انواع تولید محتوای حرفه‌ای چیست؟

انواع تولید محتوای حرفه‌ای

تولید محتوا یکی از راه‌های اصلی برای جذب مخاطبان و ارتباط برقرار کردن با آن‌ها در فضای دیجیتال است. تولید محتوا حرفه‌ای نیز به عنوان یک استراتژی مهم در بازاریابی آنلاین مورد توجه قرار گرفته است.

رضا محمدی هستم و در این مقاله قصد دارم به کمک دستیار نویسنده هوش مصنوعی سایت در مورد انواع تولید محتوا با شما محتواگرشویی های عزیز صحبت کنم.

تعریف تولید محتوای حرفه‌ای

تولید محتوای حرفه‌ای به معنای ایجاد و ارائه محتوایی است که با کیفیت بالا، ارزشمند، جذاب و متناسب با نیازها و سلیقه مخاطبان باشد. این نوع محتوا به صورت استراتژیک طراحی می‌شود و هدف اصلی آن جذب مخاطبان، افزایش ترافیک وبسایت، افزایش نرخ تبدیل و ارتقای رتبه سایت در موتورهای جستجو است.

البته امروزه فقط وبسایت مطرح نیست. بلکه تولید محتوای حرفه‌ای در جذب مخاطب شبکه‌های اجتماعی هم تاثیر بسیار زیادی دارد. یا حتی وبسایت‌هایی مانند یوتیوب که جزو انواع تولید محتوا است و می‌توان با استفاده از محتوای خوب، تیتر جذاب و کاور خوب می‌تواند مخاطبان خوبی برای ما جذب کند.

انواع تولید محتوای حرفه‌ای

نمونه تولید محتوا
انواع تولید محتوا در اینستاگرام

در این بخش با انواع تولید محتوای حرفه‌ای که موضوع همین مقاله است آشنا می‌شویم. یاد می‌گیریم که انواع محتوا کدام هستند و هر نوع از محتوا چه کاربردی دارد.

بسیاری از افراد سعی دارند نوع خاصی از محتوا را مهم تر از بقیه نشان دهند. در صورتی که اینطور نیست. هر محتوایی اگر در جای درستی مورد استفاده قرار بگیرد کاربردی و مهم است.

تولید محتوای نوشتاری:

این نوع محتوا شامل مقالات، وبلاگ‌ها، راهنماها، اخبار و نوشته‌های تخصصی است که به صورت متن نوشتاری ارائه می‌شود. این نوع محتوا برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات، آموزش، نکات کاربردی و جذب مخاطبان استفاده می‌شود.

یکی از بخش‌های مهم تولید محتوا، محتوای نوشتاری است. اگر فیلم‌ها و سریال‌های برتر جهان را بررسی کنید، اکثر آن‌ها از کتاب‌ها الهام گرفته شده‌اند یا اقتباسی از یک کتاب داستان بوده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد محتوای متنی هیچوقت از اعتبار خود را از دست نداده است.

مقالات متنی سایت محتواگرشو که اکنون یکی از آن‌ها را مطالعه می‌کنید بیشترین دریچه ورود مخاطب به سایت ما هستند. پس می‌توانم با جرئت بگویم اگر امروز سایت محتواگرشو در مدت زمان کوتاهی به موفقیت رسیده است دلیل آن تولید محتوای نوشتاری یا متنی با کیفیت بوده است.

تولید محتوای تصویری:

این نوع محتوا شامل تصاویر، نقاشی‌ها، نمودارها، اینفوگرافیک‌ها و نمایش‌های تصویری است که به طور بصری جذاب برای مخاطبان ارائه می‌شود. این نوع محتوا برای نمایش دادن اطلاعات، توضیح مفاهیم پیچیده و جذب توجه بصری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ما در محتواگرشو در کنار محتوای متنی توجه ویژه‌ای به محتوای تصویری داریم. به همین دلیل عکس‌های مقالات را با دقت و توجه خاصی طراحی می‌کنیم و سعی می‌کنیم تصاویری را انتخاب کنیم که گویای محتوا باشد و به یادگیری کمک کند.

هیچوقت عکسی را بدون دلیل در سایت محتواگرشو قرار نمی‌دهیم و حتی سایت انتخاب شده برای عکس‌ها دلیل خاصی دارد.

محتوای تصویری می‌تواند تاثیر و ماندگاری محتوای متنی را چند برابر کند و تمام این موارد مثل مهره‌های تسبیح آموزش تولید محتوا عمل می‌کنند.

