نقد سریال بازی مرکب ( squid game)  | Squid Game 2021  

نقد سریال بازی مرکب ( squid game)

سلام به شما محتواگران عزیز، به سایت محتواگرشو خود آمدید. در این مقاله قرار است به نقد سریال بازی مرکب ( squid game)  بپردازیم. پس در نقد سریال بازی مرکب ( squid game)  با ما همراه باشید.

نقد سریال بازی مرکب ( squid game) | برسی و موشکافی سریال بازی مرکب ( Squid Game)   

اگر دوست دارید سریال بازی مرکب (+) برای شما اسپویل نشود لطفاً ابتدا این سریال را  تماشا کنید و سپس مقاله نقد سریال بازی مرکب ( squid game) را مطالعه کنید.

نقد و موشکافی سریال بازی مرکب | نقد سریال بازی مرکب ( squid game)

بازی مُرَکَب یک مجموعه تلویزیونی ساخته کره جنوبی است که توسط هوانگ دونگ-هیوک برای نتفلیکس ساخته شد. لی جونگ-جه، پارک هه-سو، وی ها-جون، جونگ هو-یون، او یونگ-سو، هو سونگ-ته، انوپام تریپاتی و کیم جو-ریونگ در آن به ایفای نقش می‌پردازند. این مجموعه بر یک رقابت پنهانی تمرکز دارد و در آن ۴۵۶ بازیکن که همگی در تنگنای اقتصادی شدیدی هستند را نشان میدهد.

در ژوئن ۲۰۲۲، ساخت فصل دوم این مجموعه توسط نتفلیکس تأیید شد، و در کنار آن، از سال ۲۰۲۳ یک مجموعهٔ واقع‌نما تحت عنوان بازی مرکب: چالش پخش شد. ساخت فصل دوم در ژوئیهٔ ۲۰۲۳ آغاز شد و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۴ پخش شود.

در ادامه با نقد سریال بازی مرکب ( squid game) همراه ما باشید.

نقد سریال بازی مرکب ( squid game)
برسی و موشکافی سریال بازی مرکب

نکاتی در رابطه با مفاهیم این سریال | نقد سریال بازی مرکب ( squid game)

در این مقاله میخواهیم چند نکته مهم در رابطه با داستان این سریال را  تفسیر کنیم.

 این سریال جو تبلیغاتی عجیبی برایش به وجود آمد  که حتی باعث شد که سایت نتفیلیکس در کشور کره دچار اخلال شود و برای چند ساعت از دسترس خارج شود به این دلیل که ترافیک دیدن این سریال روی سرورهای نتفلیکس فشار آورده است .

خب اولین چیزی که در مقاله نقد سریال بازی مرکب ( squid game) به آن مپردازیم این است که چرا این سریال به این اندازه بر سر زبان ها افتادو در این سریال قرار است که یک داستان مرموز را ببینیم که آدم های فقیر در این بازی مرگبار شرکت میکنند تا اشخاص پولدار جامعه را سرگرم کنند.

 پولدارهایی که اول سریال هویت آنها را نمیدانیم و هرچه داستان بیشتر جلو میرود متوجه میشویم که چه کسایی بازی رو طراحی کردند .

اما اولین چیزی که باعث میشود مخاطب جذب این سریال بشود و در همان اپیزود های اول دست از دیدن این سریال بر ندارد تصویرسازی جالبی است که کارگردان به شکل خیلی حرفه ای انجام داده است.

 اولین چیزی که در این سریال توجه بیننده را جلب میکند تضادی است که در تصویر دیده میشود .

به این معنی که می آید یک محل پنهان را به بیننده نشان میدهد که در یک سازه زمینی قرار دارد و بسیار مدرن و پیشرفته است و آدم را به یاد پایگاه های نظامی مخفی می اندازد که در ان از سلاح های خیلی پیشرفته با تجهیزات خیلی مدرن استفاده میشود

 در ادامه در عین حال یک باره یه تلفن سیمدار متعلق به پنجاه سال قبل را نشان میدهند که در حال زنگ خوردن است و یا برای مثال یک محیط خیلی بچگانه را نشان میدهند که انگار در حال رفتن به مهد کودک هستید.

 ولی در ادامه داخل همین محیط بچگانه یکباره با تیر شروع به کشتن همه میکنند.

فضای این سریال چگونه است ؟ | نقد سریال بازی مرکب ( squid game)

مورد دیگر که در این سریال نشان داده شده  این است که این بازی بسیار مرگبار و وحشیانه و ظالمانه است.

 ولی  در عین حال عوامل این بازی تلاش می کنند تا مسابقات رو کاملا برقرار کنند و همه در شرایطی برابر باشند و بسیار دقت میکنند تا بازیکنان با میل شخصی خودشان پا به این بازی بگذارند و حتی وقتی تصمیم گرفته میشود که رای گیری بشود در نهایت رای آخر را ممکن است خودشان تغییر بدهند .

