نقد فیلم آدمکش (the killer) | برسی نکات مهم این فیلم|  the killer 2023

نقد فیلم آدم کش (the killer)

سلام به شما محتوا گران عزیز . به سایت محتواگرشو خوش آمدید. در این مقاله قرار است به نقد فیلم آدمکش (the killer) بپردازیم.

 پس در نقد و برسی فیلم آدم کش ،برسی نکات مهم این فیلم همراه ما باشید.

اگر دوست دارید این فیلم برای شما اسپویل نشود لطفا آدم کش را تماشا کنید و سپس نقد فیلم آدمکش (the killer) را بخوانید.

برسی و موشکافی The killer 2023 | نقد فیلم آدمکش (the killer)

آدم‌کش فیلم هیجان‌انگیز اکشنِ آمریکایی محصول ۲۰۲۳ به کارگردانی دیوید فینچر از فیلم‌نامه اندرو کوین واکر است که بر اساس مجموعه رمان گرافیکی فرانسوی به همین نام اثر الکسیس نولن و لوک جاکامون ساخته شده‌است.

 در این فیلم، مایکل فاسبندر نقش قاتل سیاسی را ایفا می‌کند که بعد از اینکه نقشه اش به خوبی پیش نمیرود هدفش، گرفتارِ یک شکار بین‌المللی می‌شود. آدم‌کش نخستین بار در جشنوارهٔ بین‌المللی فیلم ونیز در ۳ سپتامبر ۲۰۲۳ به نمایش درآمد. این فیلم در ۲۷ اکتبر انتشار محدودی در سینما داشت و پخش اینترنتی خود را در ۱۰ نوامبر ۲۰۲۳ از طریق نتفلیکس آغاز کرد. آدم‌کش به‌طور کلی نقدهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد

نقد فیلم آدمکش (the killer)
نقد فیلم آدمکش ساخته دیوید فینچر

در این مقاله به چه میپردازیم؟ | نقد فیلم آدمکش (the killer)

در این مقاله ما به برسی فیلم آدم کش از فینچر میپردازیم .

این فیلم بسیار به بازی های هیت من شباهت داشت اما قاتلی که ما در اینجا میبنیم با احساس تر از قاتلی است که در هیت من بود .

میبینیم که این تناقض که در او وجود دارد و قاتلی با احساس است او را مجبور میکند که احساسات خود را کنار بگذارد تا بتواند کارهایش را انجام دهد.

همین موضوع سبب میشود که با کارکتر جذابی در این فیلم رو به رو شویم .

سوالی که ذهن شما بعد از دیدن این فیلم به وجود میآید این است که چرا در پایان فیلم هدف خودش را رها کرد و با وجود سفر طولانی که داشت در آخر بی خیال همه چیز شد.

 در این مقاله ما به برسی نکات این فیلم میپردازیم.

اگر به نقد فیلم های مفهومی علاقه دارید قبلاً نقد فیلم اوپنهایمر (Oppenheimer) | برسی نکات مهم این فیلم|  Oppenheimer2023 را هم نوشته ایم. البته فیلم اوپنهایمر زندگینامه رابرت جی اوپنهایمر است ولی این فیلم به نظر من مفهومی است.

این فیلم چگونه آغاز می‌شود؟ | نقد فیلم آدمکش (the killer)

در ابتدا این فیلم با سفر های مختلف شروع میشود و اگر به مسیر هایی که او در آنها سفر میکنند دقت کنید .

هر کدام از این سفرها باعث تکمیل شدن ویژگی های شخصیتی این کاراکتر میشود.

نکته جالبی که  در این  فیلم وجود دارد این است که  اسم قاتل فیلم قاتل است و همه به این اسم او را صدا میزنند .

کسی که استخدام شده است که دیگران را بکشد .

او اسم های مستعار زیادی دارد اما ما متوجه اسم واقعی او نمیشویم و نکته جالبیست و در کنار این هم میبینیم که اسم مشتری او هم مشتری است یعنی کسی که از کسی خواسته تا برایش کاری انجام دهد .

در این میان ما یک وکیلی را میبینیم که به عنوان واسطه عمل میکند و مشتری را به قاتل می رساند  تا کارش را انجام دهد .

نقد فیلم آدمکش (the killer)
ری اکت به فیلم آدم کش | نقد فیلم آدمکش

سوالی که در این فیلم در ذهن ما به وجود میآید| نقد فیلم آدمکش (the killer)

این سوال حتما در ذهن شما هم هست که چرا ما در حالی که همراه قاتل به کشور های مختلف سفر کردیم تا به هدف اصلی برسیم اما چرا قاتل او را نکشت و بیخیال او شد .

