نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) | برسی نکات مهم این سریال| shogun 2024

نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun)

سلام به شما محتوا گران عزیز . به سایت محتواگرشو خوش آمدید. در این مقاله قرار است به نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun)بپردازیم.

 پس در نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun)  ، برسی مفهوم خاص این سریال همراه ما باشید.

اگر دوست دارید این سریال (+)برای شما اسپویل نشود لطفا قسمت اول و دوم سریال  شوگون را تماشا کنید و سپس نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) را بخوانید .

برسی نکات مهم این سریال | shogun 2024

سریال مورد انتظار شوگان یا همان شوگون هم بالاخره شروع به پخش کرد و متوجه شدید که از سرویس هولو پخش شد و همچنین با اف اکس هم در ساخت این سریال همکاری داشتند که اکنون دیگر این شرکت زیرمجموعه دیزنی است و برای همین موضوع هم هست که دو تا قسمت را همزمان پخش کردند  و هر هفته قرار است یک اپیزود پخش شود .

این  سریال  برگرفته و اقتباسی از روی یک کتابی به اسم شوگون که نویسنده ان جیمز کلیول است و با این داستان این سریال را جلو می‌برند و اتفاقاتی که درون داستان کتاب و حتی فیلمی که توی  هزار و نهصد و هشتاد ساخته شده و داستان این سریال برگرفته شده از اتفاقات واقعی و درگیری  هایی است که درون دنیای واقعی هم اتفاق افتاده اند.

و این سریال در تلاش است که در کنار اون داستان هیجانی که از جنگ های مختلف درون داستان وجود دارد را به ما  نشان بدهد و در کنارش قسمت تاریخی داستان را هم تا حدودی بتواند ساپورت کند و اینگونه بتواند یک سریال خوب را به وجود بیاورد که به یک نبرد بزرگ برسد ، نبردی که  می‌تواند بسیار هیجان انگیز باشد.

اقتباس های موجود در داستان ها همیشه تغییرات خودشون را نسبت به روایت واقعی  دارند و خب این یک موضوع کاملا عادیست برای مثال  درون داستان اسم هایی را میبینیم که  تغییر  کرده اند و بعضی شخصیت ها نام دیگری درون کتاب دارند.

 از اونجا که این سریال بر اساس یه کتاب جلو میرود و اتفاقات واقعی که پیش آمده نوشته شده باید به مسائل تاریخی هم نگاهی بندازیم .

در ادامه با نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) همراه ما باشید.

نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun)
معرفی سریال شوگون (Shōgun) | بهتر از بازی تاج و تخت؟

نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) | داستان چگونه اغاز میشود؟

 بعد از اینکه شخصیت جان وارد سریال میشود و اتفاقاتی که درحال رخ دادن است ما با پنج تا از اعضای شورای لردهای سامورایی  روبرو می‌شویم که اگه دقت کنید سریال دارد اینگونه به ما نشان می‌دهد که انگار همه آنها تشنه قدرت هستند و به دنبال این هستند که بتوانند به قدرت برسند یا بتوانند تبدیل به شوگون شوند.

اما در این میان لرد سامورایی هدفش این نیست که شوگون شود و اهداف دیگری هم در ذهن خودشان داشتند  برای مثال درون سریال اگر دقت کنید شخصیت ایشیدو که داریم می بینیم خودش جزو آن کاراکترهایی است که به دنبال قدرت بود اما  هدف اصلیش این است که بتواند از خانواده خودش و ان میراثی که دارند  محافظت کند تا نسلشان بتواند همچنان ادامه پیدا کند یعنی در اصل اولین هدفی که درون ذهن خودش دارد بقا و زنده ماندن و حفظ قدرت است بعدا حالا به فکر شوگون شدن است.

 این شخصیت را بیشتر بر اساس شخصیت میتسوناری به وجود اوردند .