این تضادها در این سریال یک شرایط خیلی مرموز را به وجود می آورد که باعث می‌شود که مخاطب جذب سریال بشود

 طبیعتا این جو  برای مخاطب بسیار جذاب است و برای ادامه دادن به این سریال علاقه بیشتری پیدا میکند تا بتواند بیشتر از این دنیای مرموز سر در بیاورد.

نقد سریال بازی مرکب ( squid game)
نقد و بررسی سریال بازی مرکب یا squid game

ویژگی مهم سریال بازی مرکب | نقد سریال بازی مرکب ( squid game)

 این سریال یک ویژگی جالب دیگر دارد و این است که کاملا شبیه به فیلم های هیچکاک است و  بیننده میتواند خیلی راحت وقوع یه حادثه را پیش بینی کند ولی نمیداند که  این حادثه چیست  و چه موقع قرار است اتفاق بیفتد یعنی فضای داستان ما میگوید که قرار است یک اتفاقی بیفته ولی در همان ابتدا به ما نشان داده نمیشود  .

در واقع تمام فیلم های هیچکاک به همین صورت ساخته میشود و از چند دقیقه قبل از اینکه اتفاقی رخ بدهد به بیننده نشانه هایی داده میشود و در ادامه با رخ دادن اتفاقات بیننده را شگفت زده میکرد .

  همین احساس تعلیق که در داستان است باعث میشود شما دائما تک تک اپیزودها را پشت سر هم پخش کنید .

 این همان کاری است که این سریال انجام میدهد یعنی دائما نشانه های از اتفاقات را به بینندت نشان میدهد اما قبل اینکه ان اتفاق بیفتد اپیزود به پایان میرسد تا  مطمئن شود  شما اپیزود بعدی را حتما تماشا می کنید.

نکته دیگر این است که این سریال از خیلی جهات هم شبیه مانی هیست است به خصوص لباس هایی که به تن دارند و ایجاد فضای مرموز با یک داستان هیچکاکی و همینطور تجربه نتفلیکس در ساخت  سریال های متعدد باعث شده که انقدر این سریال به سر زبان ها بیفتد .

مواردی که باید در رابطه با این سریال بدانید | نقد سریال بازی مرکب ( squid game)

خب حالا بهتر است که به کیفیت ساخت این سریال هم یه نگاهی بندازیم کارگردان برای ساخت این سریال خیلی کار سختی است.

این سریال قرار بوده که در سال ۲۰۰۸ تولید شود ولی تا به امروز ساخت این سریال عقب انداخته شده بود و همانطور که مشاهده کردید برای نشان دادن داستان بسیار عجله داشتند و بعضی سوالات بدون پاسخ برای  بیننده باقی مانده بودند و سریال رو تمان کردند.

 انگار که فقط میخواستند سریال را  سرعت تمامش کنند و مشخص است که نمیخواستند پول زیادی را برای این داستان سرمایه گذاری کنند .

در این سریال ساخت یه فضای مرموز با سادگی بچگانه و یک خشونت وحشیانه اگر دا خوب ساخته نشود بسیار مسخره از آب در می آید. و این موضوع اتفاقا در بعضی جاها در سریال به چشم می خورد  مخصوصا اول سریال ممکن است احساس کنید شرایط  مسخره است و ترکیب صدای بچگانه یک عروسک در کنار صدای شلیک گلوله و مردن بازیکنان.

 سازنده ها توانستند کارشان را به خوبی انجام بدهند و در ادامه سریال، حالت منطقی به خودش بگیرد.

 یک نکته جالب در رابطه با سریال این است که از جلوه های ویژه کمی در این سریال استفاده شده و سازه هایی که میبینیم در واقع واقعی هستند و شهرک قدیمی کره ای تو بازی نمایش دادن ان شهرک را ساخته بودند  همچنین صحنه طناب کشی هم واقعا انجام شده بود .

نقد سریال بازی مرکب ( squid game)
بازی مرکب(Squid Game)، نقدی بر تقابل پول و مرگ

بیشترین الهامات این سریال از چه فیلمی است ؟ | نقد سریال بازی مرکب ( squid game)

 نمادگرایی هایی که در این سریال به بیننده نشان میدهند دقیقا از سبک کارگردانی فیلم انگل الهام گرفته شده برای مثال در زمانی که میخواهند بگویند که قوانین این بازی با دنیای بیرون متفاوت است  از یک نقاشی معروف که اثر یک نقاش هلندی هستش الهام می گیرند که در این اثر جاذبه به درستی کار نمی‌کند و نمادی از دنیایی بی قانون است و در این سریال راه پله ها را به همین شکلی طراحی کردند تا نشان بدهند این مکان از دنیای متفاوت با قوانین متفاوت است .

