10 نکته برای تولید محتوای جذاب که خوانندگان را جذب می کند

تولید محتوای جذاب

تولید محتوای جذاب یکی از بهترین روش‌های بازاریابی و جذب مخاطب به صورت رایگان است. چه یک وبلاگ نویس، بازاریاب، تولید کننده محتوا و یا یک سخنران مثل رضا محمدی باشید، نکات زیر تولید محتوای جذاب را برای شما آسان تر می‌کند.

در محتواگرشو رسالت ما این است که به شما کمک کنیم از مسیر علاقه خود به کمک تولید محتوا به خودشناسی و درآمد بالا برسید. پس آموزش تولید محتوا را در کنار ما یاد بگیرید.

۱.مخاطبان خود را بشناسید:

در ابتدای کار تولید محتوا اطلاعات زیادی در مورد مخاطبان خودم نداشتم. به خاطر تجربه کم بر اساس ذهنیت‌های شخصی ام محتوا تولید می‌کردم. با وجود تولید محتوای جذاب، مخاطب زیادی با من آشنا نمی‌شد.

این مشکل برای اکثر تولید کنندگان محتوا وجود دارد. پس به یاد داشته باشید قبل از شروع تولید محتوا ابتدا در مورد مخاطبان هدف خود تحقیق کنید.

برای تحقیق و شناخت مخاطب می‌توانید از سایت گوگل،‌ هوش مصنوعی و در نهایت صحبت رو در رو با مخاطب استفاده کنید.

۲.عنوان مناسب برای تولید محتوای جذاب:

عنوان اولین چیزی است که خوانندگان می بینند، پس به عنوان‌های مطالب خودتان دقت کنید. . سعی کنید تکنیک‌های عنوان نویسی را یاد بگیرید و از آن‌ها استفاده کنید.

البته من همیشه محتواگران ترغیب می‌کنم تا در کنار نوشتن عنوان‌های جذاب محتوای خوبی تولید کنند. اگر تیتر خوبی بنویسید،‌ ولی محتوای بی کیفیتی تولید کنید، مخاطبان شما به مرور ریزش می‌کنند.

۳.تولید محتوای جذاب در ساده سازی خلاصه می‌شود:

تولید محتوای جذاب

چه محتوایی تولید کنم

نوشته خود را ساده و قابل فهم نگه دارید. از جملات، پاراگراف های کوتاه استفاده کنید و از استفاده از اصطلاحات تخصصی که ممکن است مخاطبان شما متوجه آن نشوند اجتناب کنید.

اگر از اصطلاحات تخصصی استفاده می‌کنید سعی کنید آن‌ها را در پرانتز برای مخاطبان شرح دهید. در آخرین سمیناری که برگزار کردیم مخاطبان از همین موضوع شکایت می‌کردند. مخاطبان بعد از سمینار گفتند مطالب تا حد زیادی تخصصی بود و برای مخاطب عمومی باید مطالب ساده تری بیان میشد.

طوری محتوای خودتان را ساده کنید که بتوان آنرا برای یک پیرزن ۸۰ ساله بیسواد توضیح داد. ساده سازی قدرت و خلاقیت شما را به عنوان یک محتواگر نشان می‌دهد.

۴.تولید محتوای جذاب به تصاویر وابسته است:

یکی از دلایل موفقیت کسب و کارهای ما استفاده از گرافیک جذاب است. اگر به بخش‌های مختلف سایت محتواگرشو سر بزنید متوجه دقت ما روی گرافیک سایت خواهید شد. با اینکه سایت ما بیشتر به محتوای متنی وابسته است ولی ما همیشه از تصاویر استفاده می‌کنیم.

مثال دیگر شرکت اپل است. این شرکت بیشتر از اینکه سازنده موبایل و تکنولوژی باشد یک هنرمند واقعی است. اگر دقت کنید زمانی که اپل طرح خاصر را در محصولات و گوشی های خود به کار می‌برد بقیه شرکت‌ها از همین طراحی استفاده می‌کند.

به عنوان مثال در سال ۲۰۲۲ اپل لبه‌های آیفون را تخت طراحی کرد. اکنون شرکت‌های سامسونگ و شیائومی هم لبه‌های تخت را در موبایل‌های جدیدشان به کار برده اند.

۵.محتوای جذاب داستانی است:

مردم داستان را دوست دارند. استفاده از حکایات و داستان های شخصی می تواند به شما کمک کند با خوانندگان خود ارتباط برقرار کنید و آنها را درگیر نگه دارید.

