پادشاه محتوا – قسمت ۱ | شروع یک افسانه

پادشاه محتوا - قسمت ۱ | شروع یک افسانه | محتواگرشو | رضا محمدی

به سریال آموزشی پادشاه محتوا خوش آمدید

در این سریال، ما قصد داریم شما را در سفری جذاب به دنیای تولید محتوا همراهی کنیم. تولید محتوا فقط نوشتن متن نیست؛ یک هنر است، هنر ارتباط با مخاطب و ایجاد ارزش. در قسمت اول، با اصول پایه و اهمیت تولید محتوا آشنا می‌شویم.

پادشاه محتوا به چه معناست و چرا مهم است؟

آموزش تولید محتوا با هوش مصنوعی | پادشاه محتوا قسمت ۱

مقدمه

محتوا پادشاه است. (بیل گیتس)

چقدر عجیب، امروز ۵ دی ماه مصادف با ۲۵ جانویه ۲۰۲۴ میلادی است، زمانی که جستجو کردم تا بفهمم جمله بالا در چه زمانی توسط بیل گیتس گفته شده است، فهمیدم بیل گیتس یک سال بعد از تولد من در سال ۱۹۹۶ این جمله را به زبان آورده است.

یعنی کاملاً تصادفی و بدون همانگی تاریخی که برای شروع جدیدترین سریال آموزشی محتواگرشو، یعنی پادشاه محتوا انتخاب کرده ام با تاریخی که بیل گیتس این جمله را گفته است، در یک ماه مشترک است.

با این مقدمه سریال پادشاه محتوا را شروع می‌کنم.

البته اکنون بعد از گذشت حدود ۲۷ سال از جمله بیل گیتس به نظر من هنوز هم محتوا پادشاه است. اما همانطور که می‌دانید، موضوع مهم این روزهای اینترنت و تکنولوژی هوش مصنوعی است و اخیراً بیل گیتس صحبت های زیادی در مورد هوش مصنوعی داشته است.

ما قرار است در سریال پادشاه محتوا با ترکیب خلاقانه تولید محتوا، هوش مصنوعی و هنر موج عظیمی از جذب مخاطب و فروش را برای کسب و کار، برند و برندسازی شخصی شما به ارمغان بیاوریم.

آیا آماده هستید؟

تعریف

من طی سال ها تحقیق و فعالیت در دنیای بازاریابی اینترنتی متوجه شده ام مردم بیشتر از اینکه دنبال یک فروشگاه پر زرق و برق باشند دنبال یک مشاور امین هستند. آن ها حاضرند اجناس را از یک فروشنده امین و درستکار بخرند، حتی با قیمتی به مراتب بیشتر از رقبا.

اما چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟

این موضوع به روانشناسی ما بر می‌گردد. همیشه و در هر زمانی از تاریخ اگر شخصی به شما لطف کند، شما در ذهن‌تان می‌خواهید لطف او را جبران کنید.

از سوی دیگر شما به دنبال محصولی هستید که نیازهای شما را به صورت کامل برطرف کند، اما بدون دریافت یک مشاوره کامل نمی‌توانید بفهمید کدام محصول، واقعا مناسب شماست.

این تنها دو دلیل از ۱۰۰ ها دلیلی است که فلسه پادشاه محتوا را تشکیل می‌دهد. از طرفی اینترنت با اینکه اکنون به صورت عمومی در دسترس همه مردم قرار دارد، اما کماکان برای بسیاری از مردم غیر قابل اعتماد است.

چرا که خبر ندارند چه کسی پشت هر سایت قرار دارد. پس برای اعتماد بیشتر مردم به محتوای بیشتر و عمیق تر و مرتبط تر با نیازشان احتیاج دارند.

شروع قسمت اول پادشاه محتوا | شروع یک افسانه

پادشاه محتوا - قسمت ۱ | شروع یک افسانه | محتواگرشو | رضا محمدی
پادشاه محتوا – قسمت ۱ | شروع یک افسانه | محتواگرشو | رضا محمدی

سورنا در کافه نشسته بود و در افکار خودش غرق بود. به مردمی که با هم به کافه آمده بودند نگاه می‌کرد و متوجه خنده های مصنوعی هر کدام می‌شد.

او هم خنده را دوست داشت اما یک خنده واقعی. نه خنده هایی که صرفا به خاطر نشان دادن دندان‌های لمنیت یا به رخ کشیدن شادی باشد.

سورنا در فکر کودکی‌اش بود. زمانی که با خدای خود عهد بسته بود تا دنیا را تغییر دهد. او از خدا خواسته بود اگر در این راه به او کمک کند، او هم در ازای این لطف خدا انسان بخشنده‌ای خواهد شد.

سورنا به لپ‌تاپی که جلوی خود گذاشته بود نگاه می‌کرد و در فکر بود چطور می‌تواند انسان‌های زیادی را از سراسر جهان با خودش همسو کند، تا بتواند قدم‌های بعدی مأموریت بزرگی که از کودکی در فکرش بود را بردارد.

ابتدای باید مأموریت را انتخاب کند:

سورنا انتخاب کرد که می‌خواهد کار معنا داری را در زندگی انجام دهد. چرا که می‌دانست در هر حال با کمی تلاش می‌تواند به یک زندگی معمولی دست پیدا کند. اما او دوست داشت در ایام عمرش کار متفاوتی انجام دهد.

