نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) |   برسی نکات مهم این سریال | Shogun 2024

نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

سلام به شما محتوا گران عزیز . به سایت محتواگرشو خوش آمدید. در این مقاله قرار است به نقد قسمت پنجم  سریال شوگون (shogun) بپردازیم.

 پس در نقد قسمت پنجم سریال  شوگون (Shogun)  ، برسی مفهوم خاص این سریال (+) همراه ما باشید.

اگر دوست دارید این سریال برای شما اسپویل نشود لطفا قسمت پنجم سریال  شوگون را تماشا کنید و سپس نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) را بخوانید .

برسی نکات مهم این سریال | shogun 2024

قسمت پنجم سریال شوگان هم پخش شد و می بینیم که این سریال به وسط راه خودش رسیده و فقط پنج قسمت دیگر از این فصل مانده تا سریال تمام شود .

خبر بعدی که در قسمت پیش مشاهده فهمیدیم این بود که این سریال قرار است یک فصل فقط داشته باشد و با پایان مسیر داستانی کتاب سریال هم نیز تمام شود.

 درون این قسمت دیدیم که همانطور که با جان به جلو حرکت می کنیم با فرهنگ ژاپن بیشتر آشنا می شویم و همچنین سوپرایز های مختلفی نیز برای ما به عنوان یک مخاطب در این سریال وجود دارد .

شروع این قسمت از سریال از اتفاقاتی که در انتهای مسیری که قسمت قبل داشت جلو می رود و با شلیکی که رخ می دهد تمام بار احساسی که از قبل دیده بودیم و رابطه بین جان و ماریکو کاملا ناپدید میشود.

در ادامه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراه ما باشید .

تمرکز این قسمت بر چه بود ؟ | نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

این قسمت کاملا به ما نشان می دهد که تورناگو و لشکر بزرگی که دارد خیلی خوب به ما نشان داده که می توانیم در ادامه با جنگهای بزرگی روبرو شویم.

 در این قسمت تمرکز بیشتری روی قسمت دیگر شخصیت تورناگو گذاشته بودند و آن هم باهوش بودن و سیاست بزرگی است که او دارد .

 در کنارش می بینیم که همسر ماریکو نیز برگشته و اگر به چهره ماریکو نیز دقت کنید حسابی به هم ریخته می شود و حالش گرفته است و تمام حالت هایی که او در قسمت قبل در کنار جان داشت و می خندید و همیشه لبخند گوشه لبش بود این حس و حال در او محو می شود و کنار می رود و کاملا برگشت شخصیت خشکی که داشت.

 پرچمهایی که لشکر تورناگو دارند اگر دقت کرده باشید نمادی است که کاراکتر توکوگاوا در واقعیت از این نماد استفاده می کرد البته این یک مقدار عجیب بود که کارگردان این سریال آمدند و از این نماد به صورت مستقیم استفاده کردند و در کنارش هم حرکت جالبی است که این را به ما نشان می دهند و می فهمیم که کاملا کاراکتری که می بینیم از روی شخصیت تاریخی خودش الهام گرفته شده.

همچنین در این قسمت متوجه می شویم که شورایی که وجود دارند کاملا با یکدیگر درباره اتفاقاتی که پیش می آید موافق نیستند و این یکی از همان دلیل هایی است که ایشیدو به جان نیاز دارد چون جان یک پشتیبانی برای اوست . اینکه او توپهایی که دارد و سلاحهایی که دارد می تواند در جهات مختلفی به ایشیدو کمک کند و ایشیدو بتواند قدرت بیشتری را نسبت به بقیه اعضای شورا داشته باشد .

یکی از اعضای شورا که نامش سوگویاما است اگر دقت کرده باشید به نظر می رسد که دارد دخلش می آید و سرفه هایی که موقع غذا خوردن نشان می دهد به این دلیل است که شاید یا او خیلی مریض است یا نشانه هایی است که دیگران می خواهند آن را بکشند .