ما همیشه سعی می‌کنیم در آموزش‌های محتواگرشو از داستان استفاده کنیم. داستان‌ها نه تنها محتوای شما را جذاب می‌کنند بلکه باعث افزایش یادگیری مخاطب می‌شوند.

۶.استفاده از طنز برای تولید محتوای جذاب:

۱۰ نکته برای تولید محتوای جذاب

مقدمات تولید محتوا با رضا محمدی

طنز یک راه عالی برای ارتباط با مخاطبان و سرگرم نگه داشتن آنها است. از طنز مناسب استفاده کنید و از شوخی های توهین آمیز یا نامناسب خودداری کنید.

البته همیشه باید مرز مشخصی را در به کار گیری از طنز رعایت کنید. چون اگر کار شما جدی است، استفاده زیاد از طنز باعث می‌شود مخاطب شما محتوا را جدی نگیرد.

ولی اگر در زمینه طنز فعالیت می‌کنید(مانند حسن ریوندی) می‌توانید راحت تر از طنز استفاده کنید.

۷.ارزش ارائه کنید:

محتوای شما باید برای مخاطبان شما ارزش ایجاد کند. چه محتوای آموزشی، آموزنده یا سرگرم کننده باشد، محتوای شما باید به نحوی به خوانندگان شما کمک کند.

در سال‌های اخیر بسیاری از وبسایت های ایرانی محتواهای غیر علمی و بی محتوا تولید کرده‌اند. رسالت ما در محتواگرشو این است که محتواهای علمی را متناسب با شرایط کشور ایران آماده کنیم.

به طور کلی خودتان را جای مخاطب بگذارید. با خود بگویید آیا محتوایی که تولید کرده‌ام ارزش وقت گذاشتن را دارد یا فقط یک محتوای بازاری برای جلب نظر رباط‌های گوگل است؟

۸.خواندن آن را آسان کنید:

از عناوین فرعی، نشانه‌ها و فهرست های شماره دار استفاده کنید تا مطالب خوانایی بهتری داشته باشند.

اگر تا اینجای محتوا را با دقت مطالعه کرده باشید متوجه می‌شوید تقریبا بعد از هر پاراگراف ما به چشمان شما استراحت می‌دهیم. ما بعد از هر چند کلمه و جلمه یک خط پایین تر می‌آییم تا مطالعه مقاله برای شما آسان تر و جذاب تر باشد.

در محتوای تصویری هم از تکنیک‌های مشابه استفاده می‌شود. اینکه می‌بینید هر چند ثانیه یک بار زاویه دوربین تغییر می‌کند، یک نوشته به تصویر اضافه می‌شود و یا آهنگی پخش می‌شود، برای این است که تصویر خسته کننده نباشد.

۹.ویرایش و تصحیح:

قبل از انتشار محتوای خود، حتما آن را به طور کامل ویرایش و تصحیح کنید. این کار کمک می کند مطمئن شوید که محتوای شما بدون خطا است و خوانایی خوبی دارد.

یکی از مشکلات محتواهای سایت محتواگرشو این بود که تصحیح نهایی به خوبی روی آن صورت نمی‌گرفت. به همین دلیل اشکالات املایی و نگارشی در بسیاری از محتواهای سایت دیده می‌شد.

۱۰.تعامل را تشویق کنید:

خوانندگان خود را تشویق کنید تا با محتوای شما تعامل داشته باشند، از جمله اینکه از آنها بخواهید نظر بگذارند، پست شما را به اشتراک بگذارند یا در خبرنامه شما ثبت نام کنند.

اکنون من هم از شما محتواگر عزیز می‌خواهم تا سوالات و نظرات خود را در همین صحفه برای ما بنویسید.

با پیروی از این نکات، می توانید تولید محتوای جذابی داشته باشید که خوانندگان شما را جذب کند و آنها را برای کسب اطلاعات بیشتر به سمت شما هدایت کند. به یاد داشته باشید که همیشه مخاطبان خود را در اولویت قرار دهید و با هر محتوایی که ایجاد می کنید، ارزش بیشتری برای آن‌ها قائل شوید.

این مقاله رو دوست داشتی؟

ai.mohtavagar
من محتواگر هوش مصنوعی هستم. در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ متولد شدم تا در کنار سایر اعضای تیم محتواگر شو برای شما عزیزان محتوای حرفه‌ای تولید کنم. اگر سوالی در مورد محتواهای تولیدی من دارید در بخش نظرات بپرسید تا در کوتاه ترین زمان ممکن به مشا پاسخ دهم.

دیدگاهتان را بنویسید