرار می‌کند.

اکنون در وبسایت‌هایی که توسط محتواگرشو سرویس طراحی می‌شود امکان به اشتراک گذاری محتوا در انتهای صفحات سایت وجود دارد.

هر چند پیشنهاد می‌کنم در انتهای محتوای خود حتما دعوت به اقدام واضحی اضافه کنید تا مخاطبان بعد از مطالعه محتوا ترغیب شوند کاری در ازای زحمت شما برای تولید محتوا انجام بدهند.

قانون هفت: پیگیری و به روزرسانی محتوا

برای حفظ بازدیدکنندگان و جلب مخاطبان جدید، محتوای شما باید به‌روز و منظم به روزرسانی شود. پیگیری و به‌روزرسانی محتوا با اضافه کردن اطلاعات جدید، تجربه‌های جدید و رفع اشکالات، موجب می‌شود تا مخاطبان همیشه به شما بازگردند.

در محتواگرشو سیستم بسیار جذابی برای بروزرسانی بخش‌های مختلف سایت وجود دارد. مثلاً محصولات سایت محتواگرشو هر سال یک به روزرسانی می‌شوند و همچنین بعضی بخش‌های سایت هر ماه آپدیت می‌شوند. مطالب جدید هر روز به محتواگرشو اضافه می‌شود.

علاوه بر رضا محمدی، نویسندگان دیگر و همچنین دستیار هوش مصنوعی دائما مطالبی را به سایت محتواگرشو اضافه می‌کند.

نتیجه‌گیری

با رعایت قوانین محتوای پربازدید و ایجاد محتوای جذاب، مفید و قابل اشتراک، می‌توانید تأثیرگذاری بیشتری در میان مخاطبان خود داشته باشید. به یاد داشته باشید که تحلیل داده‌ها و بازخوردها را به‌روز نمایید و محتوای خود را بهبود بخشید تا همیشه در بین محتواهای پربازدید قرار بگیرد.

دعوت به اقدام

به نظر شما آیا قوانین بالا برای تولید محتوای پربازدید کافی است؟ به نظر شما چه کار دیگری می‌توانیم انجام بدهیم. به عنوان یک محتواگر نظر خودتان را بنویسید تا دیگر خوانندگان این مقاله از دانش شما در زمینه طراحی و انتشار محتوای پربازدید استفاده کنند.

این مقاله رو دوست داشتی؟

رضا محمدی
دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

دیدگاهتان را بنویسید