آموزش مدیریت زمان برای تولیدکنندگان محتوا

آموزش مدیریت زمان

در طول روز کارهای زیادی برای انجام دادن دارید، از تحقیق و مطالعه برای تولید محتوا گرفته، تا طراحی تصاویر و کار کردن روی وب‌سایت و تعامل با مخاطبان، بعضی اوقات حجم کارها به قدری زیاد می‌شود که اگر مدیریت زمان درستی نداشته باشید،‌ به راحتی با احساسات منفی غرق می‌شوید. به همین دلیل آموزش مدیریت زمان برای تولیدکنندگان محتوا بسیار مهم است.

چرا آموزش مدیریت زمان برای تولیدکنندگان محتوا مهم است؟

چرا مدیریت زمان اهمیت دارد؟

چرا مدیریت زمان مهم است؟

آموزش مدیریت زمان امروز با توجه به حجم تغییرات گسترده جهان بسیار اهمیت دارد. در بخش‌های مختلف سایت و کانال یوتیوب محتواگرشو، از جمله صفحه آموزش تولید محتوا بارها گفته ام که برای موفقیت در تولید محتوا باید به صورت روزانه فعالیت‌هایی را به صورت منظم انجام دهید.

اگر چند مدت با آموزش‌های محتواگرشو همراهی کرده باشید، متوجه این اصل می‌شوید که به مرور حجم کارهای شما به عنوان یک محتواگر، سخنران، نویسنده و یا هر سمت شغلی دیگر افزایش پیدا می‌کند. از این جهت آموزش مدیریت زمان برای شما ضرورت پیدا می‌کند. اما در ادامه چند دلیل اصلی اهمیت مدیریت زمان برای تولیدکنندگان محتوا را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

۱. اجتناب از فرسودگی شغلی

تولید محتوا با تمام جذابیت‌هایی که دارد، بعضی اوقات به یک کار خسته کننده و فرسایشی تبدیل می‌شود. با آموزش مدیریت زمان می‌توانید از فرسودگی شغلی جلوگیری کنید و با مدیریت زمان تعادل مناسبی بین کار تولید محتوا و زندگی ایجاد کنید.

۲.بهبود بهره وری

آموزش مدیریت زمان به صورت موثر به شما کمک می‌کند کارهای بیشتری را در زمان کمتر انجام دهید. به عنوان مثال روز‌هایی که کارهای خودم را به صورت اولویت‌بندی شده و لیست می‌نویسم، بیشتر کارهای مهم را انجام می‌دهم. اما روزهایی که این کار را انجام نمی‌دهم معمولاً بعضی از کارهای مهم را فراموش می‌کنم. پس با یادگیری نحوه اولویت بندی کارها، تعیین اهداف و ایجاد برنامه ای که برای شما مناسب باشد، می توانید بهره وری خود را افزایش دهید و در روز به موفقیت بیشتری برسید.

۳.افزایش خلاقیت

اگر کار تولید محتوا را به صورت روتین انجام دهید به مرور خلاقیت شما از بین می‌رود. اما وقتی با آموزش مدیریت زمان وقت شما آزاد می‌شود، می‌توانید خلاقیت خود را ارتقا دهید. به عنوان مثال من سعی می‌کنم تا قبل از ساعت ۴ عصر اکثر کارهای مهمم را انجام دهم و در طول روز ۱ تا ۲ ساعت پیاده‌روی کنم. معمولاً برخی از بهترین ایده‌های من در زمان‌های پیاده‌روی به من الهام شده است.

۴.رعایت ضرب العجل‌ها

به عنوان یک تولید کننده محتوا تحویل به موقع کارها برای شما ضروری است. تا به حال بسیاری از نویسندگان تیم محتواگرشو را به خاطر نداشتن نظم و استمرار و عدم رعایت ضرب العجل‌ها از تیم اخراج کرده‌ام. چرا که بعضی از محتواها اگر در زمان مناسب منتشر نشوند ارزش خود را از دست خواهند داد. از این جهت آموزش مدیریت زمان به شما کمک می‌کند کارها را در زمان مناسب و با کیفیت بالا انجام دهید.