تولید محتوای صوتی:

این نوع محتوا شامل پادکست‌ها، آهنگ‌ها، صداها، مصاحبه‌ها و صداگذاری‌ها است که به صورت صوتی ارائه می‌شود. این نوع محتوا برای ارائه اطلاعات، بحث و تبادل نظر، آموزش و سرگرمی استفاده می‌شود.

در حال حاضر من محتواگرشو را به کمک یک دستیار هوش مصنوعی اداره می‌کنم. به همین دلیل فرصت من برای تولید محتوای صوتی بسیار کم است. وگرنه پادکست و محتوای صوتی یکی از بهترین مدل‌های تولید محتوا است.

روزانه میلیون‌ها نفر با ایرپادهای خود به پادکست‌های آموزشی ایرانی و خارجی گوش می‌کنند. مسیر پیاده روی، مترو، خط اتوبوس و حتی هنگام رانندگی فرصت مناسبی است تا به جای گوش دادن به آهنگ پادکست و محتوای با کیفیت گوش کنیم.

مطمعن باشید اگر شما هم پادکست خوب و سرگرم کننده‌ای تولید کنید، مخاطبان بسیار زیادی جذب کار شما می‌شوند.

تولید محتوای ویدیویی:

این نوع محتوا شامل ویدیوها، فیلم‌ها، آموزش‌ها، تیزرها و مستندها است که به صورت تصویری و صوتی ارائه می‌شود. این نوع محتوا برای نمایش دادن محتوای تفسیری، آموزشی، تبلیغاتی و سرگرمی استفاده می‌شود.

من با اینکه صورتم طوری است که به خوبی احساساتم را نمایان نمی‌کند، باز هم علاقه بسیار زیادی به تولید محتوای تصویری دارم. در حدی که سال گذشته نزدیک به ۱۰۰۰ دقیقه محتوای تصویری تولید کردم و به مخاطبان خودم ارائه کردم.

اگر دوره‌ها یا صفحات سایت محتواگرشو را بگردید در اکثر صفحات ویدیوی آموزشی در کنار محتوای متنی قرار دارد تا یادگیری را برای شما لذت بخش تر کند. هر چند تولید محتوای ویدیویی زمان بر است اما علاقه قبلی من مثل موتور جت، من را به جلو حرکت می‌دهد.

انواع تولید محتوا در اینستاگرام:

انواع تولید محتوا
انواع تولید محتوا در اینستاگرام

اینستاگرام به عنوان پر مخاطب ترین شبکه اجتماعی در بین مردم ایران شناخته می‌شود و در سال‌های گذشته دوره‌ها و آموزش‌های زیادی در مورد تولید محتوا در اینستاگرام منتشر شده است. اما آیا اینستاگرام نیاز به دوره خاصی دارد؟

به اعتقاد من نه!

تولید محتوای متنی در اینستاگرام

بخش توضیحات پست‌ها در اینستاگرام در واقع تولید محتوای متنی است. البته در استوری‌ها هم می‌توان با گذاشتن متن به نوعی تولید محتوای متنی انجام داد. ولی به نظر من افراد بیشتر برای دیدن ویدیو به اینستاگرام سر می‌زنند.

تولید محتوای تصویری در اینستاگرام

در بخش پست و استوری شما می‌توانید با گذاشتن تصاویر زیبا و گرافیکی این کار را انجام بدهید. اینستاگرام به شما اجازه می‌دهد تصاویر را در سایزهای مختلف آماده و ارسال کنید. ما در صفحه محتواگرشو بیشتر از تصاویر وکتور استفاده می‌کنیم.

تولید محتوای صوتی در اینستاگرام

شما می‌توانید صدای خودتان را به صورت اکولایزر طراحی کنید و مثل یک ویدیو منتشر کنید. پیج‌های زیادی با استفاده از همین خلاقیت مخاطبان بالا جذب کرده اند و درآمد بسیار بالایی دارند.

تولید محتوای ویدیویی در اینستاگرام

اصلی ترین و بهترین مدل محتوا در اینستاگرام ویدیو است. شما می‌توانید با قرار دادن ویدیوها کوتاه و بلند بازدیدهای میلیونی بگیرید. حتی اگر پیج خود را تازه تاسیس کرده باشید.

انواع تولید محتوا در اینستاگرام با موبایل

برای تولید محتوا در اینستاگرام با موبایل باید چند نرم افزار معمولی مثل اینشات، پیکس آرت و کنوا را نصب کنید. سپس محتوا بسازید و در اینستاگرام منتشر کنید.