در هنگام ورود شخصیت جان محیط داستانی چگونه است؟

 بعد از اینکه جان وارد این ماجرا میشود یکی از نکات اصلی و کلیدی داستان پیش می اید یعنی که خود جان جز کاراکترهای خیلی مهم و کلیدی مسیر داستانمان است و ما اینجا وقتی که داریم محیط اطرافمان رو می بینیم با یه کاراکتری روبرو میشویم که اوهم نقش خیلی مهم تری را  داره که شخصیت کاشیگهبویی است که برگرفته شده از روی آنداناسانهوئه که جزو کاراکترای کلیدیه که در ادامه توضیحاتی در رابطه با این شخصیت برای شما خواهم داد .

زمانی که کاراکتر جان وارد دنیای اتفاقت سریال میشود تمام محیطی که مبینیم سرد و یک  حالت بی روح و غم انگیز را داره به بیننده نشان میدهد  که اگر دقت کنید تم رنگ آبی که مقداری به سمت آبی یخی هست را میبینید که داره به ما یک محیط عجیبی را نشان میده یک مقدار داره شرایط دوره قدیم ژاپن را نشان میدهد و در کنارش دارد به ما نشان می‌دهد که کاراکتر جانی  وارد یک همچین محیطی شده است و مثل ما که داریم به عنوان مخاطب وارد اتفاقات ان دوران ژاپن میشویم و همه چیز برایمان عجیب و تازه است.

 این موضوع حرکتی است که کارگردان آمده و در سریال انجام داده تا بتوانیم ارتباط بهتری را با محیط داستان سریال برقرار کنیم و حتی در یکی از سکانسها می بینیم که یکی از اعضای ژاپنی در آن قسمت کشته می شود و دارد بسیار دقیق سکانسهای اکشن را به ما نشان می دهد این سریال برای سکانسهای اکشن هزینه خیلی بالایی را قرار داده.

در ادامه با نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) همراه ما باشید.

نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun)
داستان سریال شوگون (Shogun) چگونه از حقایق تاریخی بهره ببریم

نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) | فضای داستانی شامل چه ویژگی هایی است؟

 قرار است که هر چقدر روند داستانی جلوتر رود بتوانیم سکانسهای اکشن جذاب‌تری مشاهده کنیم  به احتمال زیاد در اینجا کارگردان به طوری برنامه ریخته که پس از ورود جان به داستان می توانیم محیط را بهتر بشناسیم و بتوانیم با آن ارتباط بهتری را برقرار کنیم و به تدریج تم سرد داستان به تمی رنگی تبدیل می شود هر چقدر که جان با محیط بیشتر آشنا شود ما بیشتر با شخصیتهای سریال آشنا می شویم و رنگ و لعاب بیشتری به سریال می رسد .

اگر طرفدار فیلم های ژانر سامورایی باشید متوجه خواهید شد که محیطی که با آن روبرو شده ایم اصلا ژاپن نیست و پوشش درختهایی که در اینجا وجود دارد کاملا نشان می دهد که این فیلم را در کانادا فیلمبرداری کردند و این یک واقعیت است .

در حرفهایی که تیم سازنده این سریال گفته اند که ما نتوانستیم زمین های باز و خوبی را درون خود ژاپن پیدا کنیم و به همین دلیل از زمین های کانادا استفاده کردهایم چون محیط خیلی بزرگتری داشته اند و می توانستیم سکانس هایی که می خواهیم را بگیریم اما به نظر این فقط یک بهانه است که از زمین های کانادا استفاده کرده‌اند چون ما درون فیلم های سامورایی اکشن درون ژاپن می بینیم که زمین ها و محیط های بزرگی دارند وقتی به این لوکیشن هادقت می کنیم می بینیم که اصلا به خود ژاپن نمی خورند و اصلا شبیه فضای وجود در ژاپن نیستند .