برای رسیدن به جواب این سوال باید اول کاراکتر قاتل را بشناسیم و بفهمیمی که چه مدل شخصیتی دارد .

20 دقیقه اول فیلم و جایی که او منتظر است تا هدفش از راه برسد در ان جند روز کاملا شخصیت خودش را شرح میدهد که یک سری اصول اخلاقی دارد و تمرین یوگا میکند و به سرما حساس است و  کاملا با این کاراکتر اشنا میشویم .

در ابتدای فیلم و جایی که منتظر هدف خودش است و در دفتری مخروبه است میبینیم که فضایی سرد  را به ما نشان میدهد و کاملا تاریک و بی روح است .

اما اگر به انتهای فیلم دقت کنیم وقتی که او  در کنار دوست دخترش است فضا کاملا گرم و روشن و حس آرامشی که او به دنباش بود در آنجا پیدا میشود .

معمولا سفر ها با اتفاقات خوب آغاز میشود اما ما در این فیلم دیدیم که سفر قاتل با عدم موفقیت او در قتل اغاز میشود .

نقد و بررسی برترین سریال مارول یعنی نقد سریال لوکی (Loki) | بررسی و موشکافی قسمت اول از فصل دوم | Loki 2023 را هم می‌توانید مطالعه کنید.

شخصیت قاتل چگونه است؟ | نقد فیلم آدمکش (the killer)

 یک جمله در اینجا از کتاب قانون گفته میشود که مقصود آن این است که باید در مسیر خودمان ادامه دهیم تا بتوانیم به هدف اصلی زندگی برسیم .

شخصیت قاتلی که میبنیم مدام میگوید که همدردی و دلسوزی برای او یک نقطه ضعف است و اگز به او دقت کنیم متوجه به هم ریختگی روحی او خواهیم شد که همیشه درگیر و است و هواس پرتی دارد و نمیتواند به درستی کارش را انجام دهد .

اگر به شخصیت احساسی این کاراکتر دقت کنیم میبنیم  که وقتی میخواهد به هدفی شلیم کند با خودش بسیار حرف میرند تا بتواند سرپوشی روی احساسات خودش قرار دهد و مدام درحال چک کردن ضربان قلبش است که زیاد احساسی نشود .

نقد فیلم آدم کش (the killer)
بررسی فیلم آدم‌کش (killer 2023)

قاتل دلسوز ؟ | نقد فیلم آدمکش (the killer)

شخصیتی که میبنیم خیلی متفاوت تر از قاتلانی است که ما در فیلم های دیگر با آنها رو به رو شدیم .

و این احساسی بودن در زمانی مشخص میشود که میفهمد که به دوست دخترش حمله شده و در بیمارستان است و وارد شدن او به اتاق و دیدن اوضاع تمام اصول اخلاقی که در ابتدای داستان به انها اشاره کرد را زیر پا میگذارد و این دلسوزی و همدردی را نشان میدهد .

در دیالوگی میگوید که در مبارزه ای شرکت کن که در آخری پولی بدست بیاوری اما ما میبینیم برای محافظت از کسی وارد راهی میشود که میتواند جانش را به خطر بیندازد.

این دلسوزی را باز در زمانی که آن زن برای اینکه بتواند بیمه اش را به خانواده اش بدهد التماش میکند نشان داده میشود که زن را از بالای چله ها پرت میکند و قبل آن گردنش را میشکند تا صحنه بنظر یک مرگ با افتادن به نظر بیاید .

دلیل اصلی نکشتن هدف چه بود؟ | نقد فیلم آدم کش (the killer)

او قصد داشت تا انسان هایی مه در اسیب زدن به دوست دخترش نقش داشتند را از بین ببرد و هدف او کاملا از روی علاقه ،عشق و دلسوزی بود و کاملا مربوط به اهداف شخصی او در زندگی بود.

وقتی به مشتری میرسد میفهمد که او کاملا از این موضوع  بی خیر است و بسیار هزینه برای پاکسازی کرده است و در رفتارش هم صحت حرف هایش کاملا مشخص بود .

اما اگر دقت کنیم قاتل باز هم به حرف های او باور زیاد نکرد و حتی او را تهدید کرد و ممکن است در جاهایی از خانه برایش چیزی کار گذاشته باشد تا در صورت نیاز او را بکشد .

یکی دیگر از دلایلی که بیخیال هدفش شد این بود در دیالوگ های قبل و زمانی که درحال سخن گفتن با کارشناس است داستان خرس و شکارچی گفته میشود  و قاتل سعی کرد از آن داستان پیروی نکند.