همچنین به نظر می رسد که این شورا در ادامه داستان نیاز داشته باشد که یک عضو جدیدی هم به این چرا اضافه کنن چون مطمئنا این کاراکتر قرار است کنار برود .

در ادامه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراه ما باشید .

جذاب ترین سکانس این قسمت چه بود ؟ | نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

یکی دیگر از جذاب ترین سکانسهایی که درون قسمت پنجم دیده می شد جایی بود که تورنوگو با پسر خودش شروع به صحبت می کند و به او می گوید که احمق است و با کاری که کرده باعث شده که یک جنگ بزرگ شکل بگیرد این احمق بودن را بیشتر به خاطر این می گوید که پسرش اجازه داد که یک شخصیتی مثل اومی بیاید و از او سو استفاده کند و او را واسطه کند برای به وجود آوردن جنگ بزرگی که قرار است با آن روبرو شود.

 یک نکته مهم دیگر که در این قسمت می بینیم و حرفهایی که تورناگو به او می زند این است که می گوید میتوانی هر آدمی را بخری و می توانی هر آدمی را وارد مسیری که می خواهی بکنی و ازش به عنوان یک سلاح استفاده کنی کاری که خود تورناگو در ادامه داستان انجام می دهد و سیاست بزرگی که دارد را به ما نشان می دهد.

 اگر دقت کرده باشید تورناگو می آید و مسئولیت توپ ها را از پسرش می گیرد و به اومی می دهد چرا که بیاید یابو را به گونه ای تحت کنترل خودش همچنان نگه دارد .

وقتی که اومی مسئولیت توپ‌ها را داشته باشد از سمتی لطفی از طرف تورناگو به او داده می شود و این گونه است که می تواند مقداری بیشتر سمت تورناگو بماند و این همان طعمه ای است که تورناگو برای او پهن کرده در کنارش هم اگر مسئله به جنگ کشیده شود و اگر قرار باشد که یک نفر را قربانی کنند و جنگ را متوقف کنند اومی راه به دلیل اینکه مسئول توپ‌ها بوده و او کسی است که به جسن شلیک کرده و اینگونه می توانند از او استفاده کنند و همچنان یابو را هم طرف خود نگه دارد چون تورناگو بسیار خوب می داند که یابو در حال دو طرفه بازی کردن است.

در ادامه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراه ما باشید .

بومتارا در خانه جان چه کرد ؟ | نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

در قسمتی که بومتارا به خانه جان آمد نکته اینجا وجود دارد که درون کتاب ارتباطی که بین بومتارا و ماریکو است به ظاهر رابطه خشنی است که دلیلش همان فرهنگی است که ژاپنی ها دارند و اتفاقاتی که برای ماریکو پیش آمده ولی درون کتاب بومتارا عاشق ماریکو است ولی این موضوع را نشان نمی دهد .

درون سکانس تیراندازی تا حدودی این موضوع را به ما نشان می دهند که در جلوتر بیشتر درباره آن خواهیم گفت.

 اتفاقی که بین بومتارا و جان پیش می آید کاملا نشان می دهد که در حال تماشای دو فرهنگ مختلف هستیم و می بینیم غذایی که جان درست کرده و خوراک خرگوشی که می بینیم و کسی از آن نمی خورد یکی از دلایلش مطمئنا این است که غذایی که جان درست کرده بوی بدی می دهد و او آشپز خوبی نیست و به همین دلیل است که کسی از آن غذا نمی خورد.

 ولی نکته دیگری هم که وجود دارد این است که در دوره ای از که ژاپن دارد گوشت به راحتی گیر نمی آید مگر اینکه قرار باشد کسی که دارا تر است و در سطح بالاتری است معمولا گوشت را استفاده می کنند و به همین دلیل مردم معمولی سعی می کنند که به این موضوع فکر نکنند و حتی به این سمت حرکت نکنند و مقداری از این موضوع دور بودند که بخواهند گوشت خرگوش را بخورند و به همین دلیل دست از خوردن می کشند و قبول نمی کنند.