اما وقتی لوکیشن های داخلی سریال را نگاه می کنیم می بینیم که به فرهنگ ژاپن خیلی احترام گذاشته شده و لباس هایی که به تن کاراکترها است و وسایلی که درون اتاق ها وجود دارد کاملا بر گرفته شده از تاریخ ژاپن است و این موضوع به خوبی نشان داده شده.

 کاملا به خوبی مشخص است که سریال بودجه ای زیاد به طراحی لباس و محیط‌های داخلی اختصاص داده تا بتواند حس و حال بهتری را از ژاپن به ما نشان بدهد.

در ادامه با نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) همراه ما باشید.

کشتی جان به چه علت اهمیت زیادی دارد؟

می بینیم که در این سریال سامورایی ها به غیر از شمشیر به دنبال سلاح های دیگری هم هستند و ممکن است شاید این متفاوت باشد از شناختی که نسبت به سامورایی ها داریم اما خب این درگیری و جنگی که قرار است به وجود بیاید و اتفاقاتی که در ادامه سریال می بینیم نیاز دارد که از توپ و سلاح های گرم نیز استفاده شود و این یک تغییر خوب را بوجود آورده .

توانسته اند به این موضوع به خوبی اشاره کنند که کشتی جان اهمیت بسیار بالایی برای آنها دارد کاراکتر جانی که در این سریال می بینیم با شخصیتی که درون کتاب وجود داشت کمی متفاوت تر و خشن تر است که موضوع بسیار خوبی است که می توانیم با شخصیتی روبرو شویم که احتمالا درون سکانسای اکشن می تواند بسیار خودنمایی کند.

 همچنین کاراکتر یابوشیگه که اینجا می بینیم درون کتاب مقداری متفاوت تر است و می شود گفت که مقداری چالش برانگیز تر است و جزو کاراکترهایی است که در ذهن بیننده می ماند .

اما سازندگان این فیلم نتوانسته اند آن را تکمیل کند و باید در ادامه و قسمت هایی دیگر این شخصیت کامل تر شودو دو بازیگری که در این فیلم می بینیم که یکی ایشیدو جزو بازیگرهای ژاپنیه بسیار عالی هستند که فیلم های خیلی زیادی را بازی کرده اند و کاملا می توانند از پس این نقش برآیند که بسیار شبیه به کاراکتر اصلی داستان عمل میکنند و می تواند در این نقش بسیار بدرخشد.

در این داستان با کاراکتر سانادایی روبرو هستیم که یکی از نقش های مهم سریال سریال را برعهده دارد سانادا جزو معروفترین بازیگرهای ژاپنی به شمار می آید که در فیلم های زیادی از جمله آخرین سامورایی ایفای نقش کرده است و یک بازیگر کاملا با تجربه است که با بازی عالیش می تواند باعث شود که از دیدن فیلم  لذت ببرید .

در نقدهایی که از کاراکتر توراناگا گفته شده که سانادا آن را ایفا می کند بازی این بازیگر مقداری نسبت به کاراکتری که درون کتاب وجود دارد متفاوت است و او بازی خودش را وارد شخصیت این کاراکتر کرده است و حرکت بسیار جالبی است.

در ادامه با نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) همراه ما باشید.

نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun)
بررسی سریال Shogun (قسمت اول و دوم)

نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) | چه تفاوت هایی میان کتاب و داستان سریال است؟

کسانی که علاقه به داستان خود کتاب دارند و قسمت های تاریخی کتاب را میپسندند مقداری نقد به بازی این کاراکتر داشته اند.

 این کاراکتر از روی کاراکتر توکوگاوا ایه‌یاسو الهام گرفته شده و این شخص در طول تاریخ بسیار شجاع و جسور بوده .

همچنین یکی از بهترین بازیگرهای ژاپنی این نقش را ایفا کرده از شخصیت سانادا که در داستان می بینی مقداری با شخصیتی که درون داستان تاریخی است متفاوت است به گونه ای که در تاریخ این شخصیت کمی اضافه وزن داشته و اینجا با یک سانادا بسیار خوش استایل روبرو هستیم.