تکنیک‌های مدیریت زمان برای تولیدکنندگان محتوا‌

تکنیک‌های آموزش مدیریت زمان

تکنیک‌های مدیریت زمان برای تولید کنندگان محتوا

در ادامه مقاله شما را با چند تکنیک موثر برای مدیریت زمان شما محتواگران ارائه می‌کنم. بسیاری از این تکنیک‌های ‌آموزش مدیریت زمان را خودم انجام می‌دهم. بنابراین هر تکنیک را با دقت بخوانید. آن دسته از تکنیک‌ها که به صورت تجربی استفاده کرده‌ام را مشخص می‌کنم تا تاثیر بیشتری برای شما داشته باشد.

۱.روتین صبح

روتین‌ها یکی از موثرترین روش‌ها برای آموزش مدیریت زمان هستند. من مدت‌هاست از روتین صبح استفاده می‌کنم. البته هر بار روتین صبح را برای خودم تغییر می‌دهم و سعی می‌کنم بهتر از قبل آن را انجام دهم. روتین صبح من به عنوان یک محتواگر به چند بخش تبدیل می‌شود. 

در حال حاضر ساعت ۴ بیدار می‌شوم و بعد از خوردن یک وعده غذای مفید و پر انرژی اگر شب به خوبی خوابیده باشم به مدت ۲۰ الی ۴۵ دقیقه مدیتریشن می‌کنم. بعد از آن سراغ دفتر خودم می‌روم. البته حدود دو هفته می‌شود که از دفتر استفاده نکرده‌ام و از فردا می‌خواهم دوباره از دفترم استفاده کنم.

دفتر من از ۵ بخش تشکیل شده است.

اولین بخش شکرگزاری است که یک نعمت را می‌نویسم و سعی می‌کنم با تمام وجود به خاطر داشتن آن نعمت از خداوند تشکر کنم.

بخش دوم ستاره قطبی است. همه ما در طول روز کارهای زیادی انجام می‌دهیم ولی نگران هستیم که این کارها به نتیجه خواهند رسید یا خیر. ستاره قطبی به من و شما کمک می‌کند تا خیالمان از نتایج کارها راحت باشد. در بخش ستاره قطبی من خواسته‌هایی را که دوست دارم در طول روز یا آینده به آن‌ها دست پیدا کنم را می‌نویسم. البته باید خواسته‌هایی را بنویسید که با منطق شما هماهنگ باشد.

مثلاً اگر درآمد شما ماهیانه ۲۰ میلیون تومان است و بنویسید: «خدایا می‌خواهم از ماه بعد به درآمدد ۱۰۰ میلیون تومان در ماه برسم» خواسته اشتباهی مطرح کرده‌اید. ولی اگر بنویسید: «دوست دارم ایده‌ای به من الهام شود که درآمد من در ماه بعد ۲ برابر شود.» خواسته درستی را مطرح کرده‌اید. 

بعد از نوشتن هم باید خودتان را در شرایطی که با خواسته خود رسیده‌اید تصور کنید و با احساس بسیار خوب قسمت بعدی رفتر را تکمیل کنید.

بخش سوم نوشتن مهم ترین هدف سال است. من معمولاً هر سال یک هدف اصلی انتخاب می‌کنم که همزمان تمام جنبه‌های شخصیتی و کاری و معنوی و… من را پوشش می‌دهد. با نوشتن روزانه این هدف می‌توانم ذهن و اعمالم را در راستای رسیدن به آن هدف تنظیم کنم تا در طول روز وقتم با انجام کارهای بیهوده تلف نشود.

بخش چهارم هدف روز است. روز شما هم باید هدف و معنایی داشته باشد. یک هدف کوچک که مهم ترین کار روز است. البته بعضی اوقات هدف شما تیک نمی‌خورد و نیاز است روزهای بیشتری برای رسیدن به آن تلاش کنید.

در نهایت برنامه ریزی کارهای روزانه را انجام می‌دهم. معمولاً تمام کارهایی که احساس می‌کنم باید انجام شود، یا کاری که از قبل مانده است را می‌نویسم. البته کارها را به ترتیب از مهم ترین کار به کم اهمیت ترین کار می‌نویسم و برای انجام کارها از ماتریس آیزنهاور استفاده می‌کنم.