داستان قاتل و شکارچی چه بود؟ | نقد فیلم آدم کش (the killer)

یک شکارچی به جنگل میرود تا یک خرس گریزلی شکار کند و وقتی به سمت او شلیک میکند خرس الکی روی زمین میافتد و میبیند که خبری نیست و خرس سالم است و  روی شانه شکارچی میزند و میگوید دو راه بیشتر نیست یا من در اینجا میکشمت یا میبرم و ترتیبت را میدهم .

وقتی شکارچی میبیند که این اتفاق افتاده گزینه دوم را انتخاب میکند و در مراحل مختلف شکارچی با اسلحه های بزرگ و کوچک سعی میکند تا خرس را بکشد اما باز هم موفق نمیشود .

در اخر خرس در حرف هایش میگوید که تو آیا واقعا مطمعن هستی که آمدی تا من را شکار کنی و اصلا شکارچی هستی.

این موضوع کاملا به رفتار قاتل و شخصیت او مرتبط است که سعی میکند تیر اشتباهی را شلیک نکند تا اتفاق بدی برایش رخ ندهد .

نقد فیلم آدم کش (the killer)
معرفی فیلم سینمایی آدم کش | the killer 2023

نکته مهم پایانی این فیلم از فینچر چیست؟ | نقد فیلم آدم کش (the killer)

یک نکته اعتراضی که فینچر در این فیلم نشان داد و در زندگی واقعی هم وجود دارد  این بود که دو میلیونری که در این فیلم میلونر یکی مشتری و دیگری قاتل هر دو از زیر کار هایی که انجام دادند در میروند و با عواقت کارهایشان رو به رو نمیشوند و در اخر زندگی خوبی را میگذرانند .

شاید برایتان سوال باشد که قاتل که میلیونر نبود اما اگر به برگه هایی که او امضا میکند نگاه کنیم عدد 8 میلیون را مشاهده خواهیم کرد و خانه ای که در پایان میبینیم و او در ان است نشان دهنده ثروت زیاد او است .

درباره اسم های مستعار او هم در جایی میگوید که ادم هایی وجود داند که اسم های مستعار زیادی دارند که کاملا به خودش اشاره داشت .

در انتهای این فیلم و با کشته نشدن هدف و برگشتن او به خانه خودش تغیر شخصیت این کاراکتر را به نمایش میگذارد و از قاتلی که در فضای تاریک منتظر هدفش بود به یک انسان محافط برای افراد مهم زندگی اش تبدیل میشود و بی خیال زندگی گذشته اش میشود .

و این به قسمتی که به خانواده دوست دخترش قول داد که از دخترشان مخافظت میکند هم برمیگردد .

اینکه او شغلش را کنار گذاشت باز هم به داستان خرس و شکارچی برمیگردد .

اگر به حالت صورتش در زمانیکه روی صندلی نشسته است دقت کنیم بنظر می آید که زیاد از موقعیتی که در آن است راضی نیست و ممکن است باز هم به شعل قبلی خودش بازگردد.

هدف کارگردان از این فیلم چه بود؟ | نقد فیلم آدم کش (the killer)

 کارگردان در حرف هایش گفته است که هدفش از این فیلم این است که ما بعد از پایانش نگرانی در وجودمان پدبد بیاید که ممکن است وقتی در صفی ایستاده ایم شخص پست سرمان قاتل باشد اما این حس زیاد در ما به وجود نیامد.

سخن پایانی | نقد فیلم آدم کش (the killer)

این فیلم اشاره ای هم به افرادی دارد که علاقه ای به کاری که انجام میدهند نداردند و یا  برای کاری به دنیا نیامده اند ولی به دست سرنوشت و دلایل گوناگون بی پولی و موارد دیگر مجبور به انجام آن کار میشوند و در آن مسیر قرار میگیرند در این فیلم هم قاتل بسیار احساساتی بود ولی در این کار قرار گرفته بود .

 با تشکر از شما که به خواندن این مقاله پرداختید .

نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با نقد فیلم آدم کش (the killer) در بخش کامنت با ما در میان بگذارید .

این مقاله رو دوست داشتی؟

BENIZ وب‌سایت
سلام، من زینب زینعلی یک محتواگر هستم و قرار است در بخش تحلیل فیلم و سریال محتواگرشو(یادگیری از فیلم) فعالیت میکنم. مردم اغلب فیلم می‌بینن، اما من آن را نگاه می‌کنم. با من باش تا بتونی از دیدن فیلم لذت بیشتری ببری.

دیدگاهتان را بنویسید