دیگر نکته این است که در این سریال پیامدهایی از  نابرابری را در جامعه وجود دارد را نشان میدهد که باعث می‌شود آدم ها برای نجات خودشان دست به هر کاری بزنند و قشنگ با نشان دادن یک سری تصاویر فکر شده تاثیر طمع را روی جامعه ناعادلانه به زیبایی  نشان میدهند که طمع فردی چطور باعث می‌شود این سیستم های فاسد به بازی خودشان ادامه بدهند و از طمع کارها سو استفاده بکنند و نشان می داد  که اگر د بازیکن ها طمع نمی‌کردند اصلا این بازی نمیتوانست ادامه پیدا کند.

یکی دیگر از پیام های این داستان که به زیبایی نشان داده بودند و در پایان سریال اتفاق افتاد این بود که دو شخصیت اصلی داستان روبروی همدیگه قرار گرفتن که یکی از انها قلب مهربونی داشت دائما سعی می کرد که به دیگران کمک کنه ولی دیگری اینطوری نبود و اعتقاد داشت که انسانها در ذات موجودات بدی هستند نگاهش به انسانیت طوری بود که انسانها هم یک گونه حیوانی هستند که برای بقای خود هر کاری میکنند و قشنگ نشان می داد که چطور اون کسی که قلب مهربون داره در یک جامعه ناعادلانه زندگی اش نابود میشود ولی اون آدمی که بویی از انسانیت نبرده بود به بالاترین جایگاه ها میرسد و قسمت غم انگیز ماجرا جایی بود که ان پیرمرده قبل از اینکه ببیند فلسفه زندگیش اشتباه بوده است از دنیا میرود .

شخصیت ها در این سریال چگونه نمایش داده شدند ؟ |نقد سریال بازی مرکب ( squid game)

 ولی خب یکی از نمادهایی که خیلی خوب روش کار شده بود و انجایی بود که نشون می داد که  نشان می داد که چطور انسان ها در نهایت نتیجه اعمال خودشان رو می‌بینند مثلا شخصی که  بدهی زیادی داشت آخر داستان قرار بود با چاقوی دوستش کشته شود  ولی بعد در انتهای فیلم مجبور شد تا همان چاقو را در گلوی خودش فرو کند و اتفاقا صحنه خودکشی اش زیر آب بارون که خیلی به صحنه خودکشی خودش تو وان حمام شبیه سازی شده بود و نشون می داد برای جان خودش دست به هر کاری زد ولی آخر به همان پله اول بازگشت یا مثلا قهرمان داستان ما به خاطر قلب مهربونی که داشت حاضر شد که با یه پیرمرد همگروه شود ولی خب همین موضوع باعث شد تا با اینکه بازنده بازی بود ولی این پیرمرد به او رحم کند و نمیرد خیلی موارد دیگه ای هم بود که نحوه مرگ شخصیت ها با نحوه زندگی کردن انها رابطه مستقیم داشت ولی خب اصلی ترین مفهومی که سریال خیلی رویش مانور داده شده بود و اتفاقا  بسیار تاثیر گذار بود این بود که  انسانها به ذات موجودات خوبی هستند یا نه یا اینکه آدمها تا کجا می‌توانند خوب باشند و تا کجا میتوان روی انسانیت آدمها حساب کرد و در صحنه آخر خیلی قشنگ نشان داده شد.

 مقایسه دوتا دوست قدیمی را که یکی از انها برای اینکه دوست خودش را از بین نبرد حاضر شد که از جایزه چشم پوشی کند و بسیار قشنگ نشان داد که آدم ها اگر انتخاب کنن میتوانند در بدترین شرایط هم انسانهای خوبی باشند و انسان به ذات موجود خوبی است البته اگه خودش انتخاب بکند.

در ادامه با نقد سریال بازی مرکب ( squid game) همراه ما باشید.

نقد سریال بازی مرکب ( squid game)
نکات پنهان سریال بازی مرکب که شاید متوجه نشده‌اید!

نکاتی مهم در رابطه با این سریال | نقد سریال بازی مرکب ( squid game) 

در بازی اول اگر دقت کرده باشد در تصاوری که از دید دوربین نشان داده میشد دور پیرمرده خط سبز کشیده نشده و این یعنی ماشین به هیچ وجه قرار نبود که این بازیکن را هدف قرار بدهد و قشنگ نشان داده می شد که کل بازی تحت مدیریت بازیکن شماره یک بود و در صحنه دیگر نیز وقتی جلو دوربین داد زد گفت که این بازی را تمومش بکنید سریع نیروهای امنیتی امدند و امنیت آسایشگاه را برقرار کردند یعنی کاملا نیرو ها زیر دست این بازیکن بودند .

 اگر به فضای استراحت بازی کن ها دقت کرده باشید روی دیوار نقاشی هایی کشیده شده بود که تمام مراحل مختلف بازی را نشان میداد.