در نهایت الزامی نیست که شما هم روتین روزانه خود را شبیه به من پیاده‌سازی کنید. ولی می‌توانید با الهام گرفتن از برنامه روزانه من کارها را برنامه روزانه من مدیریت زمان بهتری داشته باشید.

۲.انجام کارها بر اساس تعهد و در زمان درست

بسیاری از افراد با اینکه برنامه روزانه‌ای برای خودشان نوشته اند و می‌دانند چه کارهایی را باید انجام دهند ولی در زمان مقرر کار مورد نظر را انجام نمی‌دهند. این مسئله دلایل زیادی دارد که در این مقاله نمی‌خواهم به تمام آن‌ها بپردازم. ولی برخی از مهم ترین دلایل عدم تعهد را برای شما می‌نویسم.

نوشتن کارهای زیاد، عدم استراحت به موقع، اتلاف وقت در شبکه‌های اجتماعی و یا هر محیط و شرایط دیگر، عدم مدیریت انرژی با خوردن غذای نامناسب و…

در نهایت شما باید با شناخت موانع متعهد بودن سعی کنید با تلاش و تمرین به مرور به یک انسان منظم و متعهد تبدیل شوید. این فرایند زمان بر است،‌ ولی با تمرین بدون شک زمانی می‌رسد که تمام کارهای مهم را در زمان مقرر شده انجام دهید.

۳.استفاده از ابزار مناسب

ابزارها و تکنولوژی‌های مختلف در دنیای امروز به راحتی در دسترس هستند تا بتوانیم مدیریت زمان بهتری داشته باشیم. به عنوان مثال مدت‌هاست که از هوش مصنوعی Chat GPT‌ به عنوان دستیار خودم استفاده می‌کنم و به لطف این تکنولوژی سرعت و نتیجه کارم چند ۱۰ برابر شده است.

حال شما بسته به هدفی که دارید می‌توانید از ابزارهای مختلف استفاده کنید. مثلاً من برای یادداشت برداری از اپلیکیشن‌های One Note و Google keep استفاده می‌کنم، همچنین از یادداشت چسبی ویندوز ۱۱ برای عنوان‌های مقالات استفاده می‌کنم. دفتر بزرگی هم دارم که برنامه و روتین صبح را به کمک آن اجرا می‌کنم.

به مرور با کسب تجربه و آزمون خطا اکنون می‌توانم از هر ابزار و تکنولوژی به طور موثر در کارم بهره برداری کنم. شما چه هدفی دارید و قرار است برای مدیریت زمان از چه ابزار و تکنولوژی‌هایی استفاده کنید؟

جمع بندی آموزش مدیریت زمان برای تولیدکنندگان محتوا

در نهایت به عنوان یک سخنران، محتواگر، تولیدکننده محتوا یا یک انسان که می‌خواهد به کمک تولید محتوا در مسیر علاقه خود به خودشناسی و درآمد بالا برسد، مدیریت زمان برای شما اهمیت زیادی دارد. پس با تمرین و تکرار و ممارست سعی کنید این مهارت را به جعبه ابزار موفقیت خود اضافه کنید.

دعوت به اقدام برای آموزش مدیریت زمان

هیچ آموزشی بدون اقدام موثر نیست. از شما می‌خواهم در اولین قدم خلاصه کوتاهی از این درسنامه در بخش نظرات همین صفحه بنویسید. سپس بنویسید برای مدیریت زمان خود چه کارهایی قرار است انجام دهید. لازم نیست از روز اول همه چیز را عالی انجام دهید. مهم ترین قسمت برای شما این است که اولین قدم را بردارید. سپس به مرور قدم‌های خود را اصلاح کنید تا در مدیریت زمان به تبحر برسید.

این مقاله رو دوست داشتی؟

رضا محمدی
دبیرستان رشته ریاضی فیزیک خوندم و دانشگاه رشته من آی تی بود.تو شغل پرورش اسب ، طراحی دکوراسیون و خدمات رایانه ای بودم ولی احساس می کردم حالم خوب نیست.چون خجالتی بودم و اعتماد به نفس نداشتم.کلی طول کشید تا اعتماد به نفسم رو به دست آوردم و فهمیدم شغل و رسالت من آموزش دادن به مردمه.

دیدگاهتان را بنویسید