نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )  |  برسی نکات مهم این فیلم Napoleon 2023

نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )

سلام به شما محتوا گران عزیز . به سایت محتواگرشو خوش آمدید. در این مقاله قرار است نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )  بپردازیم.

 پس در نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )  ، برسی و موشکافی نکات این فیلم همراه ما باشید.

برای اشنایی بیشتر با این فیلم مقاله اطلاعاتی که قبل از فیلم ناپلئون باید بدانید (Napoleon ) را مطالعه کنید .

این مقاله دارای اسپویل است پس برای چلوگیری از اسپویل فیلم ابتدا فیلم ناپلئون را تماشا کرده و سپس نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )  را مطالعه کنید  .

نقد فیلم ناپلئون (Napoleon ) | موشکافی و برسی این فیلم ریدلی اسکات

بالاخره نسخه باکیفیت فیلم ناپلئون ساخته ریدلی اسکات برای تماشا در دسترس قرار گرفت ما در این مقاله ما به نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )  میپردازیم پس در نقد فیلم ناپلئون (Napoleon ) (+)  همراه ما باشید .

نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )
فیلم «ناپلئون»؛ ضیافتی تماشایی از نبرد‌های باشکوه

آنچه باید در رابطه با فیلم ناپلئون (Napoleon )  بدانید  | نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )  

در این مقاله ما به نسخه دو ساعته این فیلم اشاره میکنیم ، نسخه چهار ساعته از این فیلم نیز وجود دارد که هنوز منتشر نشده .

ناپلئون یک فیلم درام ، تاریخی . حماسی است که ممکن است فکر کنید که این فیلم در رابطه با زندگی نامه این شخصیت نیز است اما در اتفاقات این فیلم بسیار اما و اگر وجود دارد و این فیلم به دست ریدلی اسکات ساخته شده است .

موشکافی فیلم ناپلئون | نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )  

فیلم به صورت بسیار حماسی وعالی شروع شد و انقلاب فرانسه را به زیبایی به تصویر کشید .

این داستان را به دو صورت میتوان به تصویر کشید یکی اینکه قسمتی از اتفاقاتی که رخ داده است را به تصویر بکشند برای مثال جنگ واترلو که حتی در گذشته فیلمی با همین موضوع ساخته شده و دوم اینکه تمام اتفاقات را به طور پشت سر هم به تصویر بکشند قبل به قدرت رسیدن ، به قدرت رسیدن  و دوران افول که ریدلی اسکات این فیلم را اینگونه به تصویر کشیده است .

وقتی که میخواهی داستانی را اینگونه به تصویر بکشی باعث میشود که اتفاقات زیاد را به صورت فشرده در بیاوری و وقتی که ریدلی اسکات این فیلم چهار ساعته را در یک فیلم دو ساعته تدوین کرده است خلا ها و مکث هایی را به وجود آورده که بیان داستان را مشکل کرده است مثلا در قسمتی که ناپلئون با مردم علیه سیستم پادشاهی همراهی میکند و بعد از آن خود را به سلطنت و پادشاهی میرساند داستان زیاد به این موضوع نمیپردازد و حتی باعث میشود که بیننده حتی متوجه این دلیل و اینکه چرا ناپلئون پادشاه شد نرسد .

در دقیقه 68 فیلم به ناپلئون گفته میشود که  تو بزرگ ترین رهبر تاریخ دنیا هستی اما اگر دقت کرده باشید روند داستان هیچ حسی در این رابطه به مخاطب القا نکرده است .

نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )
نقد فیلم «ناپلئون» ریدلی اسکات؛ ایده‌های کوچک، اجرای بزرگ

ناپلئون در این فیلم چگونه به تصویر کشیده شده است؟ | نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )  

کات هایی که در این فیلم وجود دارد و صحنه هایی که پشت سر هم رقم خورده گاهی مفهوم زمان را به چالش کشیده است و اتفاقات حتی با وجود دور بودن از هم در کنار هم به تصویر کشده شده اند مثلا ازدواج دوم ناپلئون و بچه دار شدن او در دو دقیقه رقم میخورد و این ازدواجی که صرفا برای روابط و اتحاد بین فرانسه و اتریش اتفاق افتاده و بدنیا آمدن یک جانشین برای ناپلئون و چون در این فیلم این ازدواج اهمیتی ندارد این کات ها باعث این موضوع شده اند.