 البته نکته ای کم که در البته این که آنها دست جان را رد می کنند مقداری عجیب است به دلیل اینکه درون داستان نقش هاتوماتوی که جان دارد به عنوان یک فردی است که درجه بالاتری نسبت به آدم های دیگر داخل آن خانه دارد و غذایی که به آنها تعارف می کند آنها نباید ردش می کردند و باید آن را قبول می کردند ولی اینجا می بینیم که خیلی راحت غذای جان را رد می کنند که مقداری عجیب بود.

در ادامه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراه ما باشید .

نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)
معرفی کامل و نقد و بررسی قسمت 5سریال شوگان «Shogun»

آیا بومتارا عاشق ماریکو است؟ | نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

نکته دیگری هم که در اینجا می بینیم جایی است که جان به بومتارا می گوید که از جنگ هایی که انجام داده ای برای من داستانی تعریف کن و می بینیم که بومتارا جوابی به او نمی دهد و نمی خواهد چیزی را به او بگوید و این موضوع مقداری با فرهنگ ژاپنی و سامورایی ها متفاوت است .

معمولا سامورایی ها شخصیت هایی بودند که دلشان می خواست در مورد جنگاورگی هایی که داشتند سخن بگویند و اینگونه نبود که انسانهای گوشه گیری باشند و دلشان نخواهند در مورد جنگهایشان صحبت بکنند در این قسمت از داستان مقداری این موضوع ها متفاوت شده بود.

البته شاید به این دلیل باشد که بومتارا هیچ دلیلی ندارد که بخواهد در مورد جنگ هایی که انجام داده است به یک آدم خارجی چیزی را توضیح بدهد .

 می بینیم که بومتارا در اینجا به جان می گوید میمون که این بر میگردد به داستان درون کتاب که معمولا پرتغالی ها کسانی بودند که برای ژاپنی ها این لقب را استفاده می کردند و می بینیم که کارگردان از این موضوع بسیار جالب استفاده می کند .

صحنه تیراندازی که در اینجا به آن می رسیم و تیرهایی که از جلوی صورت ماریکو رد می شود و به تیرک درون حیاط می خورد به ما موضوع را نشان می دهد که ماریکو هیچ ترسی از مردن ندارد و اتفاقا به مرگ علاقه نشان می دهد و حالتی که از بومتارا موقع شلیک نشان می دهد و اینکه او در حالت عادی نیست و مست است با این وجود سعی می کند که با دقت زیادی تیر را شلیک کند که برای ماریکو اتفاقی رخ ندهد و این نشان دهنده علاقه ای است که بومتارا نسبت به ماریکو دارد .

 به ما خیلی غیر مستقیم این موضوع را نشان می دهند که این تیرها حتی برخورد ریزی هم به ماریکو ندارند و به راحتی رد می شوند و در مورد ماریکو و اتفاقی که برای خانواده او پیش آمده در نقد قبلی توضیحاتی دادیم و می بینیم که درون سریال نیز همان مسیر را به جلو می روند و فقط اسم‌های آنها تغییر کرده.

در ادامه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراه ما باشید .

شرم سامورایی چیست؟ | نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

 زمانی که بومتارا جلوی جان زانو می زند و از او معذرت خواهی می کند اگر دقت کنید این حرکت معمولا به اسم شرم سامورایی معروف است که مثلا سامورایی که شخصیت هایی هستند که غرور زیادی دارند و معمولا بی احترامی نمی کنند این حرکت را انجام می دهند معذرت خواهی خودشان را نشان بدهند و بومتارا راه می بینیم که به خاطر اینکه در حالت مستی کاری را جلوی جان انجام داده بود می آید و زانو می زند و معذرت خواهی می کند.

 البته او از این کارش سیاست هایی هم دارد به دلیل اینکه او در خانه یک هاتوماتو به آن بی احترامی کرده و حتی غذایی که جان به او داد را رد کرد و هر چه دلش خواست به جان گفت بی احترامی بزرگی انجام داد و به‌خاطر همین هم می گوید تمام کارهایی که انجام داد بخاطر این بوده که مشروب خورده و اینگونه این موضوع را از سر خودش باز می کند و بخشش می خواهد.