 یعنی اگر بازیکن ها به نقاشی های روی دیوار دقت میکردند میتوانستند مراحل بازی رو متوجه بشوند.

 یه نکته دیگر جایی بود که آن پلیس به م داخل بایگانی پرونده های قدیمی میرود و  اولین پرونده متعلق به سال ۱۹۹۸ بود که به این معنی است که این بازی ها از سال ۱۹۹۸  در حال اتفاق افتادن است ولی وقتی پرونده ۲۰۱۵ را باز میکند میبیند که برادرش که آخر سریال مشخص میشود همان مرد نقاب دار است اسمش در لیست بازیکنان سال ۲۰۱۵ است .

این یعنی اون شخصیتی که ماسک را به صورت داشت به او فرانتمن میگفتند خودش برنده بازی سال دو هزار و پانزده بوده.

 یه نکته دیگه در رابطه با همین پرونده ها اون موقع که پرونده سال ۲۰۲۱ را باز میکند میبینه که لیست بازیکن از شماره دو شروع میشود به این دلیل که شماره یک خودش طراح این بازی بوده است

 سوالی که حتما در هنگام تماشا برای شما هم ایجاد میشد این است که مثلا چه کسی این بازی رو طراحی کرده و اعضای وی آی پی چه کسانی هستند اون فرانتمن که ماسک به صورتش میزنه کیست و یک عالمه سوال دیگر ولی یه نکته منفی وجود داره اونم اکه در پایان سریال هیچ کدوم از این سوالات پاسخی داده نشد و یا جوابهای خیلی نصفه نیمه ای داده شد و مخاطب اصلا متوجه دلیل این اتفاقات نمیشود و  سرسری به تمام سوالهایی که خودشان ایجاد کردند جوابی میدهند.

نقد سریال بازی مرکب ( squid game)
نقد سریال بازی مرکب (Squid Game) | قیمت انسانیت

نکات منفی این سریال چه بود ؟ | نقد سریال بازی مرکب ( squid game)

 نکته منفی دیگه هم که داستان داره این است که بعضی از شخصیت ها عمق کافی ندارن مخصوصا پیرمرد که عمق شخصیت خیلی کمی داشت و در ذهن مخاطب به عنوان یک پیرمرد بیچاره بدبخت که از پس کاری بر نمیآمد تصور میشد اما بعد یکباره  گفتند که این شخصیت در واقع همه کاره این بازی است و  اگر در طول این داستان بازیکن شماره  یک را با ماسک به ما نشان میدادند و داستان موازی از چگونگی به وجو اومدن این بازی توسط او به نمایش میگذاشتند تاثیری که صحنه پایانی روی ما میگذاشت صد برابر بیشتر می شد و در صحنه اخر و رویایرویی دو دوست چون این دو تا شخصیت عمق بیشتری توی داستان داشتند و ما مادر این دوتا شخصیت رو دیده بودیم بازی های دوران کودکی این دو نفر را با همدیگه دیده بودیم ومیدانستیم یکی از انها  می خواسته خودکشی کند و دیگری خانواده اش را از دست داده و وقتی تصمیم آخر قهرمان داستان را متوجه میشویم به خاطر دوست دوران بچگی اش از جایزه میگذرد ان زمان تاثیری که روی ما میگذاره صد برابر بیشتر است و کلا در رابطه با عمق شخصیت ها فقط روی این دو نفر خوب کار کرده بودند و بقیه شخصیت ها عمق شخصیتی  کمی داشته اند .

 شخصیت پلیس هم در این داستان اصلا عمق نداشت و به  ماموریت این پلیس بسیار کم پرداخته شده بود و میتوانستند خط داستانی موازی بسیار هیجان انگیزی را تعریف کنند و این داستان در واقع به بسیاری فلش بک نیاز داشته تا به تک تک سوالات پاسخ داده شود و شخصیت ها را بیشتر به ما معرفی کنند تا تاثیر زیادی روی بیننده گذاشته شود و همین موضوع هم باعث می‌شود که پایان بندی سریال ضعیف تر از ان چیزی باشه که ما انتظار داریم.

با تشکر از شما که مقاله نقد سریال بازی مرکب ( squid game) را مطالعه کردید.

نظرات و پیشنهادات خود را در بخش کامنت با ما در میان بگذارید.

این مقاله رو دوست داشتی؟

BENIZ وب‌سایت
سلام، من زینب زینعلی یک محتواگر هستم و قرار است در بخش تحلیل فیلم و سریال محتواگرشو(یادگیری از فیلم) فعالیت میکنم. مردم اغلب فیلم می‌بینن، اما من آن را نگاه می‌کنم. با من باش تا بتونی از دیدن فیلم لذت بیشتری ببری.

دیدگاهتان را بنویسید