 حتی در فیلم که هزار و نهصد هشتاد ساخته شده همین شخصیت از شخصیت تاریخی متمایز بوده است.

 در قسمت اول و دوم این سریال بازی بسیار زیبایی از بازیگران دیده شده است و مطمئنا با جلو رفتن قسمت ها و رسیدن به قسمت های بعدی داستان و کیفیت فیلم جذابتر خواهد شد و به این دلیل اینکه شناخت بهتری نسبت به کاراکترهای دنیای داستان پیدا می کنیم می توانیم داستان را بهتر درک کنیم .

شخصیت سانادا و جانی که در سریال با ان روبرو هستیم و نمادهایی که در داستان وجود دارد به خوبی مسیر داستانی را جلو می برد و اتفاقاتی که درون کتاب است به سرعت جلو می رود و قرار نیست لحظه های زیادی در یک صفحه از کتاب مکث شود .

در این سریال قرار نیست که لحظه به لحظه و صفحه به صفحه کتاب را به ما نشان دهند و در جایی که می بینیم یک قاتل می فرستند تا جان را به قتل برساند درون کتاب کسی که قاتل است یک نینجا بود اما درون سریال می بینیم که گروه نینجایی برای قتل جان به میان نمی آیند  کسی که می خواهد جان را بکشد یک کاراکتر معمولی و یک جاسوس است که درون اعضای خدمتکارها خودش را مخفی کرده.

البته سازندگان این فیلم بسیار توانسته اند که این فیلم را به خوبی به جلو ببرند.

در ادامه با نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) همراه ما باشید.

نکاتی در رابطه با قسمت اول و دوم سریال شوگون

نینجایی که میبینیم درون داستان کتاب بسیار نقش پررنگی داشته و مطمئنا سریال قرار است که به این گروه توجه بیشتری داشته باشد و در ادامه سریال ما با آنها روبرو شویم .

کاراکتر  ماریکو که در سریال وجود دارد و قبلا در سریال مونارک هم ایفای نقش او را دیده بودید و نقشی که این بازیگر در این فیلم این سریال به نمایش می گذارد بسیار شبیه به بازی او در سریال مونارک است و بازی مشابه ای را ارائه می دهد.

 همچنین این کاراکتر یک مقدار از کاراکتری که درون کتاب است متفاوت تر است درون کتاب این کاراکتر یکی از ان کاراکترهایی است که در ذهن مخاطب می ماند .

 بازی و حرکاتی که ما از این بازیگر در این چند قسمت سریال می بینیم بسیار متفاوت تر است و سردتر از حالتی است که درون کتاب وجود دارد احتمالا قرار است که رفته رفته در سریال این سرد بودن کمتر شود و بتواند کاراکتر اصلی که درون کتاب است را به خوبی به ما نشان بدهد .

احتمالا این هدف کارگردان است که وقتی بیننده وارد داستان این سریال می شود ابتدا با محیط داستان ارتباط برقرار کند و مثل کاراکتر جان که به عنوان یک غریبه وارد دنیای ژاپن و اتفاقات آن می شود و رفته رفته سرد و بی روح بودن فضا از بین می رود و می توانیم محیط را بشناسیم و داستان برایمان جذابتر شود .

در ادامه با نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) همراه ما باشید.

نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) | قاتل درون داستان کیست؟

همچنین در ادامه خواهیم فهمید که کسی که قاتل را فرستاده تا جان را بکشد و ان شخص واقع کیست به احتمال زیاد کاراکتر کیامو و قاتل را برای کشتن جان استخدام کرده است به دلیل اینکه درون صحبت هایش گفته بود که باید  دخل جان را بیاورد .

البته کاراکتر ایشیدو  که می بینیم نمی توانست کسی باشد که قاتل را استخدام کرده چون او به جان نیاز داشت پس به همین دلیل قاتل را برای کشتن جان نمی‌فرستاد پس به این معنا است که کار یکی از لردهایی است که وجود دارند .