 وقتی می بینید که بومتارا جلوی مردم محله و خانه روستایی ها شروع به معذرت خواهی می کند سیاستی که از این حرکت دارد این است که اگر جان در آنجا اسلحه می کشید و بومتارا را می کشت جان تبدیل به یک شخصیت بی رحم می شد و مردم روستا مطمئنا از جان بدشان می آمد و اینگونه است که بومتارا حتی خودش را بالاتر می برد و معذرت خواهی می کند و به ما شرم سامورایی را نشان می دهد البته این معذرت خواهی مقداری هم بخاطر آن عذاب وجدانی بود که نسبت به ماریکو داشت.

در ادامه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراه ما باشید .

نکاتی در رابطه با قسمت پنجم این سریال | نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

و حتی در اینجا هم عشقی که بومتارا به ماریکو دارد را نیز غیر مستقیم به ما نشان می دهد در این قسمت می بینیم که ماریکو به جان می گوید که دیگر ارتباطی که بین ما بوده دیگر وجود ندارد و دیگر صحبتی از طرف من با تو انجام نمی شود و فقط کاری که وظیفه من است را انجام می دهد.

 البته این اتفاق درون کتاب وجود نداشته و اتفاقا بعد از این درگیری رابطه بین ماریکو و جان حتی تقویت می شود.

 دلیل اینکه جان شکاری که تورناگو به آن به او داده بود را آویزان می کند به این دلیل است که در آن دوره اگر کسی به شکار می رفت و یک شکاری با خود می آورد آن را آویزان می کرد حالا می توانست پرنده یا حیوان دیگری باشد البته بستگی به ذائقه ای که فرد داشته هم دارد که چه مقدار و چه زمان آن شکار بیرون بماند و بعد از مدتی آن شکار را می پختند و می خوردند.

در اینجا می بینیم که جان می آید و بسیار دست و پا شکسته ژاپنی حرف می زند و می گوید که اگر لمس کردی بمیر البته این حرفی نبود که او می خواست بزند ولی این حرف برای ژاپنی ها کاملا حکم یک دستور بزرگ را دارد که یعنی اگر به این دست زدی باید بمیری و اینگونه می بینیم که اتفاقات بدی برای باغبانی که آنجا هست پیش می آید و در جلوتر به این موضوع اشاره خواهیم کرد .

در ادامه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراه ما باشید .

نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)
ررسی قسمت 5سریال شوگان «Shogun»

چرا جان میخواست فرار کند ؟ | نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

اینجا دوباره فرهنگ متفاوت بین آسیای شرقی و از طرف دیگر اروپا را به ما نشان می دهد و در اتفاقات بعدی جایی که جان به سراغ تورناگو می رود و دیگر از اتفاقات دورش خسته شده و نمی تواند فرهنگ ژاپن را تحمل کند سعی می کند بتواند از آنجا فرار کند و از آنجا بیرون برود و برای همین پیش تورناگو می رود تا از او اجازه رفتن بگیرد اما تورناگو اجازه ای به او نمی دهد

 نکته مهمی که در تاریخ نیز در همین باره وجود داشت این است که ویلیام آدامز همان کاراکتری که شخصیت جان را از روی او درست کردن به هیچ عنوان اصلا حق ترک ژاپن را نداشته و یعنی توکوکاوا به او این اجازه را نمی داده که از ژاپن بیرون برود و ممکن است با اتفاقات پیش روی داریم این اجازه به جان داده شود.

در قسمتی می بینیم که وقتی جان برای نجات تورناگو می رود وفاداری خودش را به او ثابت می کند و این ثابت کردن وفاداری شاید به جان کمک کند که از آن مکان بیرون برود و ژاپن را ترک کند .

می بینیم که شمشیرهایی که بی اعتبار بودند و برای پدر فوجی بودن را یکباره اعتبار پیدا می کنند و چیزی که ماریکو فکر می کرد هیچ وقت تغییر نمی کند در اینجا می بینیم که تغییر می کند و نشان می دهد که کاراکتر جهان بسیار تاثیرگذار است و می تواند تغییر ایجاد کند .

زلزله ای که می بینیم می تواند نماد تغییرات بزرگی باشد که از این به بعد برای ژاپن پیش می آید .

نکته دیگری که در اینجا به ما نشان می دهد عذاب وجدان شدیدی است که جان به خاطر مرگ باغبان گرفته و به‌خاطر همین هم می بینیم جان می آید و سنگی که باغبان گذاشته بود را درست می کند و نکته بزرگ دیگری که در اینجا وجود دارد در مورد زلزله‌ای است که دیدیم که تاریخ این زلزله درون کتاب داستان سریال با تاریخ واقعی این زلزله متفاوت است و بعد از این زلزله در واقعیت یک سونامی بزرگ نیز اتفاق می افتد و باعث کشته شدن هزاران نفر می شود.

 نکته بعدی که بهتر است بدانید در مورد جایی است که جان می رود و تورناگو را نجات می دهد و درون کتاب در این زمان است که لقب هاتوماتو به او داده می شود اما درون سریال این موضوع مقداری متفاوت تر از داستان است.

در ادامه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراه ما باشید .

احساسات بین جان و فوجی چیست؟ | نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

نکته بعدی که بعد از زلزله هم وجود دارد جایی است که جان به پیش فوجی می رود و می توان احساسات ریزی که بینشان بوجود آمده را دید و قسمت دلسوز بودن جان به فوجی کاملا نشان داده شده.

البته این قسمت از داستان درون کتاب بسیار بزرگتر و وسیع‌تر به تصویر کشیده شده ولی اینجا می بینیم که با همان لمس کوچک بین آنها و اتفاقاتی که تاکنون بین فوجی و جان افتاده و احساساتی که بین این دو شخصیت است و به ما نشان دادن کم کم در حال تکمیل شدن است.

در ادامه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراه ما باشید .

جاسوس درون سریال کیست ؟ | نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

جاسوسی که در اینجا با آن روبرو هستیم از نظر بقیه کشاورز بسیار ساده ای است ولی در اصل یک سامورایی است که زیر دست تروناگو کار می کند و اسمش هم اکیناوو است و بسیار هم به تورناگو وفادار است.

 این قضیه جاسوسی که پیش می آید همش همه اش برای کنترل یابو است چون خود توروناگو به خوبی می داند که او دارد دو طرفه بازی می کند و سمت ییشیدو هم هست و سعی می کند که او را کنترل کند .

 اینجاست که می بینیم که پیگیر جاسوس شده و آنها باید یک جاسوسی را معرفی کنند و از بین ببرند و موضوعی هم که برای جان و باغبان پیش آمد بسیار دلیل خوبی می شود که کاراکتری که می بینیم به کمک تروناگو بیایند و از این مسئله استفاده کنند تا بتوانند با یک تیر دو نشان بزنند.

اول دست یابو را از جاسوس کوتاه کند و دیگر اینکه در کنارش جان را نیز نگه دارند و از عذاب وجدانی که برای جان به وجود می آید و اینکه جان فکر می کند یک نفر بی گناه در این میان کشته شده و بخواهد در آینده برای تورناگو جبران کند استفاده کند .

البته ممکن است باغبانی را که می گیریم نمرده باشد و زنده باشد و آن را مخفی کرده باشند و شاید در ادامه این کاراکتر دوباره برگردد .

در ادامه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراه ما باشید .

نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)
نقد و بررسی سریال پربیننده Shogun شوگان

لیدی اوجیبا کیست ؟ | نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

در پایان این قسمت می بینیم که ما کاراکتر لیدی اوجیبا را می بینیم که نشان می دهند که مادر ولیعهدی هست که با آن روبرو هستیم .

 در زمانی که پسرش به شانزده سالگی برسد می تواند بیاید و حکومت را به دست خودش بگیرد و به همین دلیل است که شورا در حال حاضر کسی است که تصمیم گیری ها را انجام می دهد تا زمانی که این پسر سن قانونی برسد.