پس شما هم که می‌خواهید با سورنا همراه شوید مأموریت خود را انتخاب کنید، دنبال تاثیرگذاری هستید، فقط دنبال پول هستید(البته پول جزو اهداف اصلی سورناست، ولی مأموریت اصلی نیست.)

مهارت یاد بگیرید:

پایه‌ای ترین مهارتی که باعث می‌شد سورنا بتواند به رویاهای بزرگ فکر کند، مهارت تولید محتوا بود. سورنا یاد گرفته بود تا در مورد هر چیزی به خوبی محتوا بسازد و از زوایای مختلف به آن موضوع بپردازد.

شما نیز باید یاد بگیرید در این سفر همیشه بروز باشید. مثل سورنا در مورد موضوع مورد علاقه خود تحقیق کنید، یاد بگیرید هر روز قدمی بردارید.

جایی برای حرف زدن:

برای اینکه بتوانید افراد همسو، هم فکر و هم نظر خود که در آینده قرار است مشتریان شما باشند را جذب کنید باید پایگاهی بسازید. ساختن چنین پایگاهی در دنیای واقعی میلیاردها تومان هزینه دارد. ولی در دنیای آنلاین می‌توانید با چند میلیون ناقابل پایگاه خود را بسازید.

سورنا، وبسایت وردپرسی سورنا را تاسیس کرد و شروع کرد در مورد تخصص و علاقه خودش حرف زدن. او هر روز کتاب های خوبی را مطالعه می‌کرد و فوت و فن های جدید در بخش وبلاگ سایت خودش منتشر می‌کرد.

بهبود SEO:

موتورهای جستجو نظیر گوگل ایجاد شدند تا بهترین محتوا را به بهترین مخاطب نشان دهند. حال اگر شما الگوریتم‌های جستجوی این موتورها را بشناسید و سپس هر روز محتواهای خوبی مثل سورنا تولید کنید، بدون شک در نتایج این موتورها دیده می‌شوید.

به فرایند بهینه کرد سایت شما برای دیده شدن بهتر در موتورهای جست جو SEO یا Search engine optimization می‌گویند.

ایجاد اعتماد:

پس از اینکه مخاطبان به مرور با شما و خدمات شما آشنا شوند و مطالب و محتواهای خوب شما را دریافت کنند به مرور به شما اعتماد می‌کنند و شما را به یکدیگر معرفی می‌کنند.

این فرایند تا جایی ادامه پیدا می‌کند و سپس شما باید از طریق تبلیغات هدفمند در شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های تصویری و صوتی مثل پادکست ها و یا وبسایت‌های دیگر خودتان را به دامنه بیشتری از افراد علاقمند به کسب و کارتان نشان دهید.

تخت پادشاهی و تماشای معجزه پادشاه محتوا:

سورنا به مرور متوجه شد مخاطبان چه چیزهای دیگری علاوه بر مطالبی که او قرار می‌دهد نیاز دارند. سورنا کمی با فرایندهای توسعه محصول آشنا است و یک محصول خوب با حاشیه سود بالا و قیمت مناسب به مخاطبان خود ارائه می‌کند و در یک زمان کوتاه سود قابل توجهی دریافت می‌کند.

مثلاً ۱۰۰ میلیون در یک روز یا حدی ۱ میلیارد در یک روز و یا حتی بیشتر…

تمام این داستان در ذهن سورنا شکل گرفته است. اما این یک داستان خیالی مثل سیندرلا نیست، این داستانی است که تا به حال برندهای بسیار بزرگ و افراد ثروتمند از آن استفاده کرده اند و نتیجه آن ۱۰۰ درصد تضمینی است. پس دعوت می‌کنم تا در این سفر همراه با پادشاه محتوا، پادشاهی خودتان را خلق کنید.

سفر شما به عنوان یک تولیدکننده محتوا

پادشاه محتوا - قسمت ۱ | شروع یک افسانه | محتواگرشو | رضا محمدی
پادشاه محتوا – قسمت ۱ | شروع یک افسانه | محتواگرشو | رضا محمدی

هر کسی می‌تواند شروع به نوشتن کند، اما تولید محتوای با کیفیت نیازمند دانش و مهارت است. در این سریال، ما به شما خواهیم آموخت:

  • ۱. چگونه مخاطب خود را بشناسید و با او ارتباط برقرار کنید.
  • ۲. چگونه موضوعات جذاب انتخاب کنید و عناوینی بنویسید که مخاطب را جذب کند.
  • ۳. چگونه محتوایی بنویسید که هم خواننده را مجذوب کند و هم در موتورهای جستجو رتبه‌های بالا کسب کند.

نکته‌های کلیدی برای شروع

  • هدف خود را مشخص کنید: محتوای شما قرار است چه کاری انجام دهد؟ جذب ترافیک، ایجاد اعتماد یا فروش محصول؟
  • با مخاطب خود صحبت کنید: محتوای شما باید پاسخگوی نیازها و سوالات مخاطبانتان باشد.
  • یادگیری مستمر: دنیای محتوا دائماً در حال تغییر است. همیشه به دنبال یادگیری و بهبود باشید.

پیش به سوی قسمت بعدی!

در قسمت بعدی، ما به شناخت مخاطب و اهمیت آن در تولید محتوا خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در این سفر آموزشی گام بعدی را برداریم!

این مقاله رو دوست داشتی؟

رضا محمدی
دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

دیدگاهتان را بنویسید