 نکته مهم‌تری که در سریال به ما نشان دادند این است که متوجه شدیم که می تواند جاسوس‌های بیشتری در آنجا وجود داشته باشد و درون خانواده لردها باشد.

 درون خانواده توراناگا بدون اینکه متوجه شود رفتاری که او داشت و بازی خوبی که سانادا انجام داده است کاملا به ما نشان می دهد که از قبل حدس زده بود که درون خانواده اش جاسوس وجود دارد و قرار بود که دخل جان را بیاورند و اینگونه بود که می خواست از این روش جاسوس را پیدا کند و متوجه شود که چه کسی پشت پرده ماجرا است.

در ادامه با نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) همراه ما باشید.

نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun)
نمایشی مجلل از ژاپن قرن هفدهم

جان شخصیت مهمی درون داستان است؟

 سوال بعدی که مطمئنا درون ذهن تمام بیننده ها به وجود آمده است این است که برای ایشیدو جان می تواند کاراکتری بسیار مهمی باشد .

 این موضوع را حتما متوجه شدید که شورا قرار است رای دهند و توراناگارا به قتل برسانند و اینگونه بعد از مرگ توراناگا قرار است جنگ بزرگی به وجود بیاید و همه به دنبال گرفتن قدرت باشند وقتی که همه به دنبال قدرت هستند و ان لرد ها را می بینیم که با بازرگان‌های پرتغالی داد و ستد می کنند و قدرت بسیار بیشتری دارند و شخصیت ایشیدو را می بینیم که تنها می ماند و اینگونه که وقتی جان را کنار خودش داشته باشد کشتی جان را هم که درونش پانصد عدد اسلحه و بیست عدد توپ وجود دارد در کنار شخصیت جان به دست می آورد.

کاراکتر جان که با گروه های غیر پرتغالی نیز معاشرت می کند می تواند نیروها و متحدهای خوبی برای ایشیدو یا هر کس دیگری که قرار است درون این جنگ شرکت کند داشته باشد و حسابی به او کمک کند به همین دلیل هم هست که جان به عنوان یک غریبه وارد این منطقه شد و در ادامه داستان قرار است نقش بسیار پررنگ و مهمی را نشان بدهد و کاراکتر کوچکی نیست و در اصل می توانیم بگوییم که جان جزو برگ برنده های این نبرد بزرگ است.

در ادامه با نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) همراه ما باشید.

نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) | نکات پایانی در رابطه با سریال شوگون

 در ادامه سریال خواهیم دید البته دو قسمت ابتدایی سریال بسیار دوست داشتنی بود درست است که در مراحل ابتدایی سریال ها محیط ناآشنا و اتفاقات تاریخی جدیدی پیش رو می آید و خیلی از بینندگان با آن آشنا نیستند و اگر به سبک سامورایی علاقه نداشته باشید شاید بسیار سخت جذب سریال بشوید.

 اما در این سریال همه چیز به خوبی جلو می رود و قرار است سکانس های اکشن بسیار خوبی را ببینند و نشان بدهند و هرچه جلوتر می رود پخته تر و جذاب تر و دوست داشتنی‌تر نسبت به قبل خودش می شود.

با تشکر از شما که ما را در نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) همراهی کردید .

نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با نقد قسمت اول و دوم سریال شوگون (shogun) به ما در میان بگذارید.

این مقاله رو دوست داشتی؟

BENIZ وب‌سایت
سلام، من زینب زینعلی یک محتواگر هستم و قرار است در بخش تحلیل فیلم و سریال محتواگرشو(یادگیری از فیلم) فعالیت میکنم. مردم اغلب فیلم می‌بینن، اما من آن را نگاه می‌کنم. با من باش تا بتونی از دیدن فیلم لذت بیشتری ببری.

دیدگاهتان را بنویسید