تا اینجا از داستان به ما نشان دادند که فقط ایشیدو کسی بود که یک بازی سیاسی راه انداخته و این کار را انجام می دهد تا بتواند قدرت را به‌دست خودش بگیرد ولی با آمدن اجیبا این موضوع را به ما نشان می دهند که احتمالا با شخصیتی روبرو هستیم که قرار است تا وقتی که پسرش به سن قانونی برسد او کسی است که احتمالا وارد اتفاقات بسیار بزرگ سیاسی می شود و سیاست خود را پیاده می کند و با استفاده از ایشیدو و بهونه هایی که دارد به سمت تورناگو حمله می کند.

 به دلیل اینکه تورناگویی که می بینیم یک تهدید بزرگ برای حکومتت چون خون شوگان در رگهایش جاریست و می تواند تبدیل به شوگان بعدی شود و به اندازه کافی نیرو هم دارد و به همین خاطر است که شخصیت هوچیبا که می بینیم قرار است نقش بسیار پررنگتری از این به بعد داشته باشد.

در ادامه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراه ما باشید .

تاتاریگامی ها چیستند؟ | نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun)

درون هر کشوری معمولا یکسری اساطیر وجود دارند که مثل خدایان و الهه و ارواح می مانند که قدرتهای ماورایی دارند درون ژاپن هم نیز این موضوع وجود دارد .

به ارواح مصیبت زده تاتاریگامی گفته می شود این تاتاریگامیها معمولا در جایی که ظلم زیاد باشد سر و کله یشان پیدا می شود و با خودشان قحطی و بیماری می آورند یا از طرف دیگر باعث آتش سوزی و بلاهای طبیعی مثل زلزله می شوند.

از نظر یکسری از مردم که به این ارواح اعتقاد دارند می گویند که این تاتاریگامی ها بسیار شیطانی اند و باعث اتفاقات بدتری می شوند و مردم را نیز آزار می دهند مردم روستایی که با آن روبرو هستیم معتقد هستند که خانه جان را  تاتاریگامی ها گرفته اند و در آنجا می چرخند.

 علتش هم بخاطر شکاری بود که در خانه جان آویزان شد و همچنین از نظر آنها این باعث شده که رابطه ماریکو با جان دارد به هم بخورد و کتک خوردن ماریکو نیز که در این قسمت دیدیم و از طرف دیگر مردن باغبان و زلزله ای که با آن روبرو شدیم به دست تاتاریگامی ها اتفاق افتاده و خانه جان تحت اختیار آنهاست و خانه جان دیگر نفرین شده است .

دقیقا زمانی که جان شکار را به در خانه اش آویزان می کند مصادف می شود با اتفاقات بزرگی که درون داستان به وجود می آید و درگیری های بزرگی که بین خودش و بمتارا به وجود آمده.

 این نمادگرایی بسیار جذاب و دوست داشتنی بود و کارگردان توانسته به خوبی از این موضوع استفاده کند و ما را بیشتر با فرهنگ ژاپن آشنا کند و اینکه مردم در این باره و اتفاقات و تاتاریگامی ها فکر های دارند همه اش بخاطر این است که کارگردان نیز با برنامه ریزی که در این سریال داشته توانسته داستان را به طرز خوبی به تصویر بکشد و بسیار جذاب باشد.

با تشکر از شما که ما را در نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) همراهی کردید .

نظرات و پیشنهادات خود را در رابطه با نقد قسمت پنجم سریال شوگون (Shogun) در بخش کامنت با ما در میان بگذاری

این مقاله رو دوست داشتی؟

BENIZ وب‌سایت
سلام، من زینب زینعلی یک محتواگر هستم و قرار است در بخش تحلیل فیلم و سریال محتواگرشو(یادگیری از فیلم) فعالیت میکنم. مردم اغلب فیلم می‌بینن، اما من آن را نگاه می‌کنم. با من باش تا بتونی از دیدن فیلم لذت بیشتری ببری.

دیدگاهتان را بنویسید