نقد فیلم نهنگ (The Whale)  | برسی نکات مهم این فیلم | The Whale 2022   

نقد فیلم نهنگ (The Whale)

سلام به شما محتوا گران عزیز . به سایت محتواگرشو خوش آمدید. در این مقاله قرار است به نقد فیلم نهنگ ( The Whale) بپردازیم.

 پس در نقد فیلم نهنگ (The Whale) (+) ،برسی مفهوم خاص این فیلم همراه ما باشید.

اگر دوست دارید این فیلم برای شما اسپویل نشود لطفا فیلم  نهنگ را تماشا کنید و سپس نقد فیلم نهنگ (The Whale)  را بخوانید .

نقد فیلم نهنگ (The Whale)
نقد و بررسی فیلم نهنگ آرونوفسکی | بادی که زود خالی می‌شود

توضیحاتی در رابطه با فیلم نهنگ | نقد فیلم نهنگ (The Whale)

نهنگ (The Whale) فیلمی آمریکایی از سال ۲۰۲۲ در ژانر درام روان‌شناختی به کارگردانی دارن آرونوفسکی و نویسندگی ساموئل دی. هانتر است که بر اساس نمایشنامه‌ای به همین نام از ۲۰۱۲ ساخته شده‌است. در این فیلم برندن فریزر، سیدی سینک، هانگ چائو، تای سیمپکینز و سامانتا مورتون به ایفای نقش پرداخته‌اند. نهنگ داستان یک معلم انگلیسی گوشه‌گیر با بیماری چاقی را بازگو می‌کند که سعی دارد رابطه خود را با دختر نوجوانش بازگرداند.

در این فیلم ما داستان مردی را میبینیم که در روز های پایانی عمرش است و یک هفته تا مرگش باقی مانده است و وزن او بیشتر از ۲۰۰ کیلوگرم است و زندگی وحشتناکی را تجربه میکند .

یکی از اولین جمله هایی که در داستان میشنویم این است که او قرار است به زودی بمیرد و هر چند دقیقه یکبار اسم یکی از روز های هفته برای ما نمایش داده میشود و ما متوجه میشویم که داریم به مرگ شخصیت اصلی داستان نزدیک تر میشویم

این ادم میخواهد که در روز های پایانی عمرش دوباره دخترش را ببیند که ۹ سال از ترک کردنش میگذرد و میخواهد رابطه اش را با دخترش درست کند و با او ارتباط برقرار کند.

نقد فیلم نهنگ (The Whale)
نقد فیلم نهنگ The Whale: بودن یا نبودن؛ مسئله این است!

این داستان چگونه اغاز شد و میخواست چه پیامی را به ما بدهد  | نقد فیلم نهنگ (The Whale)  

کارگردان این فیلم همیشه به قشنگی موضوعات را به تصویر میکشد و در این فیلم هم احساس تنهایی و خفقان شخصیت اصلی را به خوبی نشان داده است و اینکه دور تا دور تصویر تیره است و نمایی مثل فیلم های قدیمی را نشان میدهد .

بازیگر شخصیت اصلی با بازی در این فیلم بسیاری از جایزه های مختلف در سراسر دنیا را نصیب خودش کرده

گریم این بازیگر بیشتر از ۵۰ کیلو گرم وزن داشته است و ۴ ساعت زمان میبرده تا این گریم را روی او اجرا کنند و برداشتن گریم از روی او ۱ ساعت طول میکشیده است با وجود تلخ و غمگین بودن داستان اما شخصیت اصلی بعد از فیلم و برد جایزه های بسیار داستانی خود برای خودش ساخت و بازگشتی زیبا به دنیای سینما داشت

در اینجا هشدار اسپویل را هم برای فیلم نهنگ و هم برای رمان نهنگ سفید برای شما میدهیم و در اخر این مقاله به پایان رمان نیز اشاره خواهیم کرد

اگر دقت کرده باشید فیلم به گونه ای تمام شد که ما بعد از کلمه (برای) را نشنیدیم و اینکه چه چیزی بعد این کلمه وجود دارد پیام داستان ماست .

چهار بار در فیلم از روی این متن خوانده شد و فیلم با همین متن که توصیفی از رمان نهنگ سفید است شروع میشود و با همین متن هم پایان میابد و هر چهار بار در همین قسمت خواندش متوقف میشود

متن این است (داستان نهنگ سفید من را یاد داستان زندگی خودم میاندازد و برای همین من احساس خوشحالی میکنم برای …) بعد از کلمه برای را نمیشنویم .

در ابتدای داستان هم وقتی توماس از روی متن میخواند و هم زمانی که چارلی از حفظ متن را خواند در همین قسمت با ارامش به خواب رفت و وقتی مجدد چارلی متن را میخواند در همان زمان مقاله دخترش را بغل کرد و در اخر داستان هم چارلی با فکر کردن به بعد از آن کلمه رستگار شد.

نقد فیلم نهنگ (The Whale)
نقد و بررسی فیلم The Whale | روایت غم‌انگیز مردی شرمنده

رمان نهنگ سفید چه داستانی است؟ | نقد فیلم نهنگ (The Whale)  

این داستان روایت یک ناخدای دیوانه است که یکی از پاهای او توسط یک نهنگ سفید خورده شده و این شخص تمام هدف زندگی خودش را کشتن نهنگ سفید قرار میدهد.

هدف غیر منطقی این ناخدا و اینکه نهنگ اصلا متوجه کاری که انجام میدهد نبوده است و ناخدا درحال جنگ با چیزی است که معنایی ندارد .

در داستان نهنگ استعاره ای از روزگار و زندگی است و پای قطع شده نمادی از سختی هایی است که ما در زندگی انها را می‌گذرانیم.

اما اینکه ناخدا میخواهد از روزگار انتقام بگیرد باعث نابودی خودش میشود .

در داستان نهنگ سفید جمله ای زیبا وجود دارد که این است ( من درون زندان هستم و نهنگ سفید دیوار این زندان است چطور میتوانم از زندان فرار کنم بدون اینکه دیوار را نابود کرده باشم ) نویسنده این داستان هم در رابطه با پیام داستانش این را گفته که اگر کسی میخواهد خوب زندگی کند باید دیوار های زندگی خودش را پیدا کند تا به سرنوشت ناخدا دچار نشود

در این داستان چارلی هم نهنگ است و هم ناخدا ، نهنگ برای دخترش الی و ناخدا است برای اینکه خودش را یک نهنگ میداند .

شخصیت های درون داستان چگونه بودند؟ | نقد فیلم نهنگ (The Whale)

اگر به شخصیت های درون داستان دقت کرده باشید می‌بینید که تمام انها یک غم و دردی درون خودشان داشتند یا عصبانی بودند یا به فکر انتقام و یا میخواستند که از چیزی فرار کنند و همه انها درون یک زندان فکری بودند .

شخصیت اصلی فیلم چارلی میخواست از خودش انتقام بگیرد و خودش را مقصر مرگ همسرش میدانست .

اگر توجه کنید وقتی داشت از روی مقاله الی برای خودش میخواند وقتی به قسمت کشتن نهنگ سفید رسید شروع به سرکشیدن نوشابه کرد .

قسمت مهم داستان رفتار چارلی با دیگران بود که بسیار مهربان و بسیار دیگران را میبخشید اما خودش را سرزنش میکرد و مدام کلمه متاسفم را به زبان میآورد.

در داستان نهنگ سفید هم ناخدا همینگونه بود او تمام کشی خود را برای کشتن نهنگ سفید فدا کرد و فقط ناخدا باقی میماند و در اخرین لحظه نیزه ای به نهنگ میزند و با او به اعماق دریا کشیده میشود .

او انتقام خود را از نهنگ گرفت اما در راه انتقام خودش هم نابود شد و این درست مثل اتفاقی است که برای چارلی رخ میدهد.

او گفت که فکر میکرده که اگر به همسرش الن بگوید دوستش دارد او دیگر نیازی به خدا ندارد اما برای الن دقیقا این برعکس چارلی بوده اون انقدر غذا نخورد که که در اخر خودکشی کرد

الن هم برای خودش یک نهنگ ساخته بود و ان نهنگ مذهب و کنار نیامدن با خانواده اش بود .

و خانواده اش او را برای مسائل مذهبی ترک کرده بودند این موضوع را از جایی میفهمیم که دور یک آیه ای از انجیل را خط کشیده بود آیه ای که در آن گفته میشد ( اگر زندگی دنیوی را انتخاب کنید میمیرید و در صورتی میتوانید حیات ابدی داشته باشید که ایمان داشته باشید )درحالی که الن برخلاف انجیل زندگی دنیوی را انتخاب کرده بود و در اخر خودکشی کرد ، نتوانست به نهنگ زندگی خودش برسد و باعث شد که چارلی خودش را نهنگ زندگی خودش کند

میتوانیم در قسمتی که چارلی به اتاق الن رفت ببینیم که او با دیدن و حس اتاق او احساس ارامش کرد اما وقتی نگاهش به انجیلی که در کتابخانه بود افتاد در را بست و رفت چون میدانست که رابطه او با الن باعث مرگ الن شد و سر همین موضوع میخواست که از خودش انتقام بگیرد .

دلیل پرخوری اش این بود که میخواست از خودش انتقام بگیرد در جایی که پیتزا فروش چارلی را دید او از خودش خجالت کشید و از اینگونه بودنش ناراحت شد و مثل دیوانه ها شروع به غذا خوردن کرد.

نقد فیلم نهنگ (The Whale)
ری اکت به فیلم نهنگ

پرنده در داستان نماد چه بود؟ | نقد فیلم نهنگ (The Whale)  

یکی از نماد های مهم در داستان پرنده بود وقتی چارلی پرنده پشت پنجره را دیدن تلاش کرد که شکلات نخورد و خودش را اصلاح کند

پرنده در این داستان نمادی از الن بود دیوار های خانه پر از عکس پرنده بود و در سکانس کتابخانه الن یک کتاب پرنده شناسی وجود داشت و نشان  میداد که این الن بود که روی پرنده ها مطالعه میکرد

همان شبی که توسط پیتزا فروش دیده جدا از این موضوع دید که ظرفی که در ان برای پرنده غذا میگذات توسط الی شکسته شده و هدف چارلی این بود که فقط از خودش انتقام بگیرد همانطور که الن خودش را کشت .

چارلی حتی حاضر به رفتن به بیمارستان هم نمیشد در نگاه اول غیر منطقی به نظر میآید

چارلی نمادی از نهنگ درون داستان بود و باید خودش را غرق میکرد .

زندگی چارلی باعث یک اتفاق دیگر هم شده بود و با تاثیر گذاشتن روی زندگی دخترش الی باعث شده بود به نهنگ زندگی الی تبدیل شود و الی میخواست که از چارلی انتقام بگیرد

این را در موقعی میفهمیم که الی وقتی از زبان پدرش شنید که چقدر دختر خوبی است شروع به بردین کابینت با چاقو کرد که نشان دهنده خشمی بود که الی نسبت به پدرش داشت .

چرا الی خواست پدرش از روی صندلی بلند شود | نقد فیلم نهنگ (The Whale)

در اولین ملاقات الی با پدرش به چارلی گفت که بدون واکر بلند شود و روی پایش بایستد و سمت الی برود این کار را برای این کرد که فکر میکرد پدرش هیچ کاری برای او نمیکند و فکر میکرد پدرش برای اینکه او را مهم نمی‌دانسته او را ترک کرده .

اما در صحنه پایانی وقتی مقاله چهار سال پیشش را از پدرش گرفت متوجه شد که تمام این سالها پدرش جویای احوالش بوده و وقتی داشت از روی مقاله میخواند چارلی بلند شد و ایستاد و بدون واکر به سمت الی رفت و نشان داد که الی چقدر برای او مهم است .

در انجا الی توانست از زندان انتقام از پدرش خلاص شود و به عنوان پیام داستان چارلی به الی گفت که تو زندگی خیلی خوبی خواهی داشت  .

در اصل در این قسمت الی ما ی بیننده هستیم اینکه چرا الی زندگی خوبی خواهد داشت چون پدرش به او میگوید که (تو به دیگران اهمیت می‌دهی و مثل من نیستی که باعث اسیب به دیگران بشوی ) همانطور که چارلی باعث اسیب دیدن الی شد در ادامه گفت که ( تو مراقب اطرافیانت هستی و تو مقاله فوق الاده ای نوشتی ) این را برای این گفت که الی توانست از دیوار خشمی که نسبت به پدر داشت عبور کند و چارلی دلیل موفقیت الی را این میدانست که الی در زندگی اش صداقت دارد .

اگر به مقاله دقت کرده باشید میبینید که الی گفته بود زندگی نهنگ سفید من را یاد زندگی خودم میاندازد و پدر را نهنگ زندگی خودش میدانست و در ادامه نوشته بود که نمیخواهد اشتباه ناخدا را دوباره تکرار کند و زندگی خودش را غرق یک انتقام پوچ نکند .

گفته بود که مسخره بودن داستان نهنگ سفید را از جایی میتوان فهمید که نقش اصلی این داستان یک حیوان است و همین صداقت الی باعث نجاتش شده است.

نقد فیلم نهنگ (The Whale)
تحلیل روانشناختی فیلم نهنگ (the whale)

بعد از کلمه (برای) چه بود ؟ | نقد فیلم نهنگ (The Whale)  

الی بعد این کلمه این را نوشته بود و پدرش را با نهنگ سفید مقایسه کرده بود و اگر نهنگ به او اسیب زده انتقام گرفتن فقط باعث نابودی زندگی خود میشود .

همانطور که ناخدا زندگی اش را نابود کرد و همانگونه ک چارلی باعث نابودی خودش شد .

در اخر فیلم الی وقتی کلمه برای را میخواند لبخند میزند چون بعد از این جمله نوشته است که نهنگ زندگی من پدرم است کسی که خود نمی‌دانست با رفتارش میتواند چه آسیبی به اطرافیانش و الی زده و فکر می‌کرده فقط با پول میتواند همه چیز را جبران کند .

چیزی که مهم تر است این است که چارلی هم میداند الی او را بخشیده چون بعد کلمه برای را خوانده بوده اما برای بینندگان تعریفی نشده بود .

بعد از شنیدن کلمه (برای) چارلی لبخند میزند و رستگار میشود تمام این مدت چارلی میدانست که الی او را بخشیده اما خودش نمیتوانست خودش را ببخشد .

با تشکر از ما که در نقد فیلم نهنگ (The Whale)  همراه ما بودید

این مقاله رو دوست داشتی؟

BENIZ وب‌سایت
سلام، من زینب زینعلی یک محتواگر هستم و قرار است در بخش تحلیل فیلم و سریال محتواگرشو(یادگیری از فیلم) فعالیت میکنم. مردم اغلب فیلم می‌بینن، اما من آن را نگاه می‌کنم. با من باش تا بتونی از دیدن فیلم لذت بیشتری ببری.

دیدگاهتان را بنویسید