با فرض بر اینکه دقت تاریخی زیادی در این فیلم نبوده ایا شناخت ناپلئون در این فیلم ممکن بود؟ شحصیت پردازی اشفته ای که در این فیلم به چشم میخورد نشان میداد که تمرکزی در این فیلم به شخصیت ناپلئون نبوده ایت که بیننده بتواند آن را بشناسد .

به اندازه ای که ما ترس ناپلئون را در این فیلم میبینیم شجاعتش را رویت نمیکنیم .

عمدی یا غیر عمدی در این فیلم از تدوین برای بولد و برجسته کردن شخصیت زیرکانه ناپلئون در تاکنیک های نظامی به اندازه کافی استفاده نشده است و تمرکز فیلم بیشتر بر روی کشتار است و حتی همدلی با افرادی که در حال مرگ هستند ایجاد میکند و از طرفی مکثی بر زکاوت ناپلئون نمیشود .

طبیعی است که در جنگ مرگ و کشته شدن رخ بدهد و این همدلی کاملا تناقص دارد که وقتی برای کشتن آمده اند حال درحال کشته شدن باشند .

در این فیلم قرار نیست که ناپلئون را تبدیل به قهرمان کند.

نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )
نقد و بررسی فیلم ناپلئون | Napoleon

ناپلئون در واقع کیست؟ ریدلی اسکات چگونه این کاراکتر را به بیننده نشان میدهد| نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )  

حتی با وجود اینکه دوبین زیاد به دنبال جوزفین است مکث های خوبی برایش رخ نداده و ما متوجه حس و اجساس او نمیشویم که ایا ناپلئون را دوست دارد یا خیر .

در فیلم سردرگمی وجود دارد و باعث سردرگمی مخاطب نیز میشد که واقعا ناپلئون چه احساسات و افکاری درونش داشت و شخصیت او چگونه بود و این شخصیت چگونه خود را به مخاطب نشان میدهد .

به این آگاه هستیم که ناپلئون استاد تاکنیک های نظامی و استراتژیک بوده و شخصیتی پیچیده داشته است اما این در فیلم به درستی نشان داده نشده پیروزی های او در نبرد ها کوتاه نمایش داده شده و شکست هایش طولانی و با جزئیات.

 تنها نبرد ناپلئون که مکثی روی آن میشود بزرگ ترین شکست ناپلئون در واترلو است که در برابر انگلیسی ها شکست میخورد.

با وجود اینکه ریدلی اسکات هم یک انگلیسی است این مکث نشان دهنده این است که برتری خورد را نسبت به ناپلئون نشان بدهد که انگلیسی ها بزرگ ترین دشمن ناپلئون بوده اند .

زاویه دوربین تاکید بر چاق بودن ناپلئون دارد و بسیار بر کوتاه قد بودن این شخصیت تاکید شده است و از نگاه ریدلی اسکات در این فیلم ناپلئون بیشتر ترسو بوده است تا شجاع و در نبرد های تن به تن حتی جنگیدن هم بلد نبود است .

با وجود اینکه صحنه های نبرد در این فیلم از نظر برخی بسیار باشکوه بوده است اما در برخی از صحنه ها به هم ریختگی و بی هدفی موج میزد ودر کل صحنه هایی معمول در این فیلم وجود داشت.

اما این شکوه صحنه پردازی و داستان ناپلئون به قدری قدرتمند است که مخاطب را تا پایان همراه خود نگه دارد .

با تشکراز شما که ما را در نقد فیلم ناپلئون (Napoleon )   همراهی کردید .

این مقاله رو دوست داشتی؟

BENIZ وب‌سایت
سلام، من زینب زینعلی یک محتواگر هستم و قرار است در بخش تحلیل فیلم و سریال محتواگرشو(یادگیری از فیلم) فعالیت میکنم. مردم اغلب فیلم می‌بینن، اما من آن را نگاه می‌کنم. با من باش تا بتونی از دیدن فیلم لذت بیشتری ببری.

دیدگاهتان را بنویسید