کار را با شرکت در ۱۰ دوره مختلف سخت نکنید. تمام آموزش‌های لازم برای این کار در اینترنت قرار دارد. در آموزش تولید محتوا به اعتقاد من شما باید به جای یادگیری موارد حاشیه‌ای، بازاریابی محتوایی را یاد بگیرید. با یادگیری اصل بازاریابی محتوایی شما از مسیر کسب درآمد از تولید محتوا منحرف نمی‌شوید.

انواع تولید محتوا با لپ‌تاپ در اینستاگرام

برای این کار باید به نرم افزارهای فتوشاپ و پریمیر مسلط باشید. با این دو نرم افزار اکثر کارهای لازم را می‌توانید به راحتی انجام بدهید.

نکته کنکوری در مورد انواع تولید محتوا در اینستاگرام

نکته کلیدی این است که اکنون اینستاگرام به ویدیو‌های ریل اهمیت زیادی می‌دهد. اگر بتوانید محتواهای تصویری حداکثر ۹۰ ثانیه‌ای برای ریل آماده کنید می‌توانید بازدید و مخاطب زیادی را در صفحه اینستاگرام خود جذب کنید. هر چند خودم اصلاً علاقه‌ای به شبکه‌های اجتماعی ندارم.

یعنی فقط دوست دارم چیزی را آپلود کنم و سریع از اینستاگرام خارج شوم ولی اگر شما به اینستاگرام علاقه دارید لطفاً به جای وقت گذرانی ویدیو و محتوا تولید کنید و مخاطب جذب کنید.

مزایا و معایب تولید محتوای حرفه‌ای

مزایا و معایت تولید محتوای حرفه‌ای
مزایا و معایت تولید محتوای حرفه‌ای

مزایا:

 • جذب و نگه‌داشت مخاطبان: محتوای حرفه‌ای و کیفیت بالا می‌تواند مخاطبان را جذب کند و آن‌ها را در کنار خود نگه‌دارد.
 • سرمایه اولیه کم: اگر شما هم مثل من پدر پولداری ندارید می‌توانید با تولید محتوا بدون نیاز به سرمایه اولیه زیاد درآمد خوبی داشته باشید و کم کم به سرمایه برسید.
 • افزایش ترافیک وبسایت: با ارائه محتوای ارزشمند و جذاب، تعداد بازدید و ترافیک وبسایت افزایش می‌یابد.
 • افزایش نرخ تبدیل: محتوای حرفه‌ای می‌تواند به افزایش نرخ تبدیل و تولید سود کمک کند.
 • بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو: محتوای بالقوه برای بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو بسیار مهم است.

معایب:

 • زمان و هزینه: تولید محتوای حرفه‌ای ممکن است زمان‌بر و هزینه‌بر باشد.
 • نیاز به تحقیقات و برنامه‌ریزی: تولید محتوای حرفه‌ای نیازمند تحقیقات و برنامه‌ریزی دقیق است.
 • نیاز به مهارت: تولید محتوای حرفه‌ای نیاز به تمرین و تلاش زیادی دارد. به عنوان مثال من در سال چهارم کارم توانستم درآمد جدی و خوبی از تولید محتوا کسب کنم.
 • نیاز به علاقه زیادی دارد: در ابتدای کار شما درآمد جدی از تولید محتوا ندارید و برای اینکه بتوانید این کار را ادامه بدهید به توجه و انگیزه و علاقه زیادی نیاز دارید.

راهنمای تولید محتوای حرفه‌ای

 1. تحقیق و برنامه‌ریزی: پیش از شروع تولید محتوا، تحقیق کافی انجام داده و برنامه‌ریزی دقیق را برای محتوا داشته باشید.
 2. انتخاب موضوع مناسب: موضوع محتوا را بر اساس نیاز مخاطبان و کسب و کار خود انتخاب کنید.
 3. نگارش محتوا: محتوا را با استفاده از زبانی ساده، روان و جذاب نوشته و به ترتیب منطقی ارائه دهید.
 4. بهینه‌سازی محتوا برای موتورهای جستجو: از تکنیک‌های بهینه‌سازی محتوا برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو استفاده کنید.
 5. ارزیابی و بهبود محتوا: محتوا را پس از نگارش ارزیابی کنید و در صورت نیاز، بهبود‌های لازم را انجام دهید.

نکات پایانی

تولید محتوای حرفه‌ای می‌تواند نقش مهمی در جذب مخاطبان، افزایش ترافیک وبسایت و بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو داشته باشد. با رعایت راهنمای تولید محتوای حرفه‌ای و استفاده از انواع محتوای متنوع و جذاب، می‌توانید به تأمین هدف‌های بازاریابی خود برسید.

این مقاله رو دوست داشتی؟

رضا محمدی
دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

دیدگاهتان را بنویسید