پادشاه محتوا – قسمت ۷ | بازخورد مخاطبان و بهبود محتوا

پادشاه محتوا - قسمت ۷ | بازخورد مخاطبان و بهبود محتوا

در دنیای رقابتی امروزی، ایجاد و بهبود محتوایی که مخاطبان را جذب کند و آنها را به اقدام واقعی ترغیب کند، بسیار مهم است. یکی از ابزارهایی که می‌تواند به شما در این راه کمک کند، بازخورد مخاطبان است.

در محتواگرشو بازخورد مخاطب برای ما بسیار اهمیت دارد. چرا که کسب و کار ما بوسیله بازخورد مخاطب پیش می‌رود. پس در این قسمت از پادشاه محتوا قرار است بازخورد مخاطب و بهبود محتوا را یاد بگیریم.

۱. جمع‌آوری بازخورد مستقیم

پادشاه محتوا - قسمت ۷ | بازخورد مخاطبان و بهبود محتوا
پادشاه محتوا – قسمت ۷ | بازخورد مخاطبان و بهبود محتوا

برای جمع‌آوری بازخورد مستقیم از مخاطبان، از ابزارهایی مانند فرم‌های بازخورد، نظرسنجی‌ها، یا بخش‌های نظرات در وب‌سایت یا بلاگ خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی نیز برای جمع‌آوری بازخورد استفاده کنید.

بازخورد مخاطب در ابتدای کار

برای اینکه بازخورد مخاطب را در ابتدای کار که مخاطب خاصی ندارید به دست آورید باید در بین صفحه های اینستاگرامی موفق بازخورد مخاطبان را ببینید. معمولاً مخاطبانی که در حوزه کاری شما هستند نظرات خود را در صفحه های پر مخاطب به اشتراک می‌گذارند و شما می‌توانید از این روش به خوبی استفاده کنید.

بازخورد مخاطب در ادامه

وقتی به خوبی در مسیر تولید محتوا حرکت کنید می‌توانید به مرور و به کمک بازخورد مخاطب سمت و سوی درستی به کارتان بدهید. حتی اگر هم مخاطبی برای گرفتن بازخورد ندارید می‌توانید از دوستان، اطرافیان و همکاران خود تقاضا کنید تا در مورد محتوای شما نظر بدهند.

نکته

گرفتن نظرات به تنهایی کافی نیست. شما باید بعد از گرفتن نظرات فکر بهبود محتوا باشید. این مسیر یک چرخه است که با ادامه دادن آن قادر هستید به سمت موفقیت حرکت کنید و پادشاه محتوا باشید.

۲. آنالیز آمارها

آمارهای مربوط به بازدیدها، نرخ تبدیل، مدت زمان ماندن کاربران در صفحه و نحوه تعامل آنها با محتوا می‌تواند نشان‌دهنده نقاط قوت و ضعف محتوای شما باشد. با تحلیل دقیق این آمارها، می‌توانید به بهبود محتوای خود بپردازید.

توجه ویژه به آنالیز

شاید فقط این بخش را سرسری خوانده باشید و پیش خودتان بگویید:«می‌دانستم آنالیز آمارها اهمیت دارد». در بین دوستانم تعداد انگشت شماری هستند که از نظر میزان موفقیت در کارشان بسیار جلوتر هستند و درآمد بسیار خوبی نسبت به سابقه کاری‌شان دارند.

آنالیز ، اقدامات بعد از آنالیز

شاید این عنوان کمی پیچیده به نظر برسد. اجازه دهید به شما توضیح بدهم. این عنوان یعنی وقتی اقدامات قبلی خود را ارزیابی و آنالیز می‌کنید، به این نتیجه می‌رسید که باید قدم های بعدی را چگونه بردارید.

ولی کار شما تمام نشده است. شما باید مجدد اقدامات جدید را هم آنالیز کنید تا ببینید کدام موارد موثر واقع شده است. این فرایند که اقدامی انجام دهید و سپس آنرا مورد ارزیابی و آنالیز قرار دهید یک فرایند همیشگی است که هیچگاه متوقف نمی‌شود.

۳. ارائه پاسخ به بازخورد مخاطب

پادشاه محتوا - قسمت ۷ | بازخورد مخاطبان و بهبود محتوا
پادشاه محتوا – قسمت ۷ | بازخورد مخاطبان و بهبود محتوا

پاسخ به نظرات، انتقادات و پیشنهادات مخاطبان به شما نشان می‌دهد که از نظرات آنها ارزش قائل هستید و تمایل دارید محتوایتان را بهبود بخشید. این اقدام نه‌ تنها باعث افزایش اعتماد مخاطبان به شما می‌شود بلکه به ایجاد ارتباط نزدیکتر با آنها کمک می‌کند.

البته به یک نکته توجه کنید!

قرار نیست با مخاطب صمیمی و پسر خاله دختر خاله باشید. شما همیشه باید جایگاه خودتان را حفظ کنید. یک قانون برای ارتباط با مخاطب این است که شما همیشه احترام را بر صمیمیت مقدم قرار دهید. یعنی در هر شرایطی اگر تصمیم گرفتید بین صمیمیت و احترام انتخاب کنید، عاقلانه ترین و بهترین انتخاب احترام است.

پس سعی کنید همیشه احترام مخاطبان را در ارتباط با آنها حفظ کنید. همین نکته ساده چنان درآمد بالایی برای شما ایجاد خواهد کرد که تصور آن در مخیله شما نمی گنجد.

پاسخ به بازخورد مخاطبان

در ابتدای کار پاسخ به بازخورد مخاطبان بسیار ساده است. چرا که هنوز به میزان قابل توجهی رشد نکرده اید و به همین دلیل فرصت دارید به نظرات مخاطبان واکنش نشان دهید و با صبر حوصله به آنها کمک کنید. این کار به شما کمک می‌کند قبلیه ای از دوستان وفادار در اینترنت بسازید.

در ادامه هم زمانی که وقت شما کمتر می‌شود میتوانید یک نیروی حرفه‌ای برای پاسخ به بازخورد مخاطبان استخدام کنید و خودتان به مدیریت و هدایت کسب و کار بپردازید.

۴. اصلاح و بهبود محتوا

با توجه به بازخورد و آمارهای جمع‌آوری شده، محتوایتان را بهبود دهید. اصلاحاتی را اعمال کنید که بهبود کیفیت و مفید بودن محتوا را به همراه داشته باشند. همچنین می‌توانید با تست نسخه‌های مختلف از محتوا، به نتایج بهتری دست پیدا کنید.

فرایندی که تمامی ندارد

هیچوقت نمی‌توانید بگویید فرایند بهبود محتوا تمام شده است. زمانی که بهبود محتوا در دستور کارتان قرار نگیرد یعنی دیگر کارتان تمام است. شما باید مرتبط محتوای خود را با توجه و یاری گرفتن از نظرات و بازخورد مخاطبان بهبود دهید.

همین مطالب را من قبلاً هم بیان کرده ام. اما اکنون با زبان دیگر و با کمک گرفتن از دانش روز آن را بهبود می‌دهم تا شما یادگیری بهتری داشته باشید.

۵. توسعه استراتژی بهبود محتوا

پادشاه محتوا - قسمت ۷ | بازخورد مخاطبان و بهبود محتوا
پادشاه محتوا – قسمت ۷ | بازخورد مخاطبان و بهبود محتوا

بر اساس بازخورد‌ها و نتایج آماری، یک برنامه بهبود محتوا تدوین کنید و استراتژی‌های جدیدی را برای تولید و بهبود محتوا ایجاد کنید. این استراتژی‌ها باید با اهداف و استراتژی‌های کلی برندتان هماهنگ باشند.

با انجام این گام‌ها و بهره‌گیری بهینه از بازخورد مخاطبان، می‌توانید محتوایتان را بهبود داده و رتبه‌بندی و دیدگاه کاربران را بهبود بخشیده و در نهایت به رشد و پیشرفت بیشتر برسید.

استراتژی در این بخش به چه معناست؟

استراتژی در این بخش یعنی شما باید یک راهنمای کلی و یک نقشه همیشگی برای بهبود محتوا با توجه به بازخورد مخاطبان داشته باشید. اینکه بدانید چه زمانی از روز یا هفته را باید به پاسخ دادن نظرات اختصاص دهید، چه روزهایی مختص تولید محتواست و یا چه روزهایی باید به مخاطبان مشاوره بدهید.

حتی باید بدانید بر اساس مخاطبی که به سمت شما جذب شده است باید چه محصولاتی ارائه کنید. چرا که بسیاری از کسب و کارهای محتوا محتور در ابتدای کار هنوز محصول فوق العاده‌ای ندارند و نمیدانند چه محصولی است که می‌تواند آنها را به شماره ۱ بازار خودشان تبدیل کند.

جمع بندی بازخورد مخاطب

در تمام آموزش ها همواره می‌گویم که شما باید همه حرف های من را زندگی کنید و اگر آموزش من منجر به اقدام موثر شما نباشد، پس بی فایده بوده است. روزی نمی‌شود که با خودم سر اینکه آموزش جدید منتشر کنم یا نه جنگی درونی نداشته باشم.

پس شمایی که این آموزش را فرا گرفته اید وظیفه دارید آنرا به مرحله اجرا در بیاورید. اگر هم تازه وارد این آموزش شده اید پیشنهاد من این است که از قسمت اول تا انتها درس‌های پادشاه محتوا را دنبال کنید و اقدام مناسب هر جلسه را انجام بدهید.

پادشاه محتوا – قسمت ۱ | شروع یک افسانه

پادشاه محتوا – قسمت ۲ | شناخت مخاطب

پادشاه محتوا – قسمت ۳ | عنوان نویسی

پادشاه محتوا – قسمت ۴ | نگارش محتوای با کیفیت

پادشاه محتوا – قسمت ۵ | محتوای چند رسانه‌ای در تولید محتوا

پادشاه محتوا – قسمت ۶ | تعامل با مخاطب و ایجاد جامعه آنلاین

دعوت به اقدام برای بازخورد مخاطب

اکنون وقت عمل است. شما اکنون نظراتی از مخاطبان به دست آورده اید. این نظرات یا در شبکه های اجتماعی و یا در وبسایت شما قابل مشاهده است. شما وظیفه دارید همه این نظرات را در یک جا جمع آوری کنید. یک فایل اکسل یا یک صفحه کاغذ. هر طور خودتان راحت هستید.

اکنون برایندی که از این نظرات به دست آورده اید می‌تواند قدم بعدی مسیر شما باشد. البته اگر هنوز نظری در مورد شما نداده اند می‌توانید، از دوستان، اطرافیان و یا اهل فن نظر بخواهید. همچنین می‌توانید به ایمیل محتواگرشو پیام بفرستید تا ما کسب و کار شما را مورد بررسی قرار دهیم و بازخورد حرفه ای خودمان را به شما ارائه کنیم.

این مقاله رو دوست داشتی؟

رضا محمدی
دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

دیدگاهتان